Poromagia

Äänestys

Mitä formaattia pelaat mieluiten?

Standard (T2)
18 (26.9%)
Extended (T1.x)
4 (6%)
Legacy (T1.5)
10 (14.9%)
Vintage (T1)
16 (23.9%)
Block Constructed
0 (0%)
Limited
10 (14.9%)
Jokin muu, mikä?
9 (13.4%)

Äänestäjiä yhteensä: 67

Kirjoittaja Aihe: Mitä formaattia pelaat?  (Luettu 7460 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Fumba

Mitä formaattia pelaat?
« : 06.01.07 - klo 01:32 »
Turnaustasolla tai casualina, miten vaan.

Mitä noista formaateista pelaat mieluiten? Miksi?

Itse pelaan mieluiten Legacyä ja Vintagea, joskaan en Vintagessa pärjää, varsin ymmärrettävistä syistä (jos ei auennut niin en omista mehuja).
Seuraavana listalla ovat 80-korttinen highlander ja erinäiset limited-formaatit. Standardia tulee pelattua, koska se on yleisin turnausformaatti, mutta sen pelaaminen on kyllä pirun tylsää.

Extended ei oikein maistu, ja blokkia tulee väännettyä todella harvoin.
« Viimeksi muokattu: 16.08.07 - klo 19:29 kirjoittanut Fumba »

Poissa miinin

Vs: Mitä formaattia pelaat?
« Vastaus #1 : 06.01.07 - klo 01:51 »
Casualia tietenkin, etenkin 80:n kortin highlandereilla:) Kun pakassa on useita erilaisia tappokeinoja ja pelaaminen on pääasiassa mirroria, niin pelit ovat erittäin mielenkiintoisia ja monipuolisia - se että kutakin korttia on vain yksi lisää variointia ja yllätyksellisyyttä.

Poissa rayenni

Vs: Mitä formaattia pelaat?
« Vastaus #2 : 06.01.07 - klo 01:56 »
Itsehän pelaan kaikkia vaihtoehtoja vintagen poislukien. Paras formaatti on kuitenkin mielestäni extended, leka siinä hollilla seuraavana - limitediä toki unohtamatta. 1.x mahdollistaa todella monipuolisen pakkavalikoiman ilman, että tarvitsee omistaa vanhoja ja / tai todella kalliita ja vaikeasti löydettäviä kortteja.

Limitedissä vaan häviää aina ties mihin paskeeseen / pommeihin, vaikka vastustaja kämmii tukkaansa päästä, joka ottaa päähän. Constructed-formaateissa tämä näkökulma heikkenee, mikä tekee niiden pelaamisesta mielekkäämpää kilpailumielessä. Tämä ei missään nimessä toki tarkoita sitä, etteikö limited olisi vähintään skilli-intensiivinen harrastus kuin constructed.

Poissa ilpo

Vs: Mitä formaattia pelaat?
« Vastaus #3 : 06.01.07 - klo 03:45 »
Miksi ihmiset aina jaksaa jankuttaa "en voittanu lotossa, en voi pelata vintagea"? Kuinka vaikea sana p r o k s y voi olla? Sen perään kun lisää sanan turnaus, saa sanan proksyturnaus, joka näyttää samalta kuin valta + valta = valtavalta. Kuinkahan monta turnausta Oulussa (taas pääkaupunni) on voitettu omistamatta powerin poweria. Yksi asia, mihin proksyt on vaikuttanu ainakin epäsuorasti, on se että täällä porofarmilla proksyturnauksista huolimatta powerin määrä jaksaa kasvaa aina vaan. Porofarmilla tehdyn päätelmän mukaan mahdollisuus pelata proksyilla helpottaa vintagen aloituskynnystä, josta monilla kasvaa mielenkiinto siihen pisteeseen, että poltetaan proksyt höyrypannussa matkalla farmille ja ostetaan omat vehkeet (iso plussa jenkeille ja ebaylle, toista oli ennen wanhaan perkele). Jos ei paikkakunnan vintage oikein ota syttyäkseen tai kaivataan vaihtelua tai halutaan pyrkiä "tasokkaampaan" metagameen, kantsiipa kokeilla proksyturnauksia. Tässä vinkki Suomen turnausjärjestäjille (huom! Kuka tahansa voi järjestää turnauksia pienillä järjestelyillä) ja se kannattaa pistää korvan taakse, jos vintageskenen parantaminen on lähellä sydäntä.

