Poromagia

Kirjoittaja Aihe: Modular -pakka  (Luettu 9799 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Veritas

Modular -pakka
« : 23.05.06 - klo 17:03 »
Kiitos kaikille vinkeistä ja nyt ois mulla tämmönen modular -hupipakka:

Creatures: 20

4x Arcbound Crusher
1x Arcbound Bruiser
2x Triskelion
1x Arcbound Overseer
2x Arcbound Reclaimer
2x Arcbound Slith
4x Arcbound Stinger
4x Arcbound Worker

Muut Artifactit: 6

2x Power Conduit
4x Skeleton Shard

Enchantment: 4

4x Doubling Season

Instant: 4

4x Putrefy

Mana: 26

4x Seething Song
4x Great Furnace
4x Tree of Tales
4x Vault of Whispers
4x Mirrodin’s core
2x Darksteel Citadel
4x Darksteel Ingot

Tärkeintä tässä pakassa on pitää pöydässä vähintään kahta creaturea ja pyrkiä saamaan Doubling Seasoneita pöytään.

Uudistuksista sen verran että Arcbound Ravagereita oon aatellut esim. slithien ja hybridien tilalle...
« Viimeksi muokattu: 05.08.06 - klo 14:05 kirjoittanut Veritas »

Poissa kolatatti

EHLO you say? I'm interested...

Sämpylä

Modular artifact -pakka
« Vastaus #2 : 23.05.06 - klo 18:13 »
Älkää unohtako Shrapnel Blasteja ;)

Poissa Bodom2

Modular artifact -pakka
« Vastaus #3 : 23.05.06 - klo 18:18 »
tosta kolatatin versiosta vois poistaa vialit ja lyödä niitä blasteja tilalle, mun mielesta.
Myydään leka maverick:

http://mtgsuomi.fi/listat/Bodom2/om/

Poissa kolatatti

Modular artifact -pakka
« Vastaus #4 : 23.05.06 - klo 18:23 »
No toimiihan se niinkin.. :)

Sitten varmaan kannattaa vaihtaa myös yksi Tree of Tales Great Furnaceen..
EHLO you say? I'm interested...

Poissa ernest1

Modular artifact -pakka
« Vastaus #5 : 24.05.06 - klo 11:36 »
Skullclampit on kans kivoja modularissa. Sillä tappaa Workereita ja Stingereita ja samalla nostaa lappua. Pelaisin itse settiä clamppeja.

Poissa Bodom2

Modular artifact -pakka
« Vastaus #6 : 24.05.06 - klo 12:30 »
äh, skullclamp, miten saatoin unohtaa!

loistavaa ernest1, hyvä että joku muistaa tämän unohdetun lappusen  (9)

Ja, kyllä, neljä skullclamppia sisään, ne ovat mielestäni pakollisia tällaisissa pakoissa.
Myydään leka maverick:

http://mtgsuomi.fi/listat/Bodom2/om/

Poissa vodel

Modular artifact -pakka
« Vastaus #7 : 24.05.06 - klo 20:04 »
Koska tämä on casual puolella ja olettaen kohtuu budjetti pakka suosittelisin jotain seuraavan tapaista:

Land:

4 Glimmervoid
4 Darksteel Citadel
4 Seat of the Synod
4 Vault of Whispers
4 Great Furnace

Creatures:

4 Archbound Worker
4 Frogmite
4 Myr Retriever
4 Lodestone Myr
4 Myr Enforcer

Spells:

4 Pyrite Spellbomb
4 Aether Spellbomb
4 Skullclamp
4 Cranial Plating
4 Shrapnel Blast

No tuo ei nyt enää ole hirveä modular pakka, mutta nopea/halpa/tehokas casual kuitenkin.
Nopeat elävät, kuolleet eivät.

Poissa Veritas

Modular artifact -pakka
« Vastaus #8 : 24.05.06 - klo 21:28 »
Joo kiitti vaan kaikille neuvoista, nuista esimerkkilistoista onkin apua. Neljä skullclamppia on kyllä pakko tuohon hommata...

Mutta mites tuon Mycosynth Golemin kanssa? Niitä ajattelin myös neljä pistää ja Arcbound Overseereja olis kanskin tarkoitus olla ainakin kaksi.

