Poromagia

Kirjoittaja Aihe: Kivinen markkinakatsaus, joulukuu 2015  (Luettu 12727 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa kivi

  • L1-tuomari / valvoja
  • Vaihtopalaute:
    ( | | )
  • ****
  • Ei tällä kuuhun mennä
Kivinen markkinakatsaus, joulukuu 2015
« : 08.12.15 - klo 14:15 »
Joulukuu ei ainakaan pääkaupunkiseudulla valjennut mitenkään talvisena, pikemminkin syksy ja pimeys jatkuvat katkeamattomana nauhana. Kuu on perinteisesti vuoden hiljaisin kausi mitä tulee irtokorttimarkkinoihin ja siltä se nytkin näyttää. Oathin hieman aikaisempi julkaisu kuin parin viime talvisetin varmastikin piristää markkinaa jo tammikuussa kun saamme hieman enemmän spoilereita. Kuukauden viskinä suosittelemme Ardbeg Perpetuum Single Maltia, maku on pitkä ja isku syvä.

Khans of Tarkir

Polluted Delta
MCM 19-21€ (-2€)
Flooded Strand
MCM 17,5-19,5€ (-2€)
Wooded Foothills
MCM 16-18€ (-2,5€)
Bloodstained Mire
MCM 15-17€ (-1€)
Windswept Heath
MCM 11,5-13,5€ (-0,5€)
Sorin, Solemn Visitor
MCM 6-7€ (-1,5€)
Anafenza, the Foremost
MCM 4-5€ (-1€)
Sarkhan, the Dragonspeaker
MCM 3-4€ (-0,5€)
Wingmate Roc
MCM 2-3€ (-1€)
Siege Rhino
MCM 2-3€ (-0,5€)
Dig Through Time
MCM 1,5-2,5€ (-0,5€)
Monastery Swiftspear
MCM 1,5-2€ (ei muutosta)
See the Unwritten
MCM 1-2€ (-1€)

Hieman yllättäen joulukuun alakulo tarttui jo kahteen rotaatiota kohti kulkevaan settiin ja pahiten isku näkyy fetcheissä jotka kantoivat ison osan setin arvosta. Osaltaan mukana on myös varastojen purkua sekä nousseen arvon ulosmittausta. Lyhyen pään ennuste on että varsinkin Delta ja Strand tulevat vielä lisää alaspäin, Heath tuskin laskee merkittävästi enempää. Pohjat tullaan näkemään Shadows of Innistradin julkaisun aikoihin jolloin ainakin itse tankkaisin näitä. Muutoin setin korttien hinnat ovat surullista luettavaa, tässä näkyy esimerkki mitä tapahtuu hinnoille jos setissä reprintataan oikeasti eternaalissa käyttökelpoisia kortteja enemmän kuin yksi kappale.

Fate Reforged

Ugin, the Spirit Dragon
MCM 29-31€ (-1€)
Monastery Mentor
MCM 15-17€ (ei muutosta)
Soulfire Grand Master
MCM 7-8€ (-1€)
Tasigur, the Golden Fang
MCM 4,5-5,5€ (-0,5€)
Warden of the First Tree
MCM 3-4€ (ei muutosta)
Whisperwood Elemental
MCM 1,5-2,5€ (-0,5€)
Brutal Hordechief
MCM 1-2€ (-0,5€)
Shaman of the Great Hunt
MCM 1-2€ (ei muutosta)
Crux of Fate
MCM 1-2€ (ei muutosta)

Sama alakulo on myös Faten kohtalona. Näen että sekä Ugin että Mentor tulevat selviämään rotaatiosta kohtuullisen pienellä niiauksella ja iso osa muista korteista on jo pohjahinnoissa. Tasigurin osalta täytyy muistaa että kortti on rare eikä mythic.