En tietenkään sano, että sanktioiduissa vintageturnauksissa olisi jokin vika. Niistähän saa mehuratinkia ja turhia player rewardseja! Sivuhuomautuksena 10 proksyn vintagedekki voi olla kevyesti halvempi pistää kasaan kuin proksyton legacydekki. Jokin t1 comboläjä tarvii jotain FoWeja, Cryptan, Fetsejä muutaman, pari dualia ja random-käyttiksiä, joiden arvo pyörii wrathin tasolla. Siinä mielessä t2 dekkikin alkaa jo näyttämään kalliilta. Tietysti tässä vaaditaan ne p r o k s y t HANKALASANA (kilinää)!
Lainaus käyttäjältä: nastaboi
Hankin Ramoneksen kokoelman, painonnostopenkin ja kuulapyssyn. Sitten pistän fisut pakkaseen ja opettelen postinumeroluettelon ulkoa.

Poissa ilpo

Vs: Mitä formaattia pelaat?
« Vastaus #4 : 06.01.07 - klo 04:36 »
Piti tsekata, miten pääkaupunnissa pelit on menny kolmen vuoden aikana:

 Finaaleissa on ollu enemmän ukkoja ilman powereita kuin powerillisia.
 
 Powerittomat pelaajat pärjäs paremmin ennen proksyturnauksien järjestämistä **!)

 Kahden vuoden aikana finaaleissa on ollu kaks jamppaa, jotka ei oo omistanu powereita (näistä toinen turnaus on ollu proksyton)


**!): proksyturnausten järjestäminen kiihdytti oululaisten vimmaa ostaa poweria. Viimeisimmissä kahdessa turnauksessa reilusti yli puolella pelaajista on ollu poweria dekissä (molemmat turnaukset ilman proksyja).

Vuonna Sligh ja elffi (2004) Oulussa ei ollu ku muutamalla ukolla poweria ja turnauksissa kävi vain pari. Silloin kuitenkin powerillisia dekkejä vastaan jokaisella oli sidessä noin 17 korttia ja pärjääminen combolla oli kohtuu raskasta. Vaikka powerilliset pelaajat on alkanu pärjäämään vuodesta 2005 (kun Oulussa alettiin pelaamaan proksyilla), syynä ei oo kesätyöt tai vastaava. Esimerkkinä kun Oulussa alettiin proksyilemaan (viidellä proksylla), Petjan Dragon pieksi sakkia ihan tosissaan ja jossain vaiheessa Mäkiantin Oath oli kova sana. Dragonin dominoinnin aikana syynä oli yksinkertaisesti Skill is King (tsekkaa smmenenin artikkeli: http://www.starcitygames.com/php/news/article/12842.html). Viimeisimmissä turnauksissa on ollu powerillista sakkia runsaasti (viimeisimmässä 6/9) ja eikä niinkään yllätys ole se, että eniten vintagea pelanneet oli finaaleissa. Poikkeusmaininnan ansaitsee tällä foorumillakin raportoitu isomana-vintage, jossa Eki pärjäs powerittomalla dekillä finaaleihin asti. Dekin kallein kortti mahtoi olla joku Scrubland tai vastaava. Ekihän ei vintagea pelaa, mutta pelaajana Suomen eliittiä. Finaaleissa dekinrakennus feilas, kun combohateen ei ollu panostettu, vaikka lupasin ennen turnausta voittaa tepsillä. Katso Smmenin artikkelista kohta Design Skill.

Oulun proksyturnauksissa powerittomat pelaajat ei pärjää testaamisen puutteen takia, se on mun mielipide. Kymmenen proksyn turnauksissakin powerittomilla pelaajilla on suunnilleen sama lähtöviiva kuin muilla. Haluaisin tähän oululaisilta porotarhaajilta vähän kommenttia ja miksei muiltakin.
 
