Poromagia

Kirjoittaja Aihe: Primal Pandemonium  (Luettu 3675 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Oldini

Primal Pandemonium
« : 01.08.12 - klo 02:14 »
Moi pitkäaikainen pelaaja, ensikertainen postaaja täällä. Sääntökyssäriini liittyy Commander peliin.

Kaverini pelaa Primal surgen, ja alkaa kääntää kortteja pakasta ympäri. Hän päättää pistää seuraavat kortit peliin: Pandemonium, Craterhoof Behemoth, Llanowar Elves, Fervor, Fyndhorn Elves, ja Deranged Hermit.

Pystyykö kaveri pistämään Enter the Battlefield efektit stackiin siten, että kaikki peliin tulevat creaturet saavat +8/+8, oletetaan että pelissä ei ole muita creatureja.  Entä miten paljon vauriota Pandemonium tekee, jos sen kaikki triggerit laitetaan stackiin ensimmäisenä. Oletan että oravat pandaavat 2 per orava, mutta muut hahmot ovat jänniä.

OO

Poissa Rancid-

Vs: Primal Pandemonium
« Vastaus #1 : 01.08.12 - klo 03:19 »
Aloitetaan helpoimmasta, eli triggered abilityjen järjestämisestä. Kun kaverisi saa priorityn Primal Surgen resolvattua, kaikki sen resolvaamisesta johtuvat triggered abilityt laitetaan stackiin kontrolloijajärjestyksessä (aktiivinen pelaaja pistää kaikki omansa stackiin haluamassaan järjestyksessä, ja hänestä edetään myötäpäivään). Todennäköinen stack näyttää siis tältä:

-- stackin huippu --
Deranged Hermit tekee oravia
Craterhoof Behemoth antaa +X/+X
(Pandemonium-triggereitä)
-- stackin pohja --

Mutta sitten tullaankin olennaiseen kohtaan. Primal Surge nimittäin laittaa vehkeet tiskiin siinä järjestyksessä missä ne pakan päältä käännetään, ja Pandemonium ei triggeröidy ennen itseään peliin laitetuista creatureista. Resolvatessaan Pandemoniumin triggerit tekevät vahinkoa resolvaamishetken (tai jos kyseinen olento on poistunut pelistä, poistumishetken) mukaisen powerin verran.

Maksimivahingot näyttäisivät siis olevan 2+2+2+2 oravista (joiden Pandemonium-triggerit menevät siis stackiin päällimmäiseksi kun Hermitin triggeri resolvaa, eikä Behemothin bonuksia ole mahdollista järjestää stackiin siten, että ne olisivat voimassa ennen oravien Pandemonium-triggereitä), 8+1 Hermitistä ja molemmista tontuista ja 8+5 Behemothista. Yhteensä siis 48. Fervorin ansiosta tiimi myös ajaa yhteensä 80 powerin edestä tällä vuorolla.
Lainaus
TES uses Ad Nauseam more often and ANT uses Past in Flames more frequently.

Poissa Oldini

Vs: Primal Pandemonium
« Vastaus #2 : 01.08.12 - klo 03:31 »
Eli tarkennuksena, jos pandemonium oli viimeinen kortti, joka pakasta käännettiin, ainoastaan oravat tekevät 2+2+2+2 damagea pandemoniumin triggereistä?

Poissa luma

Vs: Primal Pandemonium
« Vastaus #3 : 01.08.12 - klo 07:24 »
Kyllä. Pandemonium ei siinä tapauksessa ollut pelissä, kun muut creaturet sinne tulivat, joten se ei voi triggeröityä niistä.