Rikkinäinen kortti

Aloittaja Stils, 12.03.13 - klo 19:56

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Stils

Kuinka repaleinen kortti saa olla, että se katsotaan tournament legaliksi jos oletetaan, että kortin huono kunto ei tee kortista merkittyä (esim sleeve + toploaderi). Tämä tuli mieleeni, kun joku sanoi omistavansa Polluted Deltan, mistä puuttui sentti x sentti palanen kulmasta.

Kide

Kortti ei saisi nähtävästi tai tunnettavasti erottua muista korteista sleeven läpi. Tuollainen 1cm^2 palasen puutos on jo melkoisen suuri, ja tarkoittaa, ettei korttia käytännössä oikein saa missään pelata. Keittiönpöydällä ehkä. Tai jos oikeasti pistät kaikki kortit toploadereihin, mutta sen kun näkisi :P
Teach a man to reason and he'll think for a lifetime.

Stils

Jos pelaan pimp-foil-vintagea+betan poweri&duali läjää jonka hinta huitelee kymmenissä tuhansissa, niin ihan mielellään pelaisin sitä kovissa muoveissa vaikka se tyhmältä näyttäisikin :D
Mutta palaten kysymykseen, kuinka paljon tuomarit vaativat, että kortista on jäljellä (sanotaan vaikka että prosentteina), että sitä saisi pelata? Jos lotuksesta puuttuu 1/3 pitkittäis- tai poikkisuunnassa niin kuka näyttää stop-merkkiä?
Esim setelirahastahan pitää olla yli puolet, että sen saa vaihdettua pankissa uuteen.

Nastaboi

Turnauksen päätuomarilla on viimeinen sana. En lähde mitään lukuja antamaan, mutta kyllä sen puuttuvan osan pitää olla mitattavissa prosenteissa eikä kymmenissä.
Lainaa[09:36] <Saimu> ei deckin tarvii voittaa nopeasti
Lainaus käyttäjältä: jkk
it's adorable when Sami Häggkvist's opponents think they have a good matchup. Because it never, ever is.
HW
OM

Babu

Viralliset linjaukset taitavat sanoa, että kortti ei saa erottua pakasta ja se tulee olla tunnistettavissa. Kortin nimi, manacosti ja mahdollinen power/toughness tulisi olla luettavissa. Tätä artikkelia voi aika hyvin soveltaa tähänkin tilanteeseen.
"eikö se nyt ole vanha fakta että monoliitit menee infiniteks jos niitä päin edes katsoo pahasti"
- luma; 09.04.2020 klo 19:30