Kountterien laadusta olikin jo puhetta. Tuollaisenaan listassa on monia eri random kounttereita, jotka osuvat vähän mihin sattuu. Jos typestä ei välitetä, niin on mahdollisuus kuitenkin ladata tiskiin paljon suorittavampikin kountterikokoelma, eikä siihen edes tarvitse mitään überkallista, esim.:
4 Counterspell
4 Mana Leak
4 Remand
Muita harkitsemisen arvoisia olisi Daze, Miscalculation, Rune Snag, Power Sink, Thwart, Foil ja kalliimmasta päästä sitten Cryptic Command.
Dekki vaikuttaa vähän siltä, että alkupelissä kounteroidaan vastustajan taioista ne, mitä pystytään, ja sitten läväytetään tiskiin joku Keiga tai muu läski. Ikävä kyllä kaikkia spellejä tuskin on saatu kounteroitua ja lämääkin on tullut jo päähän, niin yksi 5/5 lenturi ei kesää tee, varsinkin kun on joutunut tapouttaamaan sen takia. Vastustajan ei tarvitse kuin kääntää ukkojaan kenoon ja loput lämät paukkuu, kun ei noi siniset lötköt varsinaisesti dominoi pöytää.
Yksi ihan hyvä ja budjetillinen vaihtoehto olisi lähteä enemmän Skies -tyyliselle puoliaggrotuspläänille itsekin. Back in the days kaverini pelasi monosinistä, joka oli täynnä halpoja lentureita, hyviä ja alternative casting costin kounttereita sekä Coastal Piracyja. Dekki oli ainakin hauska pelata, kun lappua nousi vaan niin perkaleesti ja vastustajan ukot jumittuivat loppumattomaan virtaan sinisiä chumppaajia. Hyviä kortteja tämän tyyliseen dekkiin olisi siis ainakin
Coastal Piracy
Cloud of Faeries
Peregrine Drake
Rishadan Airship
Riftwing Cloudskate
Spiketail Hatchling
Spellstutter Sprite
Vendilion Clique
Counterspell ja muut hyvät kountteri
Daze
Thwart
Foil
Uudemmista seteistä löytyy älyttömät määrät hyviä sinisiä lentureita, keijuja nyt ainakin. Rakenne voisi olla vaikka 18-20 ukkoa, 8-10 kountteria, 3 tai 4 Coastal Piracya ja sekaan muutama random hauska efekti. Joku Opposition olisi jo aika pommikas.
Budjetin ei tällaisen dekin kanssa pitäisi kovin suureksi ongelmaksi muodostua, kun suurin osa romppeista on jotain vanhojen settien commoneita tai uncommoneita, joita ei edes liian aktiivisesti pelata missään formaatissa. Ongelma on enemmänkin se, mistä näitä löytää. Jos tiedät jonkun korttikaupan, mistä löytyy suht kattavat irtokorttivalikoimat, niin tällaista kuuhaa löytyy läjäpäin ja halvalla niiden laareista. Seinäjoella esim. Fantasialinna ja Pelikeidas ovat paikkoja, joista pystyy kalastelemaan vähän mitä vain vanhaa tauhkaa muutamalla eurolla. Online-kaupoista ainakin Poromagialla tuntui olevan varsin kattava valikoima vanhaa kamaa, ovatkohan edes jaksaneet listata kaiken maailman commoneita varastoistaan? Niiltä voisi myös kysellä. Muutamalla eurolla varmasti irtoaisi jo läjäpäin vehkeitä dekkiin.