Poromagia

Kirjoittaja Aihe: Mono Musta Demonit  (Luettu 7983 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa jace00

Mono Musta Demonit
« : 26.07.13 - klo 22:46 »
Jotain tälläistä voisi kokeilla...Kertokaa Mitä pois mitä tilalle jne.

                      DECK LIST:
   
    2 Blood Scrivener
    2 Lord of the Void
    24 Shadowborn Apostle
    2 Shadowborn Demon
    4 Xathrid Necromancer

    Temput ja vehkeet

    4 Immortal Servitude
    4 Sign in Blood

    Manat

   18 Swamp


   Sideboard:

   4 Cremate
   4 Doom Blade
   4 Duress
   3 Rogue's Passage

Kiitos näin etukäteen
« Viimeksi muokattu: 29.07.13 - klo 16:07 kirjoittanut jace00 »

Poissa PertSa

Vs: Mono Musta Demonit
« Vastaus #1 : 27.07.13 - klo 07:28 »
Griselbrand olisi varmaan hyvä niin kauan kuin sitä saa pelata. Door of destiniesejä en pelaisi mainissa. Mieluummin niiden tilale immortal servitudet sideltä sisään. Muutama Blood Crypt tai Cavern of Souls antaisi edes mahdollisuuden pelata mahdollisesti käteen nousseet Master of crueltiesit ja Sire of Insanityt. Harvester of Soulsia voisi myös kokeilla yhtenä mahdollisena demonina.

Side vaikuttaa aika sekavalta. Mitä vastaan aioit sidettää esim. Diabolic tutorit tai Rogues Passaget sisälle. Hyviä sidekortteja mustalla ovat vaikkapa Duress, Appetite for Brains ja Liliana of the Veil discard-osastolta. Ultimate Price, Doom Blade ja ylimääräiset Shadowborn Demonit poisto-osastolta. Siden rakenne tosin riippuu niin paljon paikallisesta metasta, että tarkkoja ohjeita on vaikea antaa.

Niin ja vielä yksi asia. Jos pakastasi 2/5 on shadowborn apostoleja, niin saat kuusi apostlea keskimäärin siinä vaiheessa kun olet saanut pakasta viisitoista korttia. Tämä tapahtuu vuorolla 8, jos vastustajasi ei poista yhtään apostlea (ja et ole itse pelannut yhtään sign in bloodia, jotka toki parantavat jonkin verran todennäköisyyksiä). Eli vaikka pakalla on oma potentiaalinsa Blowoutteihin, niin kovin todennäköisiä ne eivät ole.

Poissa kala-

Vs: Mono Musta Demonit
« Vastaus #2 : 27.07.13 - klo 11:05 »
Apostle on vähän heikko kortti, mutta kekseliäitä pakkoja pitää silti tietenki tukea :)

Eli itse lisäisin värejä, kun monomustassa ei varmaan riitä laput, mitkä lisäis apostlejen tehoja tai ois muutenkaan riittävän vahvoja tukemaan tuota suht heikkoa 24 apostlen corea.

- door of destiniessit voi heivata pois, tai jättää yhden. Siinä vaiheessa kun sulla on manat tehdä door kaikki ukot on jo pöydässä.

- valkosella saisit mm. Orzhov charmeja, jotka suojelee/palauttaa apostleja/poistaa. Myös path of braveryt antais lifeä ja tekis apostleista vähän parempia. Maindeck immottal servitudet vois toimia kans. Monessa tilanteessa se on neljän manan tutoroi-ja-laita-peliin spelli.

- necromancer on hyvä, koska apostlejen suojelu on hankalas ja necromancer antaa niistä ihan huvät valuet.

Tässä nyt pari juttua mitä tuli mieleen puhelimella näpytellessä.

Poissa Porokki

Vs: Mono Musta Demonit
« Vastaus #3 : 27.07.13 - klo 13:37 »
Ikävän kalliiden demonien seurana voi pitää myös Heartless Summoningia, joka tekee suht pienen loven demonien massiiviseen hyökkäysvoimaan, mutta aikaistaa öllien kenttään tuloa roimasti. Tosin tämäkin lähtee typestä kohtapuoliin, joten sen varaan ei välttämättä lähtisi laskemaan.

Poissa kala-

Vs: Mono Musta Demonit
« Vastaus #4 : 27.07.13 - klo 14:17 »
Ikävän kalliiden demonien seurana voi pitää myös Heartless Summoningia, joka tekee suht pienen loven demonien massiiviseen hyökkäysvoimaan, mutta aikaistaa öllien kenttään tuloa roimasti. Tosin tämäkin lähtee typestä kohtapuoliin, joten sen varaan ei välttämättä lähtisi laskemaan.

En kyllä noiden apostolien kanssa pelais :p

Poissa monkoosi

Vs: Mono Musta Demonit
« Vastaus #5 : 27.07.13 - klo 14:25 »
 Ländiä apostoleiks, niit uusia confidantteja(blood sculptor?) ja servitudeja.

Poissa Naktos

Vs: Mono Musta Demonit
« Vastaus #6 : 27.07.13 - klo 18:03 »
Nuiden apostolien seurana voisi Xathrid Necromancer toimia.

Poissa Juzam Djinn

Vs: Mono Musta Demonit
« Vastaus #7 : 27.07.13 - klo 18:50 »
Nuiden apostolien seurana voisi Xathrid Necromancer toimia.

