Poromagia

Kirjoittaja Aihe: Monored burn/aggro(?)  (Luettu 5280 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Hevonen

Monored burn/aggro(?)
« : 16.04.11 - klo 19:24 »
Kavereitten kanssa alottelen pelaamaan tässä 13 vuoden tauon jälkeen ja kasasin tällasen punasen pakan, tarkotus ois jollain viidennellä vuorolla voittaa jos nyt laskeskelin oikein. Ei mitään turhia kikkailuja, vaan nopeita creatureja ja burnispellejä. Chain lightningit ajattelin ottaa mukaan, mut en tiä mitä korvaisin... Mitä sanotte koko pa(s)kasta ylipäätään? Juu ja tiän et Wheel of fortune on legacyssä bannattu, mut casuaalisti kun pelataan niin kukaan ei oo valittanu. 

20x mountain
4x ball lightning
4x spark elemental
4x kiln fiend
4x grim lavamancer
4x hellspark elemental

4x lightning bolt
4x rift bolt
4x incinerate
2x earthquake (vastassa goblineita ja elffejä yleensä, sidelle? finisheri? lol emt)
4x fireblast

1x wheel of fortune
4x howling mine

Sideboard:
fury charm (jos niit artifacteja löytyy joltain)
red elemental blast (sinistä vastaan)
anarchy (vittumainen)
pyroclasm (kaverit tykkää pelata goblineilla ja elffeil)
boil (sinistä vastaan)

p.s. laitoin jo kortit tilaukseen ja ens viikolla pitäs tulla, mut kyllähän sitä lisää aina saa ostettua :)

Poissa Sooru

Vs: Monored burn/aggro(?)
« Vastaus #1 : 16.04.11 - klo 23:02 »
Näin nopeasti sanoisin että korvaa howling minet chain lightningeillä... mutta minkä tahansa paitsi lightning boltin (ja Fireblastin?) korvaaminen ei menisi ihan liian metsään ;-D

Howling minellä sinun tarvitsee nostaa ensin yksi kortti mikä korvaa sen minen, vasta seuraava antaa korttietua. Vastustaja saa heti ensimmäisestä vuorostaan lähtien ylimääräisiä kortteja. Ja lisäksi siihen menee arvokas toinen vuoro jonka voisit käyttää olennon tai polttojen pelaamiseen että voitat nopeammin.

Spark Elemental ei välttämättä ole kovin hyvä, jos haluttaa niin kokeile Keldon Maraudereita. Siinä lukee käytännössä 1R - 5 damagea, tai vie vastustajalta olento/removal ja 2 damagea päähän.

Ei kai tuossa muuta, säätöä vaan Earthquakejen (Pyroclasm kanssa? Volcanic Fallout/Slagstorm/Firespout - spout on vissiin kallis/harvinainen/haluttu) jne sweepereiden kanssa ettei pikkumiehet pääse juoksemaan ylitsesi liian pian.

Poissa Masa88

Vs: Monored burn/aggro(?)
« Vastaus #2 : 17.04.11 - klo 12:51 »
Ehkä aggro on tälle sopivampi termi... Mutta jos haluat täyden hyödyn ottaa irti Kiln Fiendistä, niin kannattaisi ottaa creatureja pois ja laittaa tilalle noita instantteja taikka sorceryjä, koska muuten et hirveästi pääse boostimaan niitä... 20 mountainilla et ei pitäisi hirveän jytäkkää Earthquakea saada aikaiseksi missään vaiheessa, ellei sitten sitä floodia tapahdu niin paljon että alkupeli menee pieleen. Goblineita vastaan toimii paremmin Volcanic Fallout (instantti, ei pääse hastemiehet ajamaan yli. Legacyssa voitettu goblineita vastaan monta peliä tämän takia) ja Elffejä vastaan toimii paremmin Flamebreak (koska 3 manalla 3 damagea creatureihin, sillä jos Legacy Elffit on kyseessä niin todennäköistä on että kaksi Lordia on jo boostimassa elffejä ja Falloutin damaget ei enää riitä.) Jos haluat pitää creaturemäärän noin korkealla, niin suosittelen finisheriksi Reckless Abandonia. Voit sen Spark elementalin/muun vastaavan uhrata hyökkäyksen jälkeen. Creatureista vielä sen verran että kannattaa harkita Goblin Guidea. Ilman nopeaa vastausta vastus on aika lirissä (elffit tuskin haluaa alkukierroksilla chumpata tätä, ja tuskin Goblinitkaan)

Sidestä vielä sen verran että Fury Charmia parempi kortti on Smash to Smithereens. tuhoaa artifactin JA tekee 3 damagee sen omistajaan. Jos sinistä vielä REBien jälkeen haluaa vihata, niin Scald olisi parempi kuin Boil. Koska siniset pakat (yleensä) sattuu olemaan mananälkäisiä pakkoja. Toimii Dualeihinkin jos niitä peliporukassa on.

Täällä on ollut Eternal-formaatin alaketjussa puhetta Burnista, jos kiinnostaa niin käy katsomassa sieltä. Tosin Burn on eri pakka kuin tämä, tässä on esimerkiksi oma listani mitä pyöritän:

Maindeck:

20 mountain

3 Goblin Guide
3 Keldon Marauders

4 Lightning Bolt
4 Chain Lightning
4 Lava Spike
4 Rift Bolt
1 Shard Volley
4 Magma Jet
3 Price of Progress
3 Volcanic Fallout
3 Sulfuric Vortex
4 Fireblast

Sideboard:

3 Red Elemental Blast
3 Ratchet Bomb
3 Pithing Needle
3 Relic of Progenitus
3 Smash to Smithereens


Ja tässä on vielä linkki siihen mainitsemaani ketjuun: http://vaihdetaan.kapsi.fi/forums/index.php/topic,62824.0.html
Deck lists and tournament results are like guns and killing people. The fact that you managed to kill somebody isn't proof that your gun is the best.

Poissa jupu_

Vs: Monored burn/aggro(?)
« Vastaus #3 : 17.04.11 - klo 15:12 »
Masa, miksi vain 3 goblin guidea. Käsittääkseni ne on pultissa automatic 4off. Tosta listasta kyllä kannattaa ottaa pohja.

Poissa Hevonen

Vs: Monored burn/aggro(?)
« Vastaus #4 : 18.04.11 - klo 18:12 »
Kiitos vastauksista! Ehdinkin tossa ottaan jo matsia ekan vastauksen Keldon Marauderien ja Chain lightningien kanssa. Toimi!
Flamebreakit ja Volcanic falloutit tosiaan vois toimia myös paremmin. Earthquaken heitän helvettiin pakasta ja otan ehdotettuja tilalle.
Yks kysymys tosin vielä nousi, eli voinkos Reckless abandonilla uhrata hellsparkin ja silti käyttää sen unearth-ominaisuutta? Eli minne sakattu creature menee?

Kun noitten olioitten määrää ihmettelette, niin ikään kuin lasken noi trample/haste tyypit burniks. Poistaa nääs vihun olion ja tekee vielä playeriin damagee jos ne blokataan :) Tai siis näin ainakin joltain forumilta luin kun joku niitä pelas...

ps. Sulfuric Vortex ois kyl kova, jos kädestä loppuu kortit niin se viimeistelee pelin :P Ja kiitos kaikille vinkeistä! :)
« Viimeksi muokattu: 18.04.11 - klo 18:15 kirjoittanut Hevonen »

Poissa Sooru

Vs: Monored burn/aggro(?)
« Vastaus #5 : 19.04.11 - klo 20:55 »
Lähinnä siitä olentojen määrästä kai sanottiin suhteessa Kiln Fiendiin, olennon tilalla oleva burni pumppaisi Fiendiä. Muutenhan sillä ei ole niin väliä (ellei halua puhtaan burnin virtual card advantagea tavoitella). Siispä jos pelaat runsaasti olentoja niin kannattaa miettiä olisiko joku toinen olento Fiendin tilalla parempi, tai vaikka burnispelli. Hifistelijä pitäis kirjaa kuinka usein Fiendi hyökkää boostattuna tjsp.