Legacy on mielestäni hauska ja mielenkiintoinen formaatti kaikkine pakkoineen ja korttien välisten jännien interaktioiden vuoksi. Mutta väännetäänpä nyt rautalangasta: Legacy vuosi sitten, tai Legacy vuoden päästä, ovat melko samanlaiset kuin Legacy tällä hetkellä. Pelikelpoisia pakkoja on onneksi todella paljon, joten tämä ei haittaa.
Niinno, on aika ilmiselvää että legacy ei muutu niin nopeasti tai radikaalisti, mutta viimeaikaisten tapahtumien valossa on aika perusteetonta väittää että legacy olisi paikallaan seisova formaatti. Tämän hetkinen legacymeta on aikalailla erilainen kuin vuosi sitten, ja epäilen että nykyisen powercreepin tahdissa myös vuoden päästä ollaan ihan eri tilanteessa. Voidaan tietty vääntää mikä on "ihan erilainen".
Toki on selvää että näihin muutoksiin on vaikuttanut paljon uusien settien lisäksi unbannaukset. Ohessa vähän listaa niistä uusista jutuista ja niiden aiheuttamista ei-niin-vähäisistä muutoksista metaan. Tietysti meta muuttuu paikallisella tasolla hitaasti kun se vimeinkin Enkantressinsa ajan ja rahan kanssa kasaan saanut kaveri ei ihan hevillä luovu dekistä vain sen takia koska joku Reanimator on kevään uusi trendi. Tässä kohtaa olen samaa mieltä Rancidin mukavuusalue-teorian kanssa.
Zen block: Fetchlandit, ei mikään kovin iso muutos vanhojen ollessa laillisia. Tehnyt tosin monen dekin manabasesta non-basic vihaa paremmin kestävän. Iona on myös tehnyt aika ison vaikutuksen Reanimatorissa ja Bant-survival dekeissä.
Alara block: Teki Zoosta ja Bantin eri variaatioista tier 1 dekit lihoillaan (Wild Nacatl, Qasali Pridemage, Knight of Reliquary Noble Hierarch, Rhox War Monk, Woolly Thoctar) ja teki stormi kombosta Ad Nauseamin myötä entistäkin paremman. Kaiken kaikkiaan muuttanut legacy metan aika totaalisesti. Myös Path to Exile on vaikuttanut jonkin verran, vaikka stoppikin on laillinen. Myös jokaisen suosikki hydra Progenitus on erään vihreän sorceryn kanssa ihan reilu vehje.
Lorwyn: Kalakalakalakalakalakalakalakala. Elffit sai myös juttuja, jos nyt vähän roguemmat dekit lasketaan myös.
Time Spiral: TARMOGOYF. Ainoa kortti jonka tämän lisäksi keksin on Empty the Warrens, jonka vaikutus on melko pieni. Onhan se ihan hyvä Belskerissä.
Unbannaykset: Grindstone, Natural Order, Entomb: Jokainen on tuonut formaattiin uusia dekkejä, tai muuttanut vanhoja että ovat saaneet kombon mahtumaan dekkiin. Jokainen on aiheuttanut muutoksia myös muissa dekeissä, ylläripylläri.
Formaatin parhaimpina dekkeinä vielä "jonkin" aikaa sitten pidetyt UGx Threshold, Goblinit ja Landstill ovat jokainen heikentyneet ja vähentyneet metassa syystä tai toisesta, silti ovat jokainen ihan pelattavia ja tietyissä olosuhteissa hyviä dekkejä. Tässä onkin kai yksi lekan vahvuus: Kaikennäköisillä läjillä voi voittaa metat, etenkin Suomessa jossa metagamen arvaaminen ja skouttaus ei ole järin vaativa homma. Tämä tosin vaatisi meiltä lekapaisteilta pelkän teoreettisen tietämyksen lisäksi myös irtaantumista niistä omista lemppari dekeistä jos ne eivät vaan metaan sovi.
Ymmärrän kyllä että formaattia harvakseltaan seuraavalle meta voi näyttää hyvin seisovalta, mun mielestä taas meta muuttuu koko ajan. Siinä mielessä vielä tavallaan standardia mielenkiintoisemmin, että sen sijaan että formaatti resetoitaisiin aina välillä, uudet tuulet aiheuttaa aina laajemmalti ja pidemmälti vaikuttavia aaltoja metassa.
Herr Rikolan ehdotus topin bannaamisesta on mielestäni vähän hätiköity. Toppia, oli se sitten counterbalancen kanssa tai ilman, ei Suomessa mitään järkyttäviä määriä pelata, eikä se maailmallakaan ole sitten GP Columbuksen nostattamien viha-aaltojen (mm. Zoo) jälkeen ole ollut liian suuri mörkö. Formaatissa ei tällä hetkellä ole kunnollista loppupelin dominonitiin tähtäävää "hitsaus" kontrollia, lähimmäksi pääsee eri countertopit. Topin bannaamisen jälkeen voidaan sanoa kontrollin olevan kuollutta. Eikä sellainen ole enää terve formaatti, minkä kanssa Herr Rikola oli samaa mieltä eräässä toisessa keskustelussa. Sitten formaatti olisi kärjistäen ihan oikeasti kalakalakalakala vs. pienet vihaiset eläimet vs. koNpot. Veikkaan että tässä metassa hyvin tehdyt ja pelatut konpot vetäisivät pisimmän korren.