Poromagia

Kirjoittaja Aihe: PunaValkone (Ravnica, Guldpact ja Dissension)  (Luettu 5110 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Excaliburr

PunaValkone (Ravnica, Guldpact ja Dissension)
« : 04.06.06 - klo 12:31 »
::18x Lands::
7x Plains
7x Mountain
4x Boros Garrison

::10x Creatures::
4x Order of the Stars
3x Sunhome Enforcer
1x Blazing Archon
2x Skarrgan Firebird

::28 Instants::
2x Concerted Effort
4x To Arms!
4x Rally the Righteous
3x Wojek Siren
3x Valor Made Real
3x Bathe in Light
1x Carom
4x Lightning Helix
4x Demonfire

::4 Artifacts::
4x Junktroller
= 60

Sideboardi:
2x Hunted Dragon
4x Siege of Towers
4x Brace for Impact
3x Carom
1x Mountain
1x Plains

Tämä nyt oli tämmönen pikku kyhäily,,

CHAREJA JA MUITA KALLIITA KORTTEJA EN AIO OTTAA TÄHÄN PAKKAAN! ALKUJAAN SE CHARIT OLIVAT TULOSSA MUTTA NE OLI NII JUMALATTOMAN KALLIITA!
« Viimeksi muokattu: 04.06.06 - klo 17:09 kirjoittanut Excaliburr »

Poissa Teroin

Vs: PunaValkone (Ravnica, Guldpact ja Dissension)
« Vastaus #1 : 04.06.06 - klo 15:15 »
Concerted Effort ei ole instant, ja sitäpaitsi totaalisen turha tässä pakassa. Ainoa mahdollinen hyöty siitä olisi jos Enforcer tai Order saavat flyingin...ei mitään järkeä.

Kuusi voittokeinoa RW-ummm...pieksussa...on aivan liian vähän, varsinkin kun yhteen niistä tarvit puolet pakan manasta, ja Firebirdkin maksaa kuusi manaa. Tästäpä seuraakin sitten se, että landeja on liian vähän, n. 22 on ihan hyvä määrä.

Wojek Sirenit ja Rallyt ovat myös käyttökelvottomia listaamassasi kokoonpanossa, kun ainoa multivärinen äijäsi on Enforcer. Laita tilalle halvempia miehiä, esim. Frenzied Goblin, Boros Swiftblade, Skyknight Legionnaire jne jne. Junktrollerit voit myös pudottaa pois sellaisten äijien tieltä jotka Tekevät damagea. €uroissa halvempaa ja ihan hyvää polttoa on esim. Seal of Fire.

Eli noin lyhyellä kirurgian oppimäärällä ottaisin pois:

Junktroller ja Order (ei tee damagea)
Archon (vähän kallis cc?)
Concerted Effort
To Arms!
Wojek Siren
Valor Made Real
Carom (edelliset joko eivät tee tarPeeksi tai ovat muuten turhia)
Demonfire (äksäpoltto ei ole pieksupakan juttu, mutta jos ei muuta polttoa keksi niin ehkä sitten)

Tilalle:

Halpaa äijää
Halpaa polttoa
Muutama landi

Rallyt voi olla ihan ok jos lisäät pieniä miehiä riittävästi, siksi en listannut niitä poisotettaviin.
« Viimeksi muokattu: 04.06.06 - klo 15:19 kirjoittanut Teroin »
23:35 <@Rancid-> lekahomo tarjoo muna pystyssä cursecalan foilista
23:35 < ilpo-> mulla on semmonen

23:10 <@teemuhy> surffaan muiden osaamisella

Poissa CK

Vs: PunaValkone (Ravnica, Guldpact ja Dissension)
« Vastaus #2 : 04.06.06 - klo 15:59 »
To Arms! ja Rallyt ja kaikki muukin jota olit omille "armeijoillesi" pelaamassa jäänevät aika turhiksi, sillä creatureita on aivan liian vähän.
EDH-pelaaja. Entinen judge.

Poissa cosminen

    Vaihtopalaute:
    ( | | )
  • Foorumiaddikti
  • *
  • W:Breeding Pool,Rafiq,RhoxWarMonk,QasaliPride.....
    • Progebändi, jossa vaikutan
Vs: PunaValkone (Ravnica, Guldpact ja Dissension)
« Vastaus #3 : 04.06.06 - klo 18:28 »
Juu, samaa mieltä, lisää 6-10 nopeaa, tehokasta creaturea.

Poissa hall0n

Vs: PunaValkone (Ravnica, Guldpact ja Dissension)
« Vastaus #4 : 10.06.06 - klo 14:11 »
Pistä sellaiset äijät jtoka eivät osaa lyödä pois  ja laita tilalle esim. (jo mainittujen lisäksi) Boros Recruit. Jos välttämättä haluat pelata Junktrolleria niin pistä pakkaan setti Sunforgereita sillä sen jälkeen kun olet sillä esim. Helixin hakenut voit pistää sen 'trollerilla takaisin pakkaan ja pelata uudestaan. Concerted Effortti ei ole instant eikä siitä ole mitään hyötyä paitsi jos on Boros Swiftbladeja(Dubbel Strike kaikille äijille on ihan kiva juttu).

Radiance tekniikat eivät oikein pelitä nykyisellä kokoonpanolla jotan suosittelen laittamaan kaksivärisiä äijiä lisää. Jos pistät paljon halpoja äijiä kannattaa varmaan tiputtaa Boros Garrisonit kahteen ja pistää basicceja tilalle, garrisonit voivat hidastaa peliä pahasti. Kannattaa ottaa noita cc:tään isoimpia äijiä pois ja halpoja tilalle.

No niin nyt tuli paljon asiaa josta puolet on varmaan jo sanottu mutta toivottavasti tästä oli jotain apua :)