Sharuum Kivaa.dec

Aloittaja FreakyM, 30.09.09 - klo 00:45

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

FreakyM

Joo, tässä lueskellut Sharuum the Hegemonin kykyä uudestaan ja uudestaan löydettyäni paskalaatikkoni pohjalta 2 kappaletta näitä, ja mietin että saiskohan näistä jonkun idioottihauskan casual pakan kyhättyä.

Sharuumhan siis muodostaa käsitykseni mukaan ikiloopin jos sen legendrulettaa itse itseltään suohon, jotenka esim. disciple of the vault voisi olla aika huvittava voittokeino. Senpä takia kysynkin, että mistä lähden tätä kyhäämään?

Pohjana olisi tehdä tästä vaikkapa UWB-väreihin sijoittuva, että sharuumin voisi pelata myös kädestä. Reanimaatiota olen miettinyt, kuin myös tinkeriä ja elvish piper-tyylisiä vehkeitä kuten Copper Gnomes.

Eli tässä pakkalistan sydän:

2x Sharuum (luulisin haluavani pelata täyttä settiä, varsinkin kun tavoite on nimenomaan nostaa ainakin 2)

4x Disciple of the Vault (yksi mahdollinen idea voittokeinoksi kunhan ikilooppi alkaa)

Lisäkorteista.. ei ole hajuakaan. Mitä tähän sopisi tunkea, vai kannattaako koko idealle antaa samantien niskalaukaus?
"Elf dekki heikkous on jos tappaa kaikki sen creaturet se on ihan paska."

<@luma> miulle laittoi että kiinnostaa "2 Ruahjand, 1 Yavuni Coat, viitsik' olla niin ystävällinen"

Chaosworm

Magister Sphinx tekee Sharuumin kanssa ikävää jälkeä myöskin. Varsinkin, jos noille saa jollain hasten.
aka. Awaclus

vodel

Tee Sharuum reanimator tyyliin:

4 Sharuum
4 Disiple of the Vault
4 Merfolk Looter
4 Deathgreeter

4 Buried Alive
4 Footsteps of the Goryo
4 Exhume
4 Careful Study
4 Ideas Unbound
+ jotain

Ei ainakaan mikään kallis pakka ja voi pelata 2 värisenä. helposti loputtomat lifet tai loputon life loss about 4 rundilla.
Nopeat elävät, kuolleet eivät.

FreakyM

Sieltä tulikin pätevää ideaa.

Olisikohan Victimize mitään?

Samantien dekkiin voisi ehkä tunkea iki-ihanan Kokushon.
"Elf dekki heikkous on jos tappaa kaikki sen creaturet se on ihan paska."

<@luma> miulle laittoi että kiinnostaa "2 Ruahjand, 1 Yavuni Coat, viitsik' olla niin ystävällinen"

Hopo

Eikös vintaasimiehet ole jo vääntäneet tästä oath-version? Lopetus nätisti vaikka Bitter Ordealilla, sillä oath-runkoon ei Disciple valitettavasti taivu.
Lainaus käyttäjältä: Reflektio - 27.05.14 - klo 17:55
IPU:lle tuli tosiaan heitettyä ääni ..... periaatteet suht kunnossa.

king4aday

Goryo's vengeancet mukaan jos kokushoa haluat pelata..  Keiga ja kuro toimivat myös tällaisessa..
Lainaus käyttäjältä: Akspee
olen tardi.

vodel

Eipä toimi Goryo's vengeancet kovin hyvin Kokushoiden ym. kanssa. Siinä ei saa muuta kuin 5/5 haste ukon, joka lähtee pelistä endissä, eli abiliy ei triggeröidy. Jos Goryo's vengeanceja haluaa pelata, niin sitten jotain parempia legendoja esim. Akroma yms. mutta silloin pakkaa ei enää ole Sharuum vaan perusanimaattori.

Footstepsien tilalla kannattaan varmaan pelata sittenkin Necromancya tai Animate Deadia. Victimisea ei kannata pelata, sillä se vaatii sen uhrattavan miehen.
Nopeat elävät, kuolleet eivät.

FreakyM

hienoja ideoita sain, kiitoksia. tästä on hyvä lähteä kehittämään jotakin hilpeää.
"Elf dekki heikkous on jos tappaa kaikki sen creaturet se on ihan paska."

<@luma> miulle laittoi että kiinnostaa "2 Ruahjand, 1 Yavuni Coat, viitsik' olla niin ystävällinen"

Renter

Tulipa vain mieleen, että jos uudempia haluat käyttää niin Sculpting Steel helpottaa kombon aloittamista ja yleensäkin pakan toimivuutta jos on paljon toimivia artifakteja pakassa.

Minkälaista manabasea olet miettinyt ?
23:15 <@Rancid-> jos Bear Cub blokkasi Bloodbraid Elfin tai toisinpäin, arvatkaapa mitä siinä tilanteessa tapahtui
23:16 <@Rancid-> ..karhunpoika sai rastaa

20:03 < rayenni> ja esim overrun ilman tramplee on silti run

00:52 <@luma> koska ulkopelin stack on sisäpelin ulkopuolella