Asia, joka ilahdutti -ketju

Aloittaja lithium, 24.09.09 - klo 17:15

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

JunioRcmf

Lainaus käyttäjältä: Reflektio - 20.12.12 - klo 18:01
Jaa-a, joku vois kait kyllä vähän opastaa mua MCM:n suhteen, hahaha... :D Mut kukapa jaksais, nope there's none, kreato.
No mutta tältä sivustoltahan löytyy "Lyhyt MCM-opas": http://mtgsuomi.fi/keskustelu/index.php/topic,61550.0.html

Reflektio

Toki löytyy, eikä käytön suhteen oliskaan varmasti ongelmia. Enempi niiden siellä olevien myyjien luotettavuuden (tai huijareiden määrän) suhteen ois kiva tietää kokemuksia, kuinka varovainen pitää olla ja kuinka turvallisesti voi niitä kauppoja solmia.
Lainaa
Anything's a bear trap, if the bear is dumb enough.
Trading Post

Nastaboi

Niin kauan kuin et osta Sloveniaa etelämpää, ei pitäisi olla mitään ongelmia luotettavuuden kanssa.
Lainaa[09:36] <Saimu> ei deckin tarvii voittaa nopeasti
Lainaus käyttäjältä: jkk
it's adorable when Sami Häggkvist's opponents think they have a good matchup. Because it never, ever is.
HW
OM

Schembo

308 ostoa takana ja yhdessä oli ongelmia. Sain rahani takaisin n 3 viikon kuluttua ja 5 viikkoa kauppojen teon jälkeen.
H/W
Myynti/osto
Mie

Common sense-So rare it's a god damn super power

Reflektio

Lainaus käyttäjältä: Nastaboi - 20.12.12 - klo 19:24
Niin kauan kuin et osta Sloveniaa etelämpää, ei pitäisi olla mitään ongelmia luotettavuuden kanssa.
Ja jos tulee ongelmia tai tulee huijatuksi, onko mahdollista saada apua tai oikeutta jostain päin? :D

Ja jottei nyt ihan offtopiciksi menisi, niin nämä asiassa auttavat avuliaat ihmiset ilahduttavat.
Lainaa
Anything's a bear trap, if the bear is dumb enough.
Trading Post

Enterorrhexis

#3335
Lainaus käyttäjältä: Reflektio - 20.12.12 - klo 20:33
Lainaus käyttäjältä: Nastaboi - 20.12.12 - klo 19:24
Niin kauan kuin et osta Sloveniaa etelämpää, ei pitäisi olla mitään ongelmia luotettavuuden kanssa.
Ja jos tulee ongelmia tai tulee huijatuksi, onko mahdollista saada apua tai oikeutta jostain päin? :D

Ja jottei nyt ihan offtopiciksi menisi, niin nämä asiassa auttavat avuliaat ihmiset ilahduttavat.
Laitoin yksärillä tajunnan virtaa. :)

Niin ja tuolla sivustolla ainakin isommissa ostoissa (yleensä jos hinta posteineen ylittää about 30€) pakotetaan suoraan vaihtoehdoksi kirjattua kirjettä / vakuutettua lähetystä joka toki maksaa enemmän mutta usein kylkeen myös lätkäistään MCM:n oma edullinen "palvelu" jolla lähetyksen todella kadotessa tai huijatuksi tulemisessa rahat palautetaan kyllä. Yleensähän isompien ostojen yhteydessä myyjä ei edes saa rahoja MCM-tililleen ennenku vastapuoli vahvistaa vastaanoton. Pienempien ostojen kohdalla ei oikein oikeutta tunnu saavan vaan kehotetaan ottamaan uudelleen myyjään yhteyttä.

Tässä muuten kans jotain foorumilaista tajunnanvirtaa: http://mtgsuomi.fi/keskustelu/index.php/topic,63211.0.html
Lainaus käyttäjältä: minics4 - 10.07.11 - klo 18:02
Niin, mutta kun teen Batterskullin ja se 0/0 token tulee sen mukana ja vastustaja tekee siihen sen että palautetaan sen tokenin omistaja käteen niin onko se siellä kädessä loppupelin vai mitä?

Reflektio

Herra Enterorrhexis se jaksaa kyllä ilahduttaa jatkuvalla syötöllä, tämä on jo loisteliasta. 8)
Lainaa
Anything's a bear trap, if the bear is dumb enough.
Trading Post

jkk

Työnhaku se vaan jatkuu tuloksetta, mutta loppujenlopuksi ihan hyvillä mielin lähden nykyisestä duunista. Ja huomenna alkava joululoma ilahduttaa myös!
Lainaus käyttäjältä: shazzle
Uskon että olen sinua kokeneempi "internetissä".
Lainaus käyttäjältä: yeou
miten tolla tyypillä on aina plussia postissaan? onko se joku julkkis?

yeou

#3338
Maailma ei loppunut! /uusi aika alkaa (vaihtelu on hyväksi aina)
Miksi olen ainut joka on iloinen sen tähren?

HALUSITTEKO te maailmanloppua? O_O
Miksi...

Lisää onnellisuutta! En tiedä enää onko seksikkäällä ja vaarallisella mitään eroa. Ne sekoittaa keskenään niin helposti. Esim. jos on todella terävä veitsi, se on seksikäs. Jos hyvännäköisellä miehellä on paita yläpuoliskosta auki, se on todella vaarallista ja seksikästä. Enkä ole varma kumpi on vaarallisempi: edellämainittu mies vaiko hillittömän hieno pyssy. Yhdessä kuitenkin hurja ^ yhdistelmä... liian hurja.
Muistin että se ukkeli sanoi olevansa yhden maamme talon vuokralaisista, metsästäjiä, ja tunnisti nopeasti olenko mies vai nainen, toisin kuin Kertsu. (tekeekö aataminomena miehen? tekevätkö viikset miehen? kyllä tekevät, mutta eivät kaikki naiset ole enkeleitä. Naisillakin voi olla samanlaisia kasvonpiirteitä.) Itse asiassa, kaikki tapaamani metsästäjät näköjään tunnistavat puolen helposti. Vaikuttaa ongelmalliselta toisesta kulmasta katsottuna.

Ohje naisen valitsemiseen: punertavat, terveet huulet. Ilman huulipunaa tietenkin, se on juksausta. Sitten, kiiltävä, kestävä karva joka nousee päästä. Jos sitä repii eikä se lähde irti, ehdottomasti pitää tämä nainen valita. Etenkin jos sinulla on vaikeuksia hänen kanssaan tapellessa(ei sanaharkka*). Jos nainen päihittää sinut tappelussa*, sinun pitää joko tulla vahvemmaksi tai sitten hän ei edusta lajiasi...
Naisen ihonvärin pitäisi olla mahdollisimman samanlaista kuin sinunkin. Kuulin näet juttua että valkoihoiset alkavat kuolla sukupuuttoon kun tummaihoiset valtaavat heidän asuinalueitaan. Ei siinä jos ihosi on tumma ja sulaudut yöhön, mutta tiedät että kotisi ei ole pohjoisessa. Minä vain yritän tässä pelastaa pilvenvärisiä haamuja sukupuutolta...

anteeksi kun kirjoitin paljon turhaa mutta kai se tekee minut tyytyväiseksi. enkö olekin ärsyttävä

Rhaderis

Miks sen ois pitäny tulla just esim. klo 00.01? Vielähän on vuorokautta jäljellä aika paljon johon se "oikea" kellonaikakin saadaan sopimaan.

Polari

Eihän Mayojen aikavyöhykkeellä edes ole vielä 21.12!
Twitch-kanava (ensisijaisesti Mega Man -speedrunausta)

Lightstorm

#3341
Ei sitä varmaan monikaan halua, ei taida vain moneen suomalaiseen upota nuo ennustukset.

P3p2 [card]Academy Rector[/card], p3p4 [card]Replenish[/card]. Sitten olikin reipas mieli hävitä vastukselle jolla oli [card]Deranged Hermit[/card], [card]Thorn Elemental[/card] ja [card]Crater Hellion[/card]. Edes [card]Master Healer[/card] ei pärjänny noille vaikka voittikin yhden pelin :'(

Prenger

GP Lissabonin vahinkoketjusta varastettu;

Lainaus käyttäjältä: Porrima - 10.12.12 - klo 23:47
Lainaus käyttäjältä: yugular - 09.12.12 - klo 14:37
Oho. Kyllä näemmä isommissakin turnauksissa on ihmisä tuomareina... Aika vekkuli tilanne.

En hyväksy tätä! Tuomarien pitäisi olla samanlaisia kuin Judge Dreddissä, ei "tavallisia ihmisiä!"

Porriman Judge Dredd hajotutti hyvin näin klo 02.30.
Lainaus käyttäjältä: de-layer - 13.01.16 - klo 14:52
Voi tätä mielensäpahoittajien valtakuntaa. Mitä tapahtui kansalle joka ei itkeny turhasta ja pohti kokemaansa epäoikeudenmukaisuutta yksin pimeässä tai purki vihansa viikonloppuisin snägärin jonossa.


jotudin

Tänään treffit Cthulhun kanssa :)

Alesi

[spoiler]

[/spoiler]

-Aulis

Schembo

Lainaus käyttäjältä: Alesi - 21.12.12 - klo 09:51
[spoiler]

[/spoiler]

-Aulis

Saitko lahjaksi vai ostitko itse? Itsellä lähti juuri puutelistalta viimeinen puuttuva sininen fbb dual  8)
H/W
Myynti/osto
Mie

Common sense-So rare it's a god damn super power

Reflektio

Lainaus käyttäjältä: Polari - 21.12.12 - klo 01:04
Eihän Mayojen aikavyöhykkeellä edes ole vielä 21.12!
Juup, ja koska asiasta on yhtä monta tulkintaa kuin ihmisiäkin (ellei vieläkin enemmän) niin vertailun vuoksi esim. Verkkomedia heittää ajaksi GMT 11.11. eli Suomen aikaa 13.11. - sekä huomataan myös että ennustuksesta on kulunut jo piiitkän aikaa, joten noin puolisen vuotta heittoa aikamääreessä voi olla, enkä pitäisi ollenkaan mahdottomana jotain Syyria/Iran-kriisin eskaloitumisesta tai talouskriisin syvenemisestä johtuvien kapinoiden lisääntymisestä johtuvaa maailmansotaa ja sitä myöten maailmanloppua seuraavan puolen vuoden sisään. Epätodennäköistä, muttei mahdotonta. Ja toki nyt pilke silmäkulmassa sentäs.

Lainaus käyttäjältä: Schembo - 21.12.12 - klo 09:54
Saitko lahjaksi vai ostitko itse? Itsellä lähti juuri puutelistalta viimeinen puuttuva sininen fbb dual  8)
Vai osoittikohan hän sillä ihan vain viittausta maailmanloppuun, lapun nimi kun on kuitenkin Armageddon? ;) Tai kenties jopa molempia (ois kyllä aika sopiva aika hankkia kyseinen lappu nyt)?
Lainaa
Anything's a bear trap, if the bear is dumb enough.
Trading Post


Reflektio

Lainaus käyttäjältä: luma - 21.12.12 - klo 13:19
Lainaus käyttäjältä: Reflektio - 21.12.12 - klo 12:55Verkkomedia

*tirsk*
Arvasin, että joku tarttuu tuohon - voisin ite alkaa tehä saman Hesarille. Mutta joo, tiedän. Hieman ilahdutti/huvitti kyllä, että kyseiseen sanaan/nimeen tartutaan niin helposti.

