Hunted troll/anti-lentodekki

Aloittaja Hopo, 10.11.05 - klo 18:48

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Hopo

Olisi tällaista suunnitteilla. Ongelmana lähinnä hunted trollien olematon trample, eli mitä laittaa tramplebuustiksi ja mitä ottaa pois? IDea noin pääpiirteittäin on lyödä trolli pöytään ja hoidella tokenit muilla korteilla. Nollan pisteen tropical storm esim. Vaihtaako centaurit/battlegrowthit rancoreiksi? Onko rancorille budjetimpaa vaihtoehtoa? Entäs isot (cc) otukset? Nyt tarjolla vain yksi tornado elemental. Entäpä onko teillä esittää jotain funktionaalisia ehdotuksia ländeiksi forestien sekaan? Jos dekin vanhemmista korteista on tarjolla uudempaa ja parempaa versiota, olisi kiva kuulla sekin. En ole pelannut sitten ice agen ja näistä lähdin kasaamaan comeback-dekkiäni.

Nimettäköön dekki latteasti Getaway trolliksi:

24 x forest

4 x[card]hunted troll[/card]   
3 x [card]woolly spider[/card]   
3 x [card]trophy hunter[/card]   
3 x [card]jolrael's centaur[/card]   
3 x [card]llanowar elves[/card]   
2 x [card]eternal witness[/card]   
1 x [card]tornado elemental[/card]

3 x [card]tropical storm[/card]   
3 x [card]hurricane[/card]      
4 x [card]creeping mold[/card]   
3 x [card]battlegrowth[/card]   
2 x [card]winter blast[/card]   
2 x [card]overrun[/card]      
1 x [card]regrowth[/card]      
   
2 x [card]sensei's divining top[/card]
1 x [card]heartseeker[/card]      
1 x [card]kusari-gama[/card]      

ps. Onko kamigawoissa vihreitä ninjoja?
Lainaus käyttäjältä: Reflektio - 27.05.14 - klo 17:55
IPU:lle tuli tosiaan heitettyä ääni ..... periaatteet suht kunnossa.

Dark Knight

Spidersilk Armor?

ps. Ei ole. Vain sinisessä ja mustassa on ninjoja.
Tässä vaihtolistani:
http://mtgsuomi.fi/listat/Dark%20Knight/hw/

"One man's trash is Dark Knight's treasure."

Tonttu

Sulla kun on tossa noin paljon tota flying vihaa, niin voisi olla käytännöllistä laittaa dekkiin jotain kortteja, joilla vastustajan creatureilla (tai tietenkin, jos sopiva tilanne tulee, trollille) voisi antaa flyingin niiden tuhoamista varten.

oltrak

Onhan budjetti-rancoreja, joskin hassua etsiä niitä pakkaan jossa on Eternal Witnessejä... Uusin on Fists of Ironwood. Ei niin edullinen, mutta muuten ihan hauska on Power Matrix, joka combottaa myös lentopoiston kanssa. Kertakäyttöinen mutta mahdollisesti kätevämpi kuin Battlegrowth on Predator's Strike.

Kalliita äijiähän on vaikka kuinka, en sitten tiedä miksi niitä pitäisi tähän pistää. Sanotaan nyt vaikka keskihintaisista Arashi, the Sky Asunder tai ehkä vähän helpommin hankittava Silklash Spider. Mitäs vikaa foresteissa muuten on?

Toppi ei muuten tee juuri mitään jos ei ole mitään millä sekoittaa pakkaa. Pelaa vaikka Nature's Loreja niin niistä on vähän enemmän hyötyä.

Hopo

Lainaus käyttäjältä: oltrakOnhan budjetti-rancoreja, joskin hassua etsiä niitä pakkaan jossa on Eternal Witnessejä
Witnessit tulivat muutamista buustereista jotka tämän syksyn aikana ostin, kuten myös melkein nuo kaikki muutkin. Vanhemmat kortit löysin naftaliinista.

Lainaus käyttäjältä: oltrakUusin on Fists of Ironwood. Ei niin edullinen, mutta muuten ihan hauska on Power Matrix, joka combottaa myös lentopoiston kanssa.
Hienoa, juuri tällaisia etsin! Power matrix voisi olla hyvä vaihtoehto, sillähän saa tosiaan lentoakin viholliselle.

Lainaus käyttäjältä: oltrakMitäs vikaa foresteissa muuten on?
Ei niissä mitään vikaa ole. En vain yhtään ihmettelisi vaikka löytyisi joku dekkiin sopiva nonbasic-ländi näistä uusista sarjoista. Itse kun olen aivan pihalla weatherlightin jälkeiseistä ekspansioista.

Lainaus käyttäjältä: oltrakToppi ei muuten tee juuri mitään jos ei ole mitään millä sekoittaa pakkaa. Pelaa vaikka Nature's Loreja niin niistä on vähän enemmän hyötyä.
Hmm, totta tuokin. Näin sitä oppii.
Lainaus käyttäjältä: Reflektio - 27.05.14 - klo 17:55
IPU:lle tuli tosiaan heitettyä ääni ..... periaatteet suht kunnossa.

Tonttu

Tai tietenkin jos haluat tuhlata pakkaan vähän enemmän rahaa, niin voit laittaa pakkaan toisen värin ja tuplasti hunted-otuksia. Kaikki tokenit saa kätevästi pois vaikkapa [card]Powder Keg[/card]illä, [card]Void[/card]illa tai [card]Pernicious Deed[/card]illä.
Ainakin tulisi hauska pakka ja vähän lisää isoa lihaa dekkiin. Tosin nuo huntedit osa maksavat jonkun verran samoin, kun nuo em. poistot.

Hopo

Pohdin aluksi sekaan punaista ja hunted dragoneita, jolloin dragoni hoitaisi trollin tokenit ja päinvastoin, mutta sympatiasta vihreitä substansseja kohtaan päätin tehdä monovihreän. Ja first strike -tokenit kyllä stallaisivat trollin lähtökuoppiinsa jos ei pöytään satu useampaa peikkoa samaan aikaan.

Lähden siitä, että lisään 3 power matrixia ja 3 nature's lorea. Tieltä lähtevät pois kusari-gama, heartseeker, 1 centauri ja kaikki battlegrowthit.
Lainaus käyttäjältä: Reflektio - 27.05.14 - klo 17:55
IPU:lle tuli tosiaan heitettyä ääni ..... periaatteet suht kunnossa.

Masa88

Oisko loxodon warhammer kokeilemisen arvonen?
Deck lists and tournament results are like guns and killing people. The fact that you managed to kill somebody isn't proof that your gun is the best.

FooGod

Miltäs kuulostais tämmönen kun Predator, Flagship? On kyl yksinään aika kallis käyttää, mut saahan sitä silti ehdottaa..

Hopo

Lippulaiva on tosiaan aika kallis. Power matrix soveltuu tähän mielestäni paremmin. Tosin nyt kaikki poistot nojaavat damageen, ehkä pitäisi hankkia myös muunlaista poistoa varmuuden vuoksi. Laitetaan harkintaan.
Lainaus käyttäjältä: Reflektio - 27.05.14 - klo 17:55
IPU:lle tuli tosiaan heitettyä ääni ..... periaatteet suht kunnossa.