Noniin, tauon jälkeen lähtee taas 3cb liiga käyntiin, pelataan ensimmäinen kausi "kaik yhdes koos" ja sen jälkeen jaan porukan mestaruussarjaan ja divareihin sopivasti katsomani kokoisiin lohkoihin joissa nouseminen/putoaminen on aina kausien välillä mahdollista. Kauden pituus on neljä viikkoa.
Mikäli pelaaja ei lähetä tietyllä viikolla lainkaan listaa, mutta hänen edellisviikon listansa on vielä laillinen, peluutan samaa listaa uudestaan enintään yhden viikon ajan ja sen jälkeen pelaajan listana on "tyhjää". Tätä voi näppärästi kiertää ilmoittamalla pelaavansa samaa listaa. "Tyhjää" pelaamalla saa automaattisesti 0 pistettä kyseiseltä viikolta, mikäli on pelannut kauden aikana useamman kuin yhden viikon tyhjää poistuu automaattisesti listoilta ja voi aloittaa uudestaan alimmasta divisioonasta.
Pakat lähetetään osoitteeseen
[email protected], laita viestiin pakkalistasi ja jos haluat niin nimimerkkisi.
Mahdollisissa sääntötulkinta ja kiistatilanteissa järjestäjän sana on laki, saatan konsultoida tai olla konsultoimatta ihmisiä joilla koen olevan asiaan jotain sanottavaa
.
Pakkoja peluutetaan round robinina (kaikki kaikkia vastaan) kahdesti, eli jokainen aloittaa kerran jokaista muuta vastaan. PELIN voitosta kolme (3) pistettä, tasapelistä yksi (1) piste.
Säännöt:
- Pakan koko tasan 3 korttia
- Alussa kolme korttia kädessä
- Pelataan avoimin kortein
- Vuoron aluksi nostetaan kortti kirjastosta, jos siellä sellaisia on.
- Tyhjästä pakasta nostamiseen ei häviä.
- Randomefekteistä (coinflip, noppa, pakan sekoitus) tapahtuu aina vastustajaa eniten hyödyttävä tapahtuma.
Pakkoja voi lähettää heti kun edellisviikon lopulliset tulokset on julkaistu, ja deadline on kunkin viikon perjantaina 18:00, tulokset pyritään julkaisemaan viikonlopun aikana.
Yleisön pyynnöstä esimerkkipeli:
Arttu ja Markku pelaavat kuvitteellisen 3cb-ottelun, Artun pakassa on Mountain, Goblin Guide ja Raze kun taas Markku on lähtenyt liikenteeseen pakalla Hickory Woodlot, Channel ja Emrakul, the Aeons Torn. Molemmat aloittavat siis yhden pelin, ensimmäisen aloittaa Arttu:
A: Pelataan Mountain, pelataan Goblin Guide, ajetaan 2 vahinkoa
M: Pelataan Hickory Woodlot
A: Pelataan Raze, ajetaan 2 vahinkoa
M: Ei voi tehdä mitään, häviää ajan kanssa Goblin Guideen
Toisen pelin aloittaa Markku
M: Pelataan Hickory Woodlot
A: Pelataan Mountain, pelataan Raze -> Kumpikaan pelaaja ei voi tehdä mitään, joten peli päättyy tasan.
Arttu saa tästä ottelusta 4 (3+1) pistettä ja Markku 1 pisteen.
Lisätään vähän kisailun eeppisyyttä ja statistiikkahuorulointia, listauksessa kaikki mestarit (ja kärkikolmikot) tähän asti loppuun pelatuilta kausilta:
1. Gushex (Peikko, Polari)
2. Saimu (Gushex, Polari)
3. Gushex (Mellon, Polari)
4. Polari (Rahkila, Saimu)
5. Nastaboi (Rahkila, Mellon)
---
6. Polari (Nastaboi, Pegeteus)
Bannilistana edelliskauden viimeiseksi jäänyt lista (viimeisen viikon tuloksilla vahvistettuna):
Aether Vial
Black Lotus
Chronomaton
Ensnaring Bridge
Isochron Scepter
Lion's Eye Diamond
Lotus Bloom
Lotus Petal
Mana Crypt
Mana Vault
Memnite
Myr Superion
Original Moxit
Phyrexian Dreadnought
Phyrexian Processor
Phyrexian Revoker
Pithing Needle
Ratchet Bomb
Sol Ring
Soldevi Sentry
Sphere of Resistance
Steel Overseer
Tel-Jilad Stylus
The Rack
Yleisön pyynnöstä landit vähän eritavoin lajiteltuna:
"dualit"
Badlands
Bayou
Plateau
Savannah
Scrubland
Taiga
Tundra
Underground Sea
Volcanic Island
"shokkidualit"
