Poromagia

Kirjoittaja Aihe: Pari kysymystä...  (Luettu 3217 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Masa88

Pari kysymystä...
« : 12.01.10 - klo 21:33 »
Eli ensin lämppärikysymys:

Tuli vuosia sitten pelattua vähän kyseenalaisesti ja seuraava tilanne on samantyylinen:

Eli, pelaaja A:lla on pelissä phantom warrior ja irrevelantti nalle. Pelaajalla B on pelissä toinen irrevelantti nalle. Pelaaja A pelaa Luren Phantom warriorille ja hyökkää. Kysymyksenä onkin että voiko pelaaja B:n nalle vielä blockkia A:n nallea?


Ja nyt se oikea kysymys:

Voiko Imperial recruiterin pelatessaan etsiä Tarmogoyffin pakasta, jos hautausmaalla on vaikkapa Land, Sorcery ja Instant?
Deck lists and tournament results are like guns and killing people. The fact that you managed to kill somebody isn't proof that your gun is the best.

Poissa luma

Vs: Pari kysymystä...
« Vastaus #1 : 12.01.10 - klo 21:36 »
1. Kyllä voi. Koska Phantom Warrioria ei saa blokata, Luren abilityllä ei ole vaikutusta (sehän sanoo, että "kaikki creaturet jotka pystyvät blokkaamaan enchantattua creaturea; yksikään creature ei pysty blokkaamaan unblockablea) ja nallet voivat tapella keskenään.

2. Ei voi. Characteristic-defining abilityt (abilityt, jotka vaikuttavat kortin itsensä ominaisuuksiin, kuten tyyppiin, väriin tai poweriin ja toughnessiin) toimivat kaikkialla, joten Tarmogoyf on pakassakin 3/4 tuossa tapauksessa.
« Viimeksi muokattu: 12.01.10 - klo 21:38 kirjoittanut luma »