Poromagia

Kirjoittaja Aihe: Miten lajittelette korttinne kansioihinne?  (Luettu 6723 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa henka

Miten lajittelette korttinne kansioihinne?
« : 31.10.07 - klo 17:55 »
Niin eli kiinnostas vaan miten itse lajittelette korttinne kansioihinne.Itse kun en oikeen millään meinaa saada kortteja kätevästi lajiteltua.

Poissa Karjanvarastaja

Vs: Miten lajittelette korttinne kansioihinne?
« Vastaus #1 : 31.10.07 - klo 18:00 »
Hyödyn perusteella pääosin.
Kortit, joista pyrin pääsemään eroon ovat alussa, keskivaiheilla on muutama käyttis ja loppu on joko kivaa käytettävää tai jollekulle varattua tai uunituoretta kirjekuoresta tahi boosterista.
Kansio tosin uhkaa hajota painosta, pitänee toinenkin hankkia.

Värien mukaan ja card-typen perusteella lajittelu lienee se yleisin tapa.

Poissa jkk

  • L3-tuomari / Regional Coordinator
  • Vaihtopalaute:
    ( | | )
  • ***
  • EN VASTAA YKSITYISVIESTEIHIN
Vs: Miten lajittelette korttinne kansioihinne?
« Vastaus #2 : 31.10.07 - klo 19:10 »
Missä legendaarinen "Kortit kansioon"-artikkeli  :'(
Lainaus käyttäjältä: shazzle
Uskon että olen sinua kokeneempi "internetissä".
Lainaus käyttäjältä: yeou
miten tolla tyypillä on aina plussia postissaan? onko se joku julkkis?

Poissa BeerForDinner

Vs: Miten lajittelette korttinne kansioihinne?
« Vastaus #3 : 31.10.07 - klo 19:18 »
Future Sightin boosteriboxi hoitaa mun korttien säilyttämisen. Deckit (tällä hetkellä vain yksi) ovat Deck Protector-bokseissaan.

Ennen kun kortteja oli enemmän niin lajittelin ne aina värin perusteella. Raret ensimmäisenä, sitten uncit ja commonit. Samat kortit samaan taskuun. En oikein osaa omalle kohdalleni parempaa lajittelutapaa keksiä, toi on vaan mielestäni paras ja hyödyllisin keino.

Poissa Omnicun

Vs: Miten lajittelette korttinne kansioihinne?
« Vastaus #4 : 01.11.07 - klo 21:19 »
Joka värille yksi herkkukansio, tämän lisäksi yksi kansio monivärisille, artefakteille ja landeille omine sektoreineen. Lisäksi muutama settikohtainen pienempi kansio. Ja sitten yksi paksu sekakansio, johon tungen vähän mitä sattuu.  :)

Poissa Jove

Vs: Miten lajittelette korttinne kansioihinne?
« Vastaus #5 : 03.11.07 - klo 00:35 »
Landit - Artifactit - Red - Blue - White - Black - Green
Raret - Uncommonit - Commonit
Aikajärjestyksessä vanhin eka (helppo lisätä uudet)
Spellit - Creaturet
mancots halvimmasta kalleimpaan

sillä lailla :)

Poissa Omnicun

Vs: Miten lajittelette korttinne kansioihinne?
« Vastaus #6 : 03.11.07 - klo 00:45 »
Spellit - Creaturet
Krhm.
Creaturetkin on spellejä.

Ehkä irrelevantti huomautus, mutta teki mieli tarttua.


Palatakseni aiheeseen, kerron että yhden sivun tai aukeaman järjestely saattaa minulla mennä esim. korttityypin, setin tai synergioden mukaan. Eli samalle sivulle tai aukeamalle saatan olla sijoittanut vaikka pelkkiä enchantmentteja, Urza's Sagan kortteja tai tiettyyn pakkaideaan sisältyviä palasia. :)

Poissa miinin

Vs: Miten lajittelette korttinne kansioihinne?
« Vastaus #7 : 03.11.07 - klo 13:58 »
Itsellä on yksi pikkukansio Tokeneille, ikivanha kansio keräilykohteille ja HL:ssa joskus pelatuille ja joskus ehkä pelattaville korteille, sekä muulle kuuhalle. Sitten on se varsinainen kansio, jossa on ensimmäinen sivu vanhoja halpiskortteja (limitedin landeja etc), toinen aukeama on sitten se missä on ne kovimmat herkut, tämän jälkeen loppua kohti täysin random-järjestyksessä, joskin lopussa on parin kombon palaset omilla sivuillaan (Dragon-lelut jne.) ja viimeisellä sivulla ovat ne todelliset helmet: foilisetti Kavu Maulereita ja viisi tavista antamassa taustatukea:)

Poissa Schembo

  • Joensuu
  • Vaihtopalaute:
    ( | | )
  • Opinions are like assholes, everybody's got one
Vs: Miten lajittelette korttinne kansioihinne?
« Vastaus #8 : 03.11.07 - klo 14:20 »
Omalla kohdalla homma menee näin.Iso kansio johon saa tungettua lisää sivuja toimii käyttis kansiona.siellä kortit ovat väreittäin ekana raret ja sitten loput laput mielivaltaisessa järjestyksessä.pienempi kansio(15 sivua) toimii vaihtokansiona jossa on ekana raret iloisesti sekaisin kuin suomalainen juhannuksena.perässä vaihtoon menevät u/c väreittäin.vielä lisäksi toisessa tämmöisessä pienemmässä kansiossa on keräily tavarat eli 52 ancient silverbackia,about 30 wurmia ja kovaakin kovempia ia:n tarpaaneita
H/W
Myynti/osto
Mie

Common sense-So rare it's a god damn super power

Poissa Farseer

Vs: Miten lajittelette korttinne kansioihinne?
« Vastaus #9 : 03.11.07 - klo 14:50 »
About setti per kansio pienten t2-settien rareille. Yksi kansio t2-unkeille. Läski kansio Time Spiralille (shiftatut ja raret) ja Coldsnapille yhdessä. Pari kansiota vanhemmille korteille, pari random-kansiota ja pari isompaa kansiota uusimmille ei t2-blokeille. Kasoja ei tällä hetkellä ole kun Anssi vei ne, mutta eiköhän niitä taas kohta löydy.
http://mtgsuomi.fi/listat/Farseer/om/ - Partanetin paras valikoima boostereita, muuta produktia sekä irtokortteja! Esimerkiksi boksit: T2 87€ tai 85€ jos ostat kaksi boksia tai enemmän!

