Poromagia

Kirjoittaja Aihe: B/R Näpäyttäjät  (Luettu 7791 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Lasso

B/R Näpäyttäjät
« : 06.07.14 - klo 23:08 »
Musta/Puna ukoilla täppimällä tappaa ukkoja kera deathtouchin. Joku tästä on uupunut eikä ole oikein koskaan lähtenyt toimimaan, vaikkakin omasta mielestä oli hieno idea tiputella kaikki cretut täppäilemällä omia ukkoja:

4   Akoum Refuge
8   Mountain
8   Swamp
4   Terramorphic Expanse

4   Rakdos Ickspitter
2   Shriekmaw
4   Blood Cultist
2   Guul Draz Assassin
3   Cunning Sparkmage
1   Kaervek the Merciless
1   Visara the Dreadful
1   Lightning Reaver
2   Spike Jester
2   Chandra's Spitfire
1   Wurmcoil Engine
1   Avatar of Woe

4   Gorgon Flail
1   Red Sun's Zenith
2   Diabolic Edict
2   Quietus Spike
2   Necromancy
2   Thran Dynamo
2   Terminate
2   Tragic Slip
2   Lightning Bolt
https://soundcloud.com/wirens

Milk is for babies. When you grow up you have to drink beer.
- Arnold Schwarzenegger

Poissa Samulai

Vs: B/R Näpäyttäjät
« Vastaus #1 : 07.07.14 - klo 00:15 »
Goblin Sharpshooter olisi parasta, mitä tälle deckille voisi tapahtua. Myöskin Gorgon Flail < Basilisk Collar.

Anger tai Mass Hysteria auttaisi kovasti kanssa.

Niin, ja se "joku" joka tästä puuttuu on Master of Cruelties.

Poissa Wrakis

  • Kuopio
  • Vaihtopalaute:
    ( | | )
  • Karplusan Forest, punaista, Birds of p... Eiku vit
Vs: B/R Näpäyttäjät
« Vastaus #2 : 07.07.14 - klo 02:23 »
Samulai sanoikin jo kaiken tärkeimmät huomiot pingereistä eli Goblinin tarkka-ampuja ja Basilisk Collar deckiin, muuten voit unohtaa koko jutun. Kaervek the Merciless, Visara the Dreadful, Wurmcoil Engine ja Avatar of Woe ovat ihan liian kalliita tähän pakkaan.
Sen lisäksi ottaisin myös nämä pois:
1   Red Sun's Zenith (ei tue ideaa, muuten ihan jees)
2   Diabolic Edict (side tavaraa hexproof miehiä vastaan)
2   Quietus Spike (Et tee combat damagea
2   Necromancy (jos haluut animoida vastustajan miehiä nii Animated Dead on vaa parempi)
2   Thran Dynamo (Turhaan vie kortti tilaa)
1   Lightning Reaver (Ei pelaa idean kaa)
2   Spike Jester (Turha mies kun ei yritetä aggrota)
2   Chandra's Spitfire (Tämän vois juuri ja juuri pitää, mutta njääh)

Lisää vaikka näitä:
Rakdos Signet
Goblin Sharpshooter!!!
Basilisk Collar!!!
Archetype of Finality (For the lulz)

Poissa Augustus

Vs: B/R Näpäyttäjät
« Vastaus #3 : 10.07.14 - klo 13:47 »
Cunning Sparkmage, Goblin Sharpshooter ja Vithian Stinger taitavat olla parhaimmasta päästä pingaajia, joita on saatavilla. Jos noihin yhdistää jo mainitut Basilisk Collarin vaikka neljänä kappaleena ja ehkä pari Gorgon Flailia backupiksi, niin varmaan alkaisi olla jo pingausarsenaali riittävä. Näiden lisäksi tuskin kaipaa kovinkaan paljoa muuta poistoa, ehkä just jonkun edict -tyyppisen voisi säästää tappamaan jotain, mihin pingerit eivät pysty.

Kun epämääräiset animointipläänit ja turhat poistot jättää ulos, niin vapautuvan tilan käyttäisin esimerkiksi discardeihin. Duress on halpa ja hyvä, ja auttaa pakkoja vastaan, jotka eivät pelaa montaa/ei lainkaan ukkoja. Tuollaisenaan pakka näyttää vähän siltä, että se voi kontrolloida kohtuu hyvin reiluja ukkopakkoja, mutta häviää pystyyn pakoille, jotka pystyvät kontrolloimaan sun kankeita pingaajaukkoja esimerkiksi Wrath of Godilla.

Poissa Lasso

Vs: B/R Näpäyttäjät
« Vastaus #4 : 10.07.14 - klo 21:51 »
Joo ja tosiaa kaverit pelaa paljo Hexproofia ja Asceticismia, ni kylhää niille just jotaa vastausta tähän kaipais.
https://soundcloud.com/wirens

Milk is for babies. When you grow up you have to drink beer.
- Arnold Schwarzenegger

Poissa Pifase

Vs: B/R Näpäyttäjät
« Vastaus #5 : 11.07.14 - klo 15:16 »
Onko dekkisi 1 vs. 1 vai moninpelipakka?

Yksi ongelma B/R väreillä on, ettet pysty tuhoamaan vastustajien enchantmentteja millään - ellet sitten pelaa Nevinyrral's Diskiä.

Yritin kanssa vastaavaa dekkiä joskus, tosin se oli vihreä/punainen ja ainakin siinä meni keskittyminen meni vähän liiaksi deathtouch-pingereihin. Ne on ihan okei lisä mielestäni - varsinkin moninpeleihin mutta huomasin ettei pelkillä pingereillä peliä voiteta, pakassa piti olla muutakin.
 
Oman kokemuksen mukaan saat lähinnä kavereilta kauheat aggrot ja ne möykyttää sut ekana pois, kun muut eivät pysty pelaamaan kretuja pöytään. Commander peleissä tämä ei ole ongelma ja siellä omista dekeistä löytyykin goblin sharpshooter + Basilisk collar ja Avatar of Woe + Thornbite staff yhdistelmät.

Poissa Lasso

Vs: B/R Näpäyttäjät
« Vastaus #6 : 26.07.14 - klo 20:02 »
Tosiaa moninpelejä lähinnä lätkitää, (jos lätkitää, ei meinaa peliseuraa löytyy kirveelläkää nykyää). Turpaahan noissa peleissä tulee aina muutenkin jos on "OP" dekki, ni tottunu jo siihe.
https://soundcloud.com/wirens

Milk is for babies. When you grow up you have to drink beer.
- Arnold Schwarzenegger