Dragons of Tarkir

Dragonlord Ojutai
MCM 14-16€ (ei muutosta)
Kolaghan's Command
MCM 13-15€ (-1€)
Atarka's Command
MCM 13-15€ (ei muutosta)
Deathmist Raptor
MCM 8-9€ (-4€)
Collected Company
MCM 8-9€ (-0,5€)
Narset Transcendent
MCM 7,5-8,5€ (-0,5€)
Dragonlord Atarka
MCM 7,5-8,5€ (-1€)
Den Protector
MCM 7-8€ (-3€)
Dragonlord Dromoka
MCM 6-7€ (ei muutosta)
Sarkhan Unbroken
MCM 5,5-6,5€ (ei muutosta)
Dragonlord Silumgar
MCM 4,5-5,5€ (+0,5€)
Dromoka's Command
MCM 4-5€ (-0,5€)
Thunderbreak Regent
MCM 4-5€ (ei muutosta)
Shaman of Forgotten Ways
MCM 3-4€ (-1€)
Dragonlord Kolaghan
MCM 2,5-3,5€ (-0,5€)
Secure the Wastes
MCM 2-3€ (ei muutosta)

Uusi rotaatioaikataulu on hieman sekoittanut settien perinteistä käyttäytymistä ja uusia malleja haetaan. Isoimmat uutiset ovat ns. Megamorph paketin isojen korttien Raptorin ja Protectorin merkittävät laskut. Muutoin setin hinnat ovat viimeinkin stabiloitumassa, tosin näen että mahdollisesti Oath ja varmastikin SoI tulevat näitä sotkemaan. Pitkän aikavälin odotteissa Kolaghanin ja Atarkan käskyt tulevat modernin takia pysymään vakaina ja todennäköisesti Collected Company on osa samaa kerhoa reprinteistä huolimatta.

Magic Origins

Jace, Vryn's Prodigy
/ Jace, Telepath Unbound
MCM 45-55€ (-8€)
Nissa, Vastwood Seer
/ Nissa, Sage Animist
MCM 15-17€ (-3€)
Liliana, Heretical Healer
/ Liliana, Defiant Necromancer
MCM 14-16€ (-3,5€)
Hangarback Walker
MCM 9-11€ (-5€)
Chandra, Fire of Kaladesh
/ Chandra, Roaring Flame
MCM 5-6€ (-1€)
Archangel of Tithes
MCM 5-6€ (-0,5€)
Abbot of Keral Keep
MCM 4,5-5,5€ (-2€)
Kytheon, Hero of Akros
/ Gideon, Battle-Forged
MCM 4-5€ (-0,5€)
Day's Undoing
MCM 3-4€ (ei muutosta)
Goblin Piledriver
MCM 2,5-3,5€ (ei muutosta)
Languish
MCM 2-3€ (-1€)
Woodland Bellower
MCM 2-3€ (ei muutosta)
Managorger Hydra
MCM 1,5-2,5€ (ei muutosta)
Exquisite Firecraft
MCM 1-2€ (-1€)

Originsin hinnat ovat laskeneet kauttaaltaan kiitos "Jace-loton" sekä Online redemptionin vaikutuksen. Pikku-Jaskan hinta on erittäin volatiili ja alimmat hinnat ovat viimeisen kuukauden aikana heiluneet neljänkymmenen ja viidenkymmenen euron haarukassa isompien liikkeiden myydessä niitä kuutosella alkavilla summilla. Oma näkemykseni on että mitä lähemmäs Originsin rotaatio tulee, sitä enemmän hinta laskee ja absoluuttiset huiput on jo nähty. Toisaalta myös pohjaa on vaikea arvata koska näitä flippi-planeswalkereita tulee olemaan erittäin hankala reprintata ja jos Pikku-Jaska tai joku muista osoittautuu oivaksi modernissa voi hinta raketoida uudelleen.

Isoin laskija oli Hangarback Walker jonka hinnasta on kuukaudessa hävinnyt kolmannes. Samoin Abbot otti ison tiputuksen. Muutoin hinnat ovat stabiloitumassa ja on hyvin todennäköistä että tammikuussa ollaan suunnilleen näillä hintatasoilla.