Verkkomedia+maailmanlopputeoriat=*tirsk* , eikä siis tosiaan ollut tarkoituskaan sanoa vakavalla naamalla, vaan lisähuomiona muuten vain siihen kellonaikaan.
Lainaa
Anything's a bear trap, if the bear is dumb enough.
Trading Post

Polari

Päätin vähän aikaa sitten etsiä korviketta toiselle vanhoista NES-padeista josta oli ristiohjain päässyt löystymään aika ikävästi, ja huuto.netistä löytyi korkkaamattomia korvikepadeja virallisen Nintendo-huollon kätköistä. Ostin sitten kerralla kaksi kun ovela mies oli listannut pareittain hieman halvemmalla. Saapuivat tänään ja ei jumalauta millaista timanttia ovat! Ja mä kun luulin että tuolla parikymmentä vuotta vanhalla yksilöllä oli herkkua pelata. Mietin heti pitäisikö kilahdella ostamaan varuilta vielä ylimääräisiä, ja kun myyjän kohteita selatessa tuli vastaan Four Score niin siitä sai vielä hyvän tekosyynkin.

Muissa uutisissa viime viikonloppuna tilattu Battle Kid 2 on lähtenyt postiin. Pelin virallinen foorumilanka on täynnä kitinää tunneissa loppuneista eristä ja varovaisia veikkauksia siitä milloin lisää tulisi tarjolle.
Twitch-kanava (ensisijaisesti Mega Man -speedrunausta)

jotudin

Lainaus käyttäjältä: kivi - 21.12.12 - klo 19:40
Steamin alennusmyynnit ... ei malta olla ostamattakaan kun halvalla saa.

Oikein! Kun halvalla saa, niin ostaa pitää. Itsekin suuntaan ostoksille juuri samasta syystä.

teemuhy

#3352
Tää uus modocube on ihan huikea.

edit: [spoiler][/spoiler]
[spoiler][/spoiler]
11:31:56<@Teroin> valkonen on parempi väri ku sinine

ADraw-

Ilahduttaa, kun pelaaja auttaa toista:

https://dl.dropbox.com/u/11420493/rosvo.jpg

Uus modo cube ilahduttaa muutenkin, siellä saa aikaseks vaikka mitä siistiä. Viime draftissa pääsin mm. pelaamaan kakkosvuoron Tinkerin. Huomista glögistriimiä odotellessa :)

Reflektio

Ilahduin/huvituin jokseenkin, kun tajusin tehneeni vissiin 16 vaihtoa (joista neljä vielä postissa) viimeisten parin viikon aikana. ;D
Lainaa
Anything's a bear trap, if the bear is dumb enough.
Trading Post

absurdimuukalainen

#3355
cubecubecube

pakka
[spoiler][/spoiler]

finals openerit:
[spoiler][/spoiler]
[spoiler][/spoiler]


Prenger

Highlanderi alkaa näyttämään pikku hiljaa valmiilta kuukauden kasauksen ja hiusten halkomisen jälkeen. Ja eilinen FNM/päivä fatsulla oli kyllä aika priceless.
Lainaus käyttäjältä: de-layer - 13.01.16 - klo 14:52
Voi tätä mielensäpahoittajien valtakuntaa. Mitä tapahtui kansalle joka ei itkeny turhasta ja pohti kokemaansa epäoikeudenmukaisuutta yksin pimeässä tai purki vihansa viikonloppuisin snägärin jonossa.

Wintersmith

Yksi viesti syfilisx:lle ja tunti MCM:ssä ja Modern-pakka alkaisi olla sleevaamista vaille valmis. No, okei, ne kortit ovat vielä postissa/syfilisxellä(saako teistä puhua esim. etunimellä täällä vai pelkästään nickillä?). Jotain sideä ja neljä-6 commonia taitaa uupua.

Babu

Rancid ja kumppanit modottaa. :D
"eikö se nyt ole vanha fakta että monoliitit menee infiniteks jos niitä päin edes katsoo pahasti"
- luma; 09.04.2020 klo 19:30

syfilisx

Voi puhua etunimelläkin jos huvittaa. Kännimodo ilahduttaa myös täällä.