Jos väitteesi oli että huomioiden myös sellaiset vaihtoehdot joissa ei ole mitään järkeä, vanhoilla säännöillä vaihtoehtoja on enemmän koska spellit voi pelata myös responsena damageen... ok? Onhan tuo kiistämättä totta, mutta mitään merkitystä sillä ei käytännössä ole.
Jos taas mietitään oikeasti relevantteja vaihtoehtoja, sivuutat nyt edelleen vaihtoehdon "jätetään Giant Growth pelaamatta". Jos taas halusit käyttää nimenomaan skenaariota jossa Giant Growth on pakko pelata vaikka siinä ei olisi mitään järkeä... ok? Jälleen, onhan se kiistämättä totta että tällöin vanhoilla säännöillä on kaksi vaihtoehtoa ja uusilla yksi, mutta tämäkään ei ole tilanne joka oikeassa pelissä tapahtuisi.
Hyvä on, myönnän virheeni. Tähän mennessä olen olettanut että puhutaan valinnoista reaalimaailman pelissä jossa mikään ei pakota pelaamaan sitä jöndeä jos ei kannata, mutta olihan se näin jälkeenpäin ajatellen liian rohkeaa olettaa että ihmisten esimerkeissä olisi jotain järkeä. Ilmeisesti oikeasti puhuttiin jommastakummasta noista edellisistä vaihtoehdoista, jolloin kieltämättä olet oikeassa.