Feikki kortti?

Aloittaja ShadowGuildmage, 18.12.21 - klo 12:25

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

ShadowGuildmage

Mitä mieltä olette? Tässä uv-valon alla Triskaidekaphobiat, mutta korttien sävy on aivan erilainen. Sain lahjaksi selvästi väärennettyjä kortteja ja niistä kauhistuneena kävin koko vaihtokansiom läpi ja siellä nyt olisi tusina tällaisia harmaahohtoisia. Onneksi arvokortit vaikuttaisivat oikeilta.


Suntelli

Veikkaisin eri tehdasta mikä on kortit valmistanut.
Aika erikoista olisi kyseinen kortti väärentää. Sanoisin, että aito on.

Green dot testillä tuo selviää jos omistat loopin tai suurennuslasin

https://www.detecting-the-fakes.com/checking-details/green-dot-check/

ShadowGuildmage

Kiitos vastauksesta! Ihmetystä herätti se että miksi juuri tämä kortti olisi väärennetty :) Tutkin kortteja tarkemmin suurennuslasin avulla myöhemmin..
Näistä varmasti väärennetyistä korteista huomasi heti, eivät olleet ihan muotoon leikattuja, valo tulee läpi eri tavalla ja "tahmaavat" toisiinsa kiinni, aidot liukuvat.

Nekron

Tahma kortteja tulee jenkeistä. GP:llä ollessa huomasi että boosterista tulleet kortit olivat tosi hankalia selata kun muste oli tahmaantuvaa.
Voisitko vastata painamalla "lainaus nappia" Kitos :)

Lainaus käyttäjältä: Gagis - 28.05.14 - klo 17:06Samaan sekavaan ketjuun postaaminen Nekronin ja kumppanien kanssa on tosin tunnetusti pelivirhe.

tokyo

UV-valo paljastaa usein eroja, mutta pelkkä sävyero ei vielä automaattisesti tarkoita, että kortti olisi väärennös. Painoerissä ja tuotantoajoissa voi olla pieniä vaihteluita. Kannattaa verrata myös kortin pintaa, fontteja, reunoja ja valon läpäisyä varmasti aitoon kappaleeseen. Jos epäilyttää edelleen, julkaise kuvat myös kortin etu- ja takapuolelta, niin muutkin voivat arvioida niitä.