MtG Helsinki-ryhmä facebookissa[/url

Poissa hall0n

Vs: Miten lajittelette korttinne kansioihinne?
« Vastaus #10 : 03.11.07 - klo 16:07 »
Itse olen tässä hiljattain siirtynyt kansioiden suurkuluttajiin kun hommasin toisen kansion wanhan oranssin(?) kansion rinnalle. Tässä oranssissa on paskaa paskan perään värijärjestyksessä. Toisesta löytyy sitten jollain tapaa pelattavat kortit johon ensimmäiseen kahteen sivuun kerään prelikkafoileja prelikoista joissa olen käynyt. Siitä lähtee sitten järjestyksessä:
Maat
Artifaktit
Multicolor
Punaset
Vihreet
Siniset
Valkoisit
Mustat
Jokaiselle yksi sivu, kun noita käteviä kortteja ei mitään yltiöpäiset määrät löydy tai ne ovat kaikki pakoissa.

Poissa JunioRcmf

Vs: Miten lajittelette korttinne kansioihinne?
« Vastaus #11 : 03.11.07 - klo 21:20 »
White - Blue - Black - Red - Green - Multicolor - Artifact - Land
Rare - Uncommon - Erikoiseversiot - Foil commonit - Muut kuin englanninkieliset commonit - Future/Planeshifted commonit
ja nyt Lorwyning tultua laitoin: Vanhin setti -> Uusin setti ja setin kortit aakkosjärjestyksessä.
Ennen oli uusin -> vanhin, mutta kyllästyin viimein aina siirtämään kaikki kortit sivuun uuden setin tulessa joten päätin laittaa uudet loppuun.

Poissa OCS

    Vaihtopalaute:
    ( | | )
  • "Voittajat eivät huijaa, eikä huijaajat voita"
Vs: Miten lajittelette korttinne kansioihinne?
« Vastaus #12 : 04.11.07 - klo 11:49 »
Eka näin:
Mustat -> Vihreet -> Punaiset - Siniset -> Valkoiset -> Multicolor -> Artifactit -> Maat

Sitten näin:
Rare -> Uncommon -> Common

Ja sitten viel näin:
Creature -> Instant -> Sorcery -> Enchantment

Megazone nick: Omnislash
Rank: Officer Candinate
Hi-Score: 27050
Hi-Accuracy: 100%

Poissa Jove

Vs: Miten lajittelette korttinne kansioihinne?
« Vastaus #13 : 06.11.07 - klo 20:20 »
Spellit - Creaturet
Krhm.
Creaturetkin on spellejä.

Ehkä irrelevantti huomautus, mutta teki mieli tarttua.

Ah! Korjaan: Non-Creature spellit - Creature spellit :)

Poissa cosminen

    Vaihtopalaute:
    ( | | )
  • Foorumiaddikti
  • *
  • W:Breeding Pool,Rafiq,RhoxWarMonk,QasaliPride.....
    • Progebändi, jossa vaikutan
Vs: Miten lajittelette korttinne kansioihinne?
« Vastaus #14 : 16.11.07 - klo 19:35 »
Itsellä on joka värille oma kansio, paitsi artifactit, multicolorit/kiltamana/splitit ja ländit on samassa kansiossa.

Joka kansiossa kortiti menevät näin

1. Creaturet
- Nämäkin menee vielä niin että samaa typeä olevat creaturet ovat peräkkäin
2 .Enchantit
- Ensin ihan "pelkät" enchantit, sitten kaikki erikoiset "enchant ländit sun muut", ja sitte creature enchantit
3. Sorceryt
4. Instantit

Artifacteissa tulee ekana creaturet, sitten muut, mutta ei ne muutkaan ole aivan sekaisin, equipmentit ja "mana-artifactit" (signetit, munat, diamondit, chromaticit jne...) ovat erikseen, + jostain syystä mulla on joka väriset myrrit ja spell bombit erikseen... vielä niin että valkea myr ja spell bomb vierekkäin jne...

Tällä systeemillä uusien korttien laittaminen kansioon on aika rumbaa kun saa siirtää aina muita todella paljon eteenpäin jos vaikka esim: punaisen kansion alkuun tulee viisi uutta goblinina, siksi usein kämppä onkin täynnä kortti pinoja kun ei noita jaksa aina "päivittää", ja parissa laatikossa missä säilytän peli pakkoja, säilytän myös kortteja, mitkä ovat "sidellä", eli juuri tulleet vaihdoista, hakevat paikkaansa jossain pakassa tms... sekä sellaiset kortit mitkä ovat selkeästi vain vaihdossa tai throw in kamaa.

Muuten kyllä kansioitan melkein jokaisen kenkälaatikko commoninkin. Ompa ainakin helpompi etsiä ja katsella kortteja. Ei sitä koskaan tiedä mitä sitä tarvitsee, varsinkin kun on tämmöinen casual mies. :)