Poromagia

Kirjoittaja Aihe: Ulkopuolisen osallistumisesta peliin  (Luettu 3753 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa PertSa

Ulkopuolisen osallistumisesta peliin
« : 09.03.11 - klo 13:48 »
1. Mikä on oikea toimintatapa jos turnauspaikalla kävellessään huomaa pelaajan/pelaajien tekevän pelissä sääntövirheen.

a)Pysäyttää peli ja kutsua tuomari ja selittää tilanne
b)joku muu. Mikä?

2. Vaikuttaako velvollisuuteen/mahdollisuuteen ilmoittaa virheestä se, onko mukana turnauksessa (ei kai)?

3. Ja jos olettaa pelin ulkopuolisena tapahtuneen virheen ja kutsuu tuomarin ja sitten todetaan ettei virhettä olekaan tapahtunut niin ei kai siitä voida pelaajaa rankaista? Tässä olettaen tietenkin sen että ei jatkuvasti tahallaan häiritse peliä.

4. Jos kävisi niin, että kaverin pelissä tapahtuisi virhe josta kaveri hyötyy ja huomaisin sen, enkä ilmoittaisi siitä niin voitaisiinko minua tästä rankaista. Olettaen että pystytään osoittamaan tilanne tahalliseksi. (eipä niin että näin toimisin)

Poissa jkk

  • L3-tuomari / Regional Coordinator
  • Vaihtopalaute:
    ( | | )
  • ***
  • EN VASTAA YKSITYISVIESTEIHIN
Vs: Ulkopuolisen osallistumisesta peliin
« Vastaus #1 : 10.03.11 - klo 14:00 »
1. On erittäin toivottavaa, että pyydät pelaajia pysäyttämään pelin ja kutsut paikalle tuomarin. Voit myös pelkästään kutsua tuomarin, jos tuntuu siltä että et halua kenties turhan takia keskeyttää peliä. Professional-tason turnauksissa matseja ei saa keskeytellä vaan pitää kutsua tuomari.

2. Ei vaikuta. Katsoja on katsoja riippumatta siitä onko mukana turnauksessa itse.

3. Tästä ei rankaista ketään.

4. Tämmöisestä hyvin epäreilusta käytöksestä ei rangaista muuten kuin että tuomari ehkä kertoo sinulle näkemyksiään siitä miksi olisi kaikin puolin hyvä juttu jos kuitenkin raportoisit kaverisi virheet.
Lainaus käyttäjältä: shazzle
Uskon että olen sinua kokeneempi "internetissä".
Lainaus käyttäjältä: yeou
miten tolla tyypillä on aina plussia postissaan? onko se joku julkkis?

Poissa Thaurwylth

  • Oulu
  • Vaihtopalaute:
    ( | | )
  • *
  • Vastaan yks.viesteihin vain sähköpostitse!
Vs: Ulkopuolisen osallistumisesta peliin
« Vastaus #2 : 10.03.11 - klo 20:18 »
4. Tämmöisestä hyvin epäreilusta käytöksestä ei rangaista muuten kuin että tuomari ehkä kertoo sinulle näkemyksiään siitä miksi olisi kaikin puolin hyvä juttu jos kuitenkin raportoisit kaverisi virheet.

Jos jää kiinni kera riittävien todisteiden, voidaanko antaa porttikieltoa? Lähinnä turnauksesta, mutta miksei myös DCI:stä.