Lainaus käyttäjältä: nastaboi
Hankin Ramoneksen kokoelman, painonnostopenkin ja kuulapyssyn. Sitten pistän fisut pakkaseen ja opettelen postinumeroluettelon ulkoa.

Poissa Dark Knight

Vs: Mitä formaattia pelaat?
« Vastaus #5 : 06.01.07 - klo 08:48 »
Casual hupipelit ovat minun juttuni. Olen turnauspelejä kokeillut ja kyllähän ne menettelee (kaksipäinen jättiläinen oli ihan mukava), mutta kun saa vastaansa ländintuhoajapakan, niin koko päivä menee pilalle. Casualpuolella sitä uhkaa ei onneksi ole.
Tässä vaihtolistani:
http://mtgsuomi.fi/listat/Dark%20Knight/hw/

"One man's trash is Dark Knight's treasure."

Poissa NivMissetti

Vs: Mitä formaattia pelaat?
« Vastaus #6 : 06.01.07 - klo 09:02 »
T2:sta tulee pelailtua Boros Deck Winssillä hyvällä menestyksellä (Eilen pelasin 4-0 ja edellisessä 3-1). En ole oikein muita formaatteja edes kokeillut, pitääkin alkaa draftaamaan tässä joku kerta.

Poissa DaiJou

Vs: Mitä formaattia pelaat?
« Vastaus #7 : 06.01.07 - klo 09:50 »
Vintage on mielestäni paras, sillä en jaksa selata mm Standardiin uusinta techiä ja/tai seurata kuinka pakka rotatoituu pihalle, josta seuraa Abyssin mainitsema korttien arvon lasku.

Vintagea pelaisin niin mielelläni turnauksissa, mutta paikallista pelipaikkaa ei ole, ja lähimmät eivät ole järjestäneet hetkeen (lue: piiiitkään aikaan). Vintagen turnauksia saisi mielestäni olla about joka viikko tai VÄHINTÄÄNKIN kerran kuukaudessa, proksyilla tai ilman. Mielelläni ottaisin fullpoweroidulta Tepsiltä turpaan heti kättelyssä, kunhan vain olisi turnaus jossa voisi  pakkaansa muita pakkoja vastaan testata ja testata kunnes verta tulee sormista.

Poissa hall0n

Vs: Mitä formaattia pelaat?
« Vastaus #8 : 06.01.07 - klo 13:29 »
Casual tietysti, saa pelata ihan mitä haluaa eikä koskaan tiedä mitä tulee vastaan!

Poissa cosminen

    Vaihtopalaute:
    ( | | )
  • Foorumiaddikti
  • *
  • W:Breeding Pool,Rafiq,RhoxWarMonk,QasaliPride.....
    • Progebändi, jossa vaikutan
Vs: Mitä formaattia pelaat?
« Vastaus #9 : 06.01.07 - klo 13:35 »
Casual T1..... mutta kokoporukka aikahalvoilla korteilla... en edes sanoisi että vintagea pelataan, ennemminkin ihan vaan casualia T1 restiri/banni listojen mukaan.

Poissa Lord MacNasu

Vs: Mitä formaattia pelaat?
« Vastaus #10 : 06.01.07 - klo 15:33 »
Casualia legacyn korttirajoitteilla. Mielellään vielä jokin riittävän hassu pakkaidea, ja siihen maukkaat kortit. Jos joskus pelaisin vakavammin korttipelejä, niin kyllä se sitten menisi pokerin puolelle 8)
Itselleni Mtg taitaa olla ennen kaikkea keräilyharrastus johon on mukava välillä törsätä rahaa.