Tämän oli vissiin threadin aloittajakin huomannut kun neljä semmosta oli listaan laittanut.

Mutta vakavasti ottaen, en näe että tästä oikeasti kilpailukykyistä pakkaa saisi. Puolet pakan korteista (Apostolit) ei tee käytännössä mitään yksin ja ei kuulosta kovin hienolta että käytät 6 korttia siihen että saat yhden keskinkertaisen äijän "huijattua" peliin. Pienellä rampilla saa saman aikaiseksi ilman että tarvitsee investoida viittä muuta korttia.

Necromancer ja ylempänä mainittu Immortal Servitude voisi olla ainoat kortit jotka jotenkin voisivat tuota kuuden äijän uhraamista rikkoa tai käyttää hyväkseen, mutta vähän siellä kuuluisassa taianomaisessa joulumaailmassa nyt ollaan. Ja tässä maailmassa siis saisit aikaisintaan vuorolla 4 sen demonin pöytään niin että saisit myös zombie tokenit Necromancerilla. Tässä vaiheessa aggrot on käytännössä jo jyrännyt sut siihen pisteeseen että voivat searing spearilla hoitaa loput hommasta kotiin ja controllit hoitaa yhdellä wrathilla kentän tyhjäksi ja sulle ei jää yhtään käsikorttia. Ja tämä olisi siis pakassa se best case scenaario, todennäköisesti et ole nostanut kun 3-5 apostolia tuossa vaiheessa.

Tiivistäen siis, apostolit ovat todella huono suunnitelma turnausympäristössä, sillä niiten pelaaminen ei vaikuta millään tavalla pelitilanteeseen ja ne kuitenkin syö kaikki saatavilla olevat resurssit (manat ja käsikortit). Niillä ei käytännössä voi kun chumpata ja sekin on aika huono vaihtoehto jos joskus meinasi kuusi sellaista saada pöytään. Eikä se demonin saaminen pöytään sittenkään ole kovin rikkinäistä.

Poissa Naktos

Vs: Mono Musta Demonit
« Vastaus #8 : 27.07.13 - klo 20:29 »
Nuiden apostolien seurana voisi Xathrid Necromancer toimia.

Tämän oli vissiin threadin aloittajakin huomannut kun neljä semmosta oli listaan laittanut.

Kappas, kannattaa varmaan silmälääkärissä käydä...

Ettei ihan offtopiciksi mene niin jos punaista spläshää siren ja masterin takia, Bonfire of the Damned voisi olla toimiva lappu ainakin aggroa vastaan.

Poissa PertSa

Vs: Mono Musta Demonit
« Vastaus #9 : 28.07.13 - klo 20:09 »
Jos  alkaa miettimään apostleilla jonkun "hullun lihan" peliin huijaamista niin kannattaa myös miettiä, millä vuorolla oikeasti liha tiskiin tulee. Esim 24 apostlea niin liha tulee keskimäärin kierroksella 8. JOs pakassasi on 30 apostlea, niin kierroksella viisi voit olettaa nähneesi 6 apostlea. Jos 36, niin silloin puhutaan kierroksesta kolme. Tämä kaikki oletuksella, että vastustaja ei poista yhtään apostlea.

 Aikaisintaan kierroksella neljä pääset pyöräyttämään apostlet demoniksi, joten maksimaalista viuhautusta ajatellen pakasta pitäisi löytyä 33-36 apostlea. Tämä sitten rajaakin pakan vaihtoehtoja aika rankasti olettaen, että pakasta löytyy kuusi demonia (itse pelaisin ehkä 3x griselbrand 2x sire of insanity 1x shadowborn demon) tutoroitavaksi (alle neljän demonin ei varmaan missään nimessä kannata mennä). Nyt on lukittu 33 (min.)+ 4 korttia + landit (20?) jolloin pakkaan jää kolme tyhjää slottia. Onko näissä tyhjissä sloteissa sitten necromancerit, jotka lähinnä saavat aikaan sen että yhden lihan sijasta tiskiin tulee liha+kaverit vai Immortal servitudet jotka mahdollistavat uuden pyörähdyksen vai jotain kortteja, jotka suojaavat "kompoa" on makuasia. Mielestäni ainakin necromancer on tällaisessa pakassa erittäin "win more"- kortti, vaikka testaamalla selviää paremmin.

Suurin ongelma on kysymys, että vaikka pakka saa ison lihan tiskiin kierroksella 4 niin riittääkö se sittenkään voittoon. Ja kun lähes jokainen pakka pelaa kuitenkin poistoa, niin apostlejen saaminen kuuteen voi myös ihan oikeasti olla iso ongelma.

Mutta tässä joitakin huomioita ja analyysejä pakan tiimoilta. Testaamalla selviää varmaan paremmin.

Poissa jace00

Vs: Mono Musta Demonit
« Vastaus #10 : 28.07.13 - klo 22:24 »
Mutta mitäs sitten kun Griselbrandid Rotatoituvat pois? + Deck update

Poissa Yms

Vs: Mono Musta Demonit
« Vastaus #11 : 28.07.13 - klo 22:26 »
Mutta mitäs sitten kun Griselbrandid Rotatoituvat pois? + Deck update

Sitten katotaan mitä tulee tilalle jos tulee.
Lightning Bolt, when cast,
Deals three damage to target
Creature or player.