Overgrown Tomb
Sacred Foundry
Stomping Ground
Temple Garden
Watery Grave
"laturilandit"
Bottomless Vault
Calciform Pools
Dreadship Reef
Dwarven Hold
Fountain of Cho
Fungal Reaches
Hollow Trees
Icatian Store
Mercadian Bazaar
Molten Slagheap
Rushwood Grove
Saltcrusted Steppe
Sand Silos
Saprazzan Cove
Subterranean Hangar
"manlandit"
Blinkmoth Nexus
Celestial Colonnade
Creeping Tar Pit
Dryad Arbor
Ghitu Encampment
Inkmoth Nexus
Mishra's Factory
Mutavault
Treetop Village
"muut"
Ancient Den
Ancient Spring
Ancient Tomb
Blackcleave Cliffs
Boros Garrison
Caves of Koilos
City of Traitors
Cloudpost
Copperline Gorge
Crystal Vein
Dark Depths
Dimir Aqueduct
Dwarven Ruins
Ebon Stronghold
Gemstone Mine
Geothermal Crevice
Ghost Quarter
Golgari Rotfarm
Great Furnace
Grove of the Burnwillows
Gruul Turf
Havenwood Battleground
Hellion Crucible
Hickory Woodlot
Irrigation Ditch
Izzet Boilerworks
Karakas
Keldon Megaliths
Llanowar Reborn
Maze of Ith
Mishra's Workshop
Orzhov Basilika
Peat Bog
Pendelhaven
Rakdos Carnarium
Remote Farm
Ruins of Trokair
Sandstone Needle
Saprazzan Skerry
Shelldock Isle
Sheltered Valley
Shivan Gorge
Skycloud Expanse
Strip Mine
Sulfur Vent
Svyelunite Temple
Tabernacle at Pendrell Vale
Tarnished Citadel
Teferi's Isle
Tinder Farm
Tomb of Urami
Undiscovered Paradise
Urborg
Volrath's Stronghold
Wasteland
Bitterblossom
Blackmail
Bloodline Keeper
Cabal Ritual
Cabal Therapy
Contagion
Corpulent Corpse
Dark Ritual
Death Cloud
Death's Shadow
Dismember
Evil Presence
Funeral Charm
Gravecrawler
Guul Draz Assassin
Innocent Blood
Inquisition of Kozilek
Liliana's Specter
Mesmeric Fiend
Mind Peel
Mind Swords
Nether Spirit
Nezumi Shortfang
Nyxathid
Raven's Crime
Sarcomancy
Shrieking Affliction
Skull Fracture
Smallpox
Snuff Out
Street Wraith
Thoughtseize
Unmask
Vampire Hexmage
Wretched Banquet
Unglued ja Unhinged kortit (ja 1996 world champion yms kikkareet)
Emrakul, the Aeons Torn
Karn Liberated
Kozilek, Butcher of Truth
Ulamog, the Infinite Gyre
Bloodhall Ooze
Boldwyr Heavyweights
Burning Inquiry
Chancellor of the Forge
Crack the Earth
Devil's Play
Drooling Ogre
Form of the Dragon
Goblin Fireslinger
Greater Gargadon
Kargan Dragonlord
Keldon Halberdier
Krenko, Mob Boss
Kuldotha Rebirth
Lava Dart
Lightning Bolt
Magus of the Moon
Pardic Dragon
Punishing Fire
Raze
Reckless Waif
Red Sun's Zenith
Roc Hatchling
Simian Spirit Guide
Slumbering Dragon
Storm World
Stromkirk Noble
Acidic Slime
Beast Within
Chancellor of the Tangle
Channel
Drop of Honey
Durkwood Baloth
Elvish Spirit Guide
Gladecover Scout
Lush Growth
Magus of the Vineyard
Master of the Wild Hunt
Mayor of Avabruk
Nature's Claim
Omnath, Locus of Mana
Oxidize
Primal Cocoon
Primordial Hydra
Rogue Elephant
Scythe Tiger
Tempting Wurm
Thallid
Tinder Wall
Words of Wilding
Woodfall Primus
Young Wolf
Daze
Energy Field
Flash
Frost Titan
Imaginary Pet
Laboratory Maniac
Leyline of Singularity
Mental Misstep
Piracy Charm
Propaganda
Sea Drake
Sea's Claim
Seal of Removal
Stifle
Stormscape Apprentice
Viscerid Deepwalker
Wind Zendikon
Balance
Cenn's Tactician
Chancellor of the Annex
Doomed Traveler
Duskrider Peregrine
Glint Hawk
Island Sanctuary
Ivory Giant
Knight of Sursi
Leyline of the Meek
Loam Lion
Mikaeus, the Lunarch
Mother of Runes
Path to Exile
Porphyry Nodes
Restore Balance
Student of Warfare
Swords to Plowshares
Tethered Griffin
Lightning Helix
Meddling Mage
Tidehollow Sculler
Vindicate
Hit // Run
Pain // Suffering