Eikö clockspinning vaikuta vain time-countereihin? Muistanen väärin.
Kuten aluksi kirjoitin, tää tässä vaiheessa kusahtaa hyvin moneen asiaan. Mikä tahansa mikä poistaa Swallowerin, tuhoaa pelin täysin. HArvestin poisto tekee pelistä helvettiä, mutta jättää teoreettiset mahdollisuudet. Cranialeja nyt ei meillä vissiin kukaan pelaa, mutta onhan noita kerrasta poikki -vaihtoehtoja muitakin. Jos en keksi mitään järkevää yleisvastausta (kuten counterointi) moniin asioihin, kehitän jonkun vaihtoehtoisen voittokeinon tyyliin Kodama.
Pääsääntöisesti kuitenkin tämä tähtää meidän metaan, jossa ite oon toistaiseksi ainoa joka esim. Duresseja tai Cranialeja on väläytellyt. Ja koska casualiksi tämän pistin, ei tarkoitus olekaan suojautua ihan kaikkea mahdollista ykkösluokan uhkaa vastaan. Chalice kahdella sulkisi monet counterit pois mutta tuhoaa samalla oman manabasen kun Rampant Growthit ja Sylvan Scryingit lukittuu. Tämä dekki kun häviää suoraan mille tahansa turnausdekille lähinnä liian monimutkaisen ja kalliin voittokeinonsa takia. Myojin, 4 harvestia, 4 pommia ja swallower vievät 10 slottia. Se on 8 enemmän kuin paljon helpompi, voittoisampi mutta tähän hätään myös munattomampi Tinker + Colossus, joten sen mukaan eletään. Eikä noi 10 edes riitä vaan manan kasvattaminen vie sitten 20 paikkkaa lisää.
Stifletyksen ja muiden kikkojen takia olen pohtinut tähänkin tuota Xantid Swarm/City of Solitude/Teferi/Arcane Laboratory -suojaa, toteutus vain toistaiseksi ontuu ja tilaa ei ole ilman perustavanlaatuista muutosta. Pitänee vähän pohtia kaiken maailman counterspellejä, jos sieltä löytyisi autuus. Se toisaalta on perin tylsää.
Lisäksi toivon joskus pelaavanikin tällä dekillä, joten lukemattomia uusia kortteja en haluaisi haalia tai tää ei valmistu koskaan.