Poromagia

Kirjoittaja Aihe: Magus of the Moon + Dark Depths + Terror  (Luettu 4006 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Ravenousrane

Magus of the Moon + Dark Depths + Terror
« : 28.12.09 - klo 08:25 »
Dark Depths
Magus of the Moon
Vesuva
Terror


1. Kysymys

Magus of the Moon + Dark Depths + Terror

Eli Magus on tiskissä pelaan Dark Depths:in siinä on toi "comes into play" niin eikö se ole jo peliin tullessa mountain?

Joten se tulisi peliin ilman countereita ja olisi mountain ja sitten joku tuhoaa ton Magus:sin Terror:illa ja silloinhan Dark Depths:issä ei ole countereita ja tulee tokeni eikö niin? Jos ei tule tokenia niin miksi ei?

2. Kysymys

Magus of the Moon + Vesuva + Terror

Magus pelissä pistän Vesuvan tiskiin, sillähän ei sitä "comes into play" juttua ole, joten tulee peliin ja on mountain ja tulee siten myös untapissa peliin. Jos joku taas rikkoo Magussin terrorilla, niin silloinhan Vesuva ei enää tuota mitään manaa eikö niin?

Poissa luma

Re: Magus of the Moon + Dark Depths + Terror
« Vastaus #1 : 28.12.09 - klo 09:21 »
1. Vaikka Magus of the Moon on pelissä, Dark Depths saa counterinsa ja on peliin tullessaan Legendary Snow Land - Mountain jolla on 10 ice counteria ja joka tekee punaista manaa. Selitys: counterit laittava ability on replacement effect, joka muuttaa tapahtuman "Dark Depths tulee battlefieldille" tapahtumaksi "Dark Depths tulee battlefieldille 10 ice counterin kanssa", jolloin se toimii juuri ennen Dark Depthsin tuloa peliin (jolloin Magus ei mahda sille mitään).

2. Samoin kuin edellä, Vesuvan ability on replacement effect joka muuttaa tapahtuman "Vesuva tulee battlefieldille" tapahtumaksi "Vesuva tulee battlefieldille jonkin landin kopiona tapissa". Jos valitset Dark Depthsin, sen ability muuttaa tuon tapahtuman edelleen "Vesuva tulee battlefieldille Dark Depthsin kopiona tapissa 10 ice counterin kanssa". Jälleen, nämä abilityt toimivat ennen kuin kortti tulee peliin, jolloin Magus ei niihin vaikuta. Jos Maguksen tuhoaa, niin Vesuva ei tosiaan tee mitään manaa, mutta se johtuu siitä että ei tee Dark Depthskään.

Poissa Ravenousrane

Vs: Magus of the Moon + Dark Depths + Terror
« Vastaus #2 : 28.12.09 - klo 09:40 »
1.

Jos pelissä on Dark Depths ja pelaa Vesuvan ja kopioi sillä ton Dark Depths:in niin eikö ne kummatkin mene rikki koska ne olisivat silloin legendary landejä?

2.

Jos se magus of the moon on pelissä ja pelaa Vesuvan ja kopioi vaikka tundran, niin se tulee peliin täpissä ja siitä saa punaista manaa jos magus menee rikki niin silloin se vesuva toimisi tundran tavoin ja tuottaisi valkoista ja sinistä manaa?


Poissa luma

Re: Vs: Magus of the Moon + Dark Depths + Terror
« Vastaus #3 : 28.12.09 - klo 09:50 »
1. Totta, niinhän siinä käy. Kiitos korjauksesta.

2. Kyllä.

Poissa Dreamer Insane

Vs: Magus of the Moon + Dark Depths + Terror
« Vastaus #4 : 04.01.10 - klo 18:57 »
Eli jos Blood Moonin tiskissä ollessa pelaa Vesuvan, sillä voi kopsata basicin ja päästä käsiksi ei-punaiseen manaan vielä kuun ollessa tiskissä?

Poissa luma

Re: Magus of the Moon + Dark Depths + Terror
« Vastaus #5 : 04.01.10 - klo 19:10 »
Kyllä.