Poissa rayenni

Vs: Mitä formaattia pelaat?
« Vastaus #11 : 06.01.07 - klo 16:22 »
Toisin kuin 1. viestistäni on ehkä rivien välistä luettavissa, vintage on mielestäni mehukas formaatti. Mitä proxyihin tulee, niin onhan noita tullut tehtyäkin:
http://www.students.tut.fi/~hamala54/pearl.jpg
http://www.students.tut.fi/~hamala54/sapphire.jpg
http://www.students.tut.fi/~hamala54/emerald_academy.jpg
http://www.students.tut.fi/~hamala54/jet.jpg

Mitä kakkoseen tuleviin vehkeisiin tulee, niin näkemykseni ja kokemukseni mukaan niiden hommaaminen ei ole millään tavalla kiven alla. Ainakin meilläpäin kaikilla aktiivisilla draftaajilla tuntuu olevan kutakuinkin kaikki pelit ja pensselit poislukien aina uusimmat pelit ja pensselit. Ja tämä ei siis vaadi kuin keskimäärin 1,5 draftia viikossa. Tietenkin jos limited ei maistu, niin eihän siitä mitään tule ja sitten pitää huutonetistä saalistaa kaikki kamalan kalliit vehkeet sikahinnoin. Sitten kun nämä on kerran hommannut, niin extendedkin sujuu siinä sivussa.

Vielä lisää perusteluita formaattivalinnoilleni; seuraan sillä tavoin aikaa, että pelaan aina "kauden" formaattia enimmäkseen. Toisin sanoen, harjoittelemme ja testaamme tulevia ptq:ta, sm:iä tai toivottavasti vielä jossain vaiheessa gp:tä (vinkki wotsille) tahi pt:tä (ei toki itseäni silmällä pitäen, vaan rancidia) varten. Tähän on Tampereella runsaasti innostuneita pelaajia, ja motivaatiotakin löytyy kun tähtäimessä on ulkopaikkakuntien valloittaminen toistemme pieksemisen sijaan.

Vähän epäjäsennellyt ajatukset, mutta keskustelkaa  ;D

Poissa DaiJou

Vs: Mitä formaattia pelaat?
« Vastaus #12 : 06.01.07 - klo 16:57 »
Näin ohimennen tahdon mainostaa hyvää artikkelia jotka haluavat Vintageen tutustua. Suosittelen katsomaan myös alussa olevan videon, joka on sama artikkeli mutta puhuttuna. Höysteenä hyvät kuvat ja vitsit.  :)

http://www.starcitygames.com/php/news/article/13217.html

Poissa ilpo

Vs: Mitä formaattia pelaat?
« Vastaus #13 : 06.01.07 - klo 17:49 »
Heti ku ne pirun Intuitionit kolisee postilaatikkoon, alan pelaan Mana Drain pakkaa. Oulussa Drainipakkojen menestys on ollu aika kivistä, sillä ne vaatii pirusti pelitaitoa pelata optimaalisesti (usein pelkästään "hyvin" pelaaminen ei riitä loppuun asti). Lisäksi varmaan useimmat tietää suurin piirtein, miten Draineista pelataan ohi. Ainakin  tepsillä ManaDrain-matchup on noin 99-1 tepsin eduksi.

Sivuhuomautus: Eki keksi tuon Juhan Kalat -jutun. Propsit siitä =)

Jos paikkakunnalla riittää pelaajia, mutta turnauksia ei ole eikä sitä kautta varsinainen kokemus kehity, kannattaa harkita vakavasti itse turnausten järjestämistä. Ennen vuotta 2004, Oulussa pelattiin tasan yksi vintageturnaus vuodessa. Nyt tahti on ollut rauhallisempaa, kun kukaan ei viitsinyt järkkäillä turnauksia sillä aikaa, kun olin intissä.  Viimeistään ensi kuussa on taas toimintaa. Mun mielestä turnauksen ei tarvi olla edes suuri, kunhan vain taso on kohdallaan.
Lainaus käyttäjältä: nastaboi
Hankin Ramoneksen kokoelman, painonnostopenkin ja kuulapyssyn. Sitten pistän fisut pakkaseen ja opettelen postinumeroluettelon ulkoa.

Poissa GraveShell

Vs: Mitä formaattia pelaat?
« Vastaus #14 : 06.01.07 - klo 19:16 »
Itse pelaan melkein pelkästään T2 formaattia. Onhan noissa Arena Leagueissakin tullut käytyä, nykyäänhän se on joku muu. Tulevaisuudessa olisi tarkoitus alkaa käymään prelikoissa, ja ehkä myös drafteissa, katsotaan nyt. Highlanderia olen yrittänyt pelata mutta eipä se oikein ikinä ole onnistunut. :/

Ja Ilpolle:
Lainaus
Miksi ihmiset aina jaksaa jankuttaa "en voittanu lotossa, en voi pelata vintagea"? Kuinka vaikea sana p r o k s y voi olla?
Kuopion fantsulla proxyt kiellettiin koska myyjiä ärsytty kun joku random jätkä tulee pelaamaan casualia neljällä black lotuksella. Mutta eipä kuopion fantsulla ainakaan järjestetä vintagea tai legacya (Ainakaan en ole kuullut yhdestäkään tapauksesta).

EDIT: Ennen ostelin buustereita mutta nykyään enemmänkin irtokortteja. Mutta kyllähän boksin aukominen aina tekee kutaa.

EDIT2: Casualiakin olen joskus aika kauankin pelannut mutta varmaan puoleen vuoteen ei ole tullut mieleenikään. Kun kävin ensimmäistä kertaa T2 turnauksessa, päätin panostaa siihen eikä enää casualit huvittanut. Silloinkin kun casualia pelasin se oli T1 tai Extented säännöillä.

EDIT3: Ja niin, mielessä oli vielä sitä 2HG:täkin kokeilla.  Älkää vetäkö hernettä nenään tästä hullusta edittaamisesta, lopetan sen nyt tähän.
« Viimeksi muokattu: 06.01.07 - klo 21:30 kirjoittanut GraveShell »
POISTAKAA TÄMÄ ACCOUNT.

Poissa Tempodaddy

Vs: Mitä formaattia pelaat?
« Vastaus #15 : 06.01.07 - klo 19:18 »
Pakko sanoo, että limited on suosikki formaatteja. Johtuu osin siitä, etten näköjään missään muussa pysty enää ketään voittamaan. Jos lemppari draftaussettiä kysyttäis (oletan että joku kysyy) vastaisin "obv MD5, v***n turjake (olettaen, että kysyjä ois joku v***n turjake). MD5:sta oli kuitenkin mahtava draftailla menemään, enkä varmaan unohtanu ottaa Leonin Elderillä lifee ku vaan miljoona kertaa, good times.
Awesome to the max.

Poissa Vilhis

Vs: Mitä formaattia pelaat?
« Vastaus #16 : 06.01.07 - klo 19:59 »
Prellut on kyllä kaikista mukavampia turnauksia. Niissä on varmaan tullut käytyä eniten, mutta menestystä ei ole kyllä tullut. Nyt olen lueskellut Wizardsin artikkeleja joissa neuvotaan pakan rakennuskesta yms. Joten saa nähdä muuttuuko suunta Planar Chaos Preleasessa. Muutaman kerran myös vuonna keppi ja kivi olen käynyt T2:sessa, nyt olis siihenkin melkein pakka valmiina. Pidän myös Extentedistä, johon olis Affinity melkein valmis.
Lainaus käyttäjältä: Gerry Thompson
In the grand scheme of things, a single loss means nothing. By putting the emphasis on winning, I set unrealistic expectations for myself. Once winning stopped being my main goal, I was able to enjoy Magic again.

Poissa Teroin

Vs: Mitä formaattia pelaat?
« Vastaus #17 : 06.01.07 - klo 20:27 »
Mikä tahansa formaatti käy, paitsi Vintagea on tullut pelattua luvattoman vähän (ei ollenkaan). Enimmäkseen kuitenkin drafteja sekä T2:sta. Tosin T2 jää nyt vähän taka-alalle kun Extendiä tulee hitsattua sormet verillä PTQ:a ajatellen.

E: Mikä tahansa formaatti paitsi Sealed käy. Sealedia pelaan vain pakon edessä eli limited-PTQ:issa.
23:35 <@Rancid-> lekahomo tarjoo muna pystyssä cursecalan foilista
23:35 < ilpo-> mulla on semmonen

23:10 <@teemuhy> surffaan muiden osaamisella

Poissa nakkis

Vs: Mitä formaattia pelaat?
« Vastaus #18 : 06.01.07 - klo 21:29 »
Legacya ja Extendediä on tullut pelattua, tosin varsin casualina.

Kiinnostusta olisi lähteä kokeilemaan vintagea. Kavereiden kanssa on jo vähän tullut jubailtua, jos kokeilisimme aluksi proksyttamista.

Löytyykö kenties Helsingin seudulta paljoa vintagepelaajia ja onko esim. Safehavenin turnauksissa proksyt sallittuja?

Poissa Nastaboi

Vs: Mitä formaattia pelaat?
« Vastaus #19 : 08.01.07 - klo 15:55 »
1. Legacy - pelaan aina, kun mahdollista. Melkein kuin Vintage, mutta enemmän pelattavia pakkoja ja strategioita.
2. Vintage - pelaan aina, kun mahdollista. Osattaisin proxyturnaukset kiitollisena vastaan eteläisemmässäkin Suomessa.
3. Limited
3.1 Team Sealed - ei tätä varmaan aina jaksaisi, mutta kerran pari vuodessa verratonta hupia
3.2 Darft - äärettömän hauskaa, tosin jokaiseen järjestettävään turnaukseen ei ole varaa mennä. Jos Shoppi saisi kredujärjestelmän toimimaan...
3.3 Siildei (prellut) - vähän liikaa tuurielementtiä, mutta muuten ylintä tieriä
4. 80 kortin Extended Highlander - parasta casualia

5. Standard - kerran vuodessa SM-karsinnoissa ja mahdollisesti kisoissa
6. Extended - kaikkeen ei voi panostaa. Jos omistaisin lappuja, niin varmaan pelaisin
7. Block Constructed - ketä kiinnostaa?
« Viimeksi muokattu: 08.01.07 - klo 18:29 kirjoittanut Nastaboi »
Lainaus
[09:36] <Saimu> ei deckin tarvii voittaa nopeasti
Lainaus käyttäjältä: jkk
it's adorable when Sami Häggkvist's opponents think they have a good matchup. Because it never, ever is.
HW
OM

Poissa Farseer

Vs: Mitä formaattia pelaat?
« Vastaus #20 : 08.01.07 - klo 21:36 »
3.2 Darft - äärettömän hauskaa, tosin jokaiseen järjestettävään turnaukseen ei ole varaa mennä. Jos Shoppi saisi kredujärjestelmän toimimaan...

OT: Nythän siellä on jo koneelle sekin ajettu. Käytännössä kredutus on silti yhä kysymysmerkki, mutta ainakin pääongelma on hoidettu. Draftaaminen on kyllä jees, paljon kivempaa kuin constructed noin yleensä muuttuvuutensa vuoksi.
http://mtgsuomi.fi/listat/Farseer/om/ - Partanetin paras valikoima boostereita, muuta produktia sekä irtokortteja! Esimerkiksi boksit: T2 87€ tai 85€ jos ostat kaksi boksia tai enemmän!

MtG Helsinki-ryhmä facebookissa[/url

Poissa Icirtus

Vs: Mitä formaattia pelaat?
« Vastaus #21 : 08.01.07 - klo 23:38 »
Casualiahan tämä minun pelaaminen on, mutta olen koittanut rakentaa kilpailukykyisiä standard ja extended -pakkoja. Haapaveden scene kun rajoittuu pariin vanhaan partaan ja useampaan junnuun, niin todellisia pelejä ei koskaan saa pystyyn >:3.
Listani

Yksin olen yksinäinen

Poissa Snowman

Vs: Mitä formaattia pelaat?
« Vastaus #22 : 14.01.07 - klo 20:37 »
Casuaaliahan on tultu pelailtua kun ei täällä turnauksiakaan järjestetä, mitä nyt Lahden PkP:n preleissä tulee uskollisesti käytyä.

Poissa av

Vs: Mitä formaattia pelaat?
« Vastaus #23 : 16.01.07 - klo 17:28 »
Ei Limitedin voittanutta.

Constructed formaateista Legacy kiinnostaa eniten.