Battle for Zendikar

Gideon, Ally of Zendikar
MCM 15-17€ (-5€)
Ulamog, the Ceaseless Hunger
MCM 12,5-14,5€ (ei muutosta)
Drana, Liberator of Malakir
MCM 5,5-6,5€ (-0,5€)
Ob Nixilis Reignited
MCM 4,5-5,5€ (-0,5€)
Kiora, the Master of the Depths
MCM 3,5-4,5€ (ei muutosta)
Sunken Hollow
MCM 3-4€ (-0,5€)
Cinder Glade
MCM 3-4€ (ei muutosta)
Prairie Stream
MCM 2,5-3,5€ (-1€)
Canopy Vista
MCM 2,5-3,5€ (-0,5€)
Smoldering Marsh
MCM 2,5-3,5€ (ei muutosta)
Dragonmaster Outcast
MCM 2,5-3,5€ (ei muutosta)
Undergrowth Champion
MCM 2,5-3,5€ (-0,5€)
Oblivion Sower
MCM 2-3€ (-0,5€)
Shambling Vent
MCM 2-3€ (-0,5€)
Lumbering Falls
MCM 1-2€ (ei muutosta)

Gideonin hinta on alkanut palautua odotetulle tasolle enkä usko että se tuosta laskee lähikuukausiin. Ulamogin hinta on pysynyt vakaana siinä missä muut kortit setissä ovat laskeneet. Itse ostaisin battle ländejä jos niitä kolikolla tarjottaisiin, muutoin setin kortit tai hinnat eivät juuri innosta sijoituspäätöksiin. Expeditioneiden olemassa olo johti suosioon mihin ehkä setin muu laatu ei olisi ehkä oikeuttanut ja on suuri riski että sama tullaan näkemään Oathin kohdalla.

Markkinakatsaus palannee vielä kerran ennen vuoden vaihdetta jonkinlaisen retrospektiivin ja/tai eternaalikatsauksen merkeissä.
Lainaus käyttäjältä: tutka
< kivi> pultti sun, kaks pulttii sun, pultti, fireblast, fork. PÄRT  PÄRT.

Poissa Fogxanic

Vs: Kivinen markkinakatsaus, joulukuu 2015
« Vastaus #1 : 08.12.15 - klo 17:16 »
Ihan offtopiccina arvioin että seuraavien korttien oman rotaationsa jälkeiset hinnat ovat: Gideon, Ally of Zendikar ~8 €, Jace, Vryn's Prodigy max. ~15 €, Deathmist Raptor 1-2 €, Hangarback Walker 2-4 €. Erityisesti Raptori naurattaa kun jotkut ovat varmaan maksaneet 20 € pala ja saa joskus tuon 2 € takas. Nämä pätee jos ei mitään kovin merkittävää printata ennen sitä esim. sama jace 1-manalla. Vielä kun muistaisi sillon että tuli heitettyä tälläinen veikkaus niin näkisi onko lähellekkään oikeaa.

Poissa kivi

  • L1-tuomari / valvoja
  • Vaihtopalaute:
    ( | | )
  • ****
  • Ei tällä kuuhun mennä
Vs: Kivinen markkinakatsaus, joulukuu 2015
« Vastaus #2 : 09.12.15 - klo 14:49 »
Yleisön pyynnöstä lisätään seurantaan myös Expeditionit, niin BFZ:sta kuin myöhemmin Oathista.

Zendikar Expeditions

Polluted Delta
MCM 240-260€ (+70€)
Scalding Tarn
MCM 240-260€ (+55€)
Misty Rainforest
MCM 225-245€ (+60€)
Verdant Catacombs
MCM 190-210€ (+60€)
Flooded Strand
MCM 190-210€ (+50€)
Windswept Heath
MCM 140-160€ (+60€)
Wooded Foothills
MCM 130-150€ (+60€)
Arid Mesa
MCM 120-140€ (+30€)
Bloodstained Mire
MCM 120-140€ (+40€)
Marsh Flats
MCM 110-130€ (+40€)

Kaikki fetchit ovat nousseet viimeisen kuukauden aikana todella rankasti pohjahinnoistaan tarjonnan kuivuessa. Suuntia on vain yksi ja se on ylöspäin kun keräilijät haalivat vielä puuttuvia kappaleita kokoelmiinsa.