Poissa Bodom2

Modular artifact -pakka
« Vastaus #9 : 25.05.06 - klo 00:42 »
Ei golemia eikä overseerejä, ovat liian hitaita, itse kokeilin aikoinaan, eikä ne pöytään asti päässeet melkeen koskaan.
Myydään leka maverick:

http://mtgsuomi.fi/listat/Bodom2/om/

Poissa vodel

Modular artifact -pakka
« Vastaus #10 : 25.05.06 - klo 15:22 »
Jos Mychosynthejä haluaa pelata, kannattaa rakentaa pakka joka pyörii Rush of Knowledge + Mychosynth Golem + Composite Golem yhdistelmän ympärillä. Sekaan kannattaa heittää myös Ironworkseja ja muuta faxi manakiihdytystä ja tietysti Darksteel Colosseja.
Nopeat elävät, kuolleet eivät.

Poissa Dark Knight

Vs: Modular artifact -pakka
« Vastaus #11 : 26.05.06 - klo 17:01 »
Undertaker Teki aikoinaan arcbound-pakan, jonka jälkeen olen vihannut niitä kirottuja modular-ukkoja yli kaiken. annan siis parannusehdotukseni Undertakerin pakan peRusteella.

Arcbound Bruiser on hyvä perusukko, mutta hiukan kallis.
Arcbound Crusher on pakan ehdoton jyrääjä. tästä tulee vähitelleen todella iso kiitos Skeleton Shardin (kts. alas). ehdottomasti neljä pakkaan.
Arcbound Fiend on muuten ihan mukava ukko, mutta kuusi manaa on jo aika paljon. jos pistät pakkaan, niin korkeintaan yksi.
Arcbound Hybrid on hyvä, jos arvostat nopeutta. jos et, niin jätä väliin.
Arcbound Lancer on kallis, mutta first strike -ominaisuus jyrää. 1-2 voisi olla ihan hyvä määrä.
Arcbound Overseer on kallis, mutta sitäkin tehOkkaampi. olet melkeinpä voittanut, kun tämä tulee peliin. tai no, parin vuoron päästä ainakin. ;d kalleutensa vuoksi niitä kannattaa pelata korkeintaan kahta.
Arcbound Ravager on superkortti tässä pakassa, mutta jos haluat pitää pakan halpana ja reiluna, niin unohda tämä. kyllä se Undertaker jyräsi ilman ravageriakin. ;d
Arcbound Reclaimer auttaa saamaan menetetyt artifactit takaisin ja kun sulla on näitä pakassa ainakin kaksi, niin jäät väkisinkin voitolle nostaessasi artifacteja hautuumaalta takaisin käteen.
Arcbound Slith (kts. Arcbound Hybrid)
Arcbound Stinger oli oikeastaan se modular-ukko, joka voitti pelin. lento on hyvä ominaisuus. neljä pakkaan vaan.
Arcbound Worker on oikein hyvä perusukko tässä pakassa, jonka saa jo vuorolla yksi. kuten monet pelaajat ovat jo suositelleet, niin pistä näitä neljä pakkaan.

Energy Chamber sopii tähän pakkaan varsin hyvin. (kts. kortin kuva :d) neljä olis aika hyvä määrä.
Power Conduit toimii modular-pakassa itse asiassa paremmin, kuin ulkoapäin näyttää. countterien siirtely taistelun aikana toimii loistavasti ja tämä pikku veijari hoitaa sen homman hyvin.
Skeleton Shard on kuitenkin ylitse muiden. tämä olikin oikeastaan koko pakan vihatuin kortti. aina kun vastustaja saa tapettua sulta ukkelin, niin sen saa heti takaisin peliin tällä. (huom. ukkosi kasvavat entisestään jokaisen "menetyksen" jälkeen) jos vastustaja saa tuhottua shardin, niin sen vuoksi a-Reclaimerit kannattaa myös olla pakassa, koska sillä saa aina shardin takaisin ja homma alkaa alusta. vastustaja luovuttaa väkisin. =d
+Serum Tank onkin se ainoa kortti, jota suosittelisin Undertakerin pakan ulkopuolelta. hänen pakassaan ei nimittäin ollut yhtään kortin nostoa. voit oppia hänen virheistään ja pistää näitä pakkaan.


siinä ne neuvot sitten olivat. tähän mennessä ihMiset ovat suositelleet sulle affinity-tyylistä pakkaa, joka ei minusta vaikuta modular-pakalta pätkääkään. (huolimatta jopa neljästä a-workerista :o) jos tarkoituksesi on tehdä affinity-pakka, niin älä kuuntele minua vaan noita muita. jos taas tarkoituksesi oli tehdä modular-pakka, niin koeta sitten löytää minun viestistäni jotain inspiraatiota.



ps. Mycosynth Golemin ympärille kannattaa tehdä ihan oma pakka. (sattumalta Undertaker Tekikin sen ympärille pakan ja se jyrÄsi! =d ) sitä ei kannata pistää modular-pakan sekaan.
Tässä vaihtolistani:
http://mtgsuomi.fi/listat/Dark%20Knight/hw/

"One man's trash is Dark Knight's treasure."

Poissa Veritas

Vs: Modular -pakka
« Vastaus #12 : 05.08.06 - klo 12:46 »
Nyt on pakka pelikunnossa.

Poissa DragonSlayer

Vs: Modular -pakka
« Vastaus #13 : 05.08.06 - klo 12:54 »
Kannattaa hankkia:

4x Arcbound Ravager

Edit: Ja sit viel 4x Triskelion
« Viimeksi muokattu: 05.08.06 - klo 13:16 kirjoittanut DragonSlayer »

Poissa Veritas

Vs: Modular -pakka
« Vastaus #14 : 05.08.06 - klo 13:31 »
Ravagereita oon itekin ajatellut, niitä voisi pistää slithien tilalle. Mutta nuo Triskelionit ovat kyllä mahottoman hyviä.. empä tiennytkään että tommosiakin on.

Miltäs seuraava kuulostais:

Ulos:

1x Arcbound Bruiser
1x Arcbound Overseer
2x Arcbound Hybrid
2x Arcbound Slith

Sisään:

2x Arcbound Ravager
4x Triskelion

??

Poissa Dark Knight

Vs: Modular -pakka
« Vastaus #15 : 05.08.06 - klo 13:40 »
Sanoisin, että voit heittää hyvästit kaikelle hauskalle meiningille Arcbound-pakassa. Jos pistät ravagereita pakkaan, niin unohda saman tien hidas ja hauska kombottelu-meininkin ja pistä suoraan neljä ravageria (jos rahat riittää), neljä slithiä ja neljä triskelionia pakkaan. Hybriditkin voisivat toimia tuossa supernopeassa versiossa hyvin. Pois voit heittää kaiken kombottelun pakasta. (shardit, conduitit ja A-reclaimerit)
Tässä vaihtolistani:
http://mtgsuomi.fi/listat/Dark%20Knight/hw/

"One man's trash is Dark Knight's treasure."

Poissa Veritas

Vs: Modular -pakka
« Vastaus #16 : 05.08.06 - klo 13:49 »
No jos nyt sitten unohdetaan nuo Ravagerit... Mutta silti nuo Triskelionit. Kannattaaako niitä pistää ollenkaan? Vaikka Overseerin ja Crusherin tilalle?

Poissa DragonSlayer

Vs: Modular -pakka
« Vastaus #17 : 05.08.06 - klo 13:52 »
Triskelionit ovat aika hyvä päätös comboilulle. Ensin kierrättää countereita muilla ukoilla ja lopuksi heittää triskelionin pöytään ja voittaa...

Poissa Dark Knight

Vs: Modular -pakka
« Vastaus #18 : 05.08.06 - klo 13:55 »
Kyllä noita Triskelioneja kannattaa pakkaan pistää. Minä pistäisin kaksi kappaletta Arcbound Hybridien tilalle. Vaikka tykkäisitkin hybrideistä , niin silti neljän manan 2/2 haste on minusta vähän liika. Arcbound Slith on siitä hyvä (ja oikeastaan paljon parempi), että se tuottaa itseensä lisää counttereita, joita voit sitten siirrellä Power Conduitilla tai sitten slithin kuollessa voit modularoida (hauska väännös :D) countterit toiselle äijälle, kenties vaikka Triskelionille ;).
Tässä vaihtolistani:
http://mtgsuomi.fi/listat/Dark%20Knight/hw/

"One man's trash is Dark Knight's treasure."

Poissa Veritas

Vs: Modular -pakka
« Vastaus #19 : 05.08.06 - klo 14:05 »
Siis Triskelionit Hybridien tilalle.

Poissa Sauron

Vs: Modular -pakka
« Vastaus #20 : 07.08.06 - klo 20:42 »
Yksi sana: Metalworker

Poissa Anssi

Vs: Modular -pakka
« Vastaus #21 : 08.08.06 - klo 21:46 »
Mana Vault ja Grim Monolith varmaan auttaisivat.
Kaikki kortit löytyvät myös Cardtraderistä