Hunted Horror

Aloittaja miinin, 25.07.06 - klo 19:44

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

miinin

Pohdiskelin tuossa, josko sitä jaksaisi kasata Hunted Horrorin ympärille teemapakan... Pakka voisi näyttää jotakuinkin tältä:

Hunttaus:
4x[card]Hunted Horror[/card]
4x[card]Stifle[/card]
4x[card]Leyline of Singularity[/card]
4x[card]Brand[/card]
4x[card]Dark Ritual[/card]
4x[card]Hypnotic Specter[/card]
24

Disruptaus:
4x[card]Duress[/card]
4x[card]Force of Will[/card]
3x[card]Mana Leak[/card]
3x[card]Misdirection[/card]
(4x[card]Stifle[/card])
14

22xLand sopivassa suhteessa.

Pointti olisi siis saada Leyline pöytään heti kättelyssä, mikä siis tekee Horroreista drawbackittömiä, eli kahden mana 7/7-möhkiksiä, joita sitten voi Ritualin avulla peliin survoa jo ensimmäisellä vuorolla (parhaassa tapauksessa Duressin jälkeen). Jos Leyline-plan ei onnistu, voi aina odotella pari vuoroa ja Stiflata Horrorin toksutuksen, tai vastaavasti ottaa Brandista kaikki ilo irti ja viettää kolmosvuoroa 7/7:n ja kahden 3/3:n kanssa. Jos näistä mikään ei natsaa, niin vanha kunnon Ritual->Hypno ensimmäisellä vuorolla on mukava. Vastustajan toimia hankaloitetaan counttereilla ja Duresseilla, sekä ylimääräisillä Stifleillä. Leylinetkään eivät ensimmäisen jälkeen ole kuolleita, vaan ne voi aina työntää FoW:n tai Misdirectionin ruokalistalle. Kertokaapa parannusehdotuksia...liekö Brandit hieman turhia, kun niiden takia täytyy splashta punaista?

Tempodaddy

Toimiiko tuo [card]Brand[/card], huntedien kanssa? Ja vaikka toimiskin, niin niitten tilalla vois pelata [card]Echoing Truth[/card]ia, jonka takia ei tarvis pelata punasta.
Awesome to the max.

vodel

[card]Serum Powder[/card] sopii tähän deckkiin hyvin. Sillä saa huomattavasti paremmat mahdollisuuden layline + horror aloituskäteen. Vaihtaisin myös brandit echoihin kuten edellisessä viestissä ehdotettiin.
Nopeat elävät, kuolleet eivät.

p1kk1s

[card]Dark Confidant[/card] ois hyvä et nousis korttei käteen ja [card]Despotic Scepter[/card] voi olla kans kokeile[card]Mise[/card]n arvonen.

miinin

#4
Kiitoksia taas avustanne, muutama kommentti:

[card]Echoing Truth[/card]in tarkoitus on siis palauttaa ne Horrorin tokenit takaisin käteen, eli poistaa siitä drawback, mikä [card]Tek[/card]ee siitä huomattavasti [card]Repeal[/card]ia paremman.

[card]Dark Confidant[/card] melkeinpä vaatisi Topin, eikä sille oikein löydy fiksusti tilaa:(

[card]Brand[/card] on castattuna kaikkein mauttomin drawbackin poistava kortti, koska se muuttaa drawbackin mauttomaksi eduksi... 7/7 ja kaksi 3/3:sta alkupelissä on melko lihaisaa. En tosin siltikään tiedä kannattaako sen takia sotkea mana basea...

[card]Storm Herd[/card] + Disardaus-engine + [card]Sins of the Past[/card] :p

Shmn

Oletko harkinnut Hypnojen tilalle [card]Dimir Cutpurse[/card]ja?
Ilman iloista ilkeä on arki ankeaa ahventa.

Turnipser

entäs powder keg nuiden tokeneiden poistoa varten? Voi sillä poistaa myös muutakin :D
"Believe in the ideal, not the idol."

HW:
http://kapsi.fi/~tharna/forums/index.php/topic,5616.0.html