Steam Vents
MCM 120-140€ (+50€)
Stomping Ground
MCM 80-100€ (+35€)
Watery Grave
MCM 80-100€ (+20€)
Godless Shrine
MCM 80-100€ (+25€)
Hallowed Fountain
MCM 75-95€ (+15€)
Breeding Pool
MCM 75-95€ (+20€)
Overgrown Tomb
MCM 75-90€ (+20€)
Sacred Foundry
MCM 75-90€ (+20€)
Temple Garden
MCM 70-85€ (+20€)
Blood Crypt
MCM 60-75€ (+10€)

Myös shockländit ovat seuranneet fetchien viitoittamaa tietä ylöspäin. Suosituimmat shockit (lue: Steam Vents) alkavat erottautua samaan hintaluokkaan halvimpien fetchien kanssa.

Prairie Stream
MCM 40-50€ (+5€)
Sunken Hollow
MCM 35-45€ (ei muutosta)
Canopy Vista
MCM 30-40€ (ei muutosta)
Cinder Glade
MCM 30-40€ (ei muutosta)
Smoldering Marsh
MCM 30-40€ (+5€)

Battleländit ovat pysytelleet lähes samalla tasolla julkaisusta lähtien, joskin sinistä tuottavat ovat pysytelleet hieman korkeammalla tasolla kuin muut. Suuria nousuodotuksia ei ainakaan toistaiseksi ole.
Lainaus käyttäjältä: tutka
< kivi> pultti sun, kaks pulttii sun, pultti, fireblast, fork. PÄRT  PÄRT.

Poissa Tomppa

Vs: Kivinen markkinakatsaus, joulukuu 2015
« Vastaus #3 : 10.12.15 - klo 14:48 »
Mainitaan nyt samalla, että Jenkilässä Expedition Scalding Tarnit pomppasivat viikko sitten 300 taalan tasolle ja odottelen saman tapahtuvan kohta MCM:ssäkin. Tosin joulu rauhoittaa aina markkinoita Euroopassa enemmän kuin jenkeissä, mutta oletan Tarnien hinnan hipovan 300 € viimeistään ensi vuoden alkupuoliskolla.

Shokki-expeditioneilla on ollut aika hyvä nousu pohjalla, ja oletan niiden tasoittuvan 140-70 € tasolle. En itse näe, ainakaan vielä, isompaa nousua, vaan oletan niiden asettuneen, poislukien ehkä Steam Ventsin, joka on värikkäin ja näyttävin expeditioneista. Livenä kortti näyttää mahtavalta.

Battle-Ländit jäänevät nyt 30-40 € haitariin ja oletan niiden tippuvan tuosta, kun fetchit rotatoituvat. Veikkaan lopulliseksi arvoksi 25-30 € pala.

Muuten oletan Fetch-Expeditionien hintojen nousevan edelleen, kun productia avataan koko ajan vähemmän. Setissä, expeditionien ulkopuolella, on sen verran vähän arvoa ja niin paljon tarjontaa, että taloudellisesti en usko setin lähtevän kovin helpolla nousuun muiden korttien osalta. En myöskään usko boksien hinnan nousevan kovin nopeasti (vertaa alkuperäinen Zen).

BFZ:n sijaan uskon aika paljon Originssin Jacen hintaan. Se ei tipu rotaatiossakaan alle Voice of Resurgence tason, koska Jace on melkoisen vahva kortti modernissa, näkyy Legacyssä ja vilahtaa toisinaan myös Vintagessa (mm. Reanimatorissa). Lisäksi loottauksen arvo nousee sen mukaan mitä parempia ja situationaalisempia pakkojen kortit ovat, joten uskoisin näkevämme Jacea eternal-formaateissa vielä reilusti. Lisäksi uskon, ettei flippi-Jacea reprintata ainakaan lähiaikoina, joten taidan hankkia ainakin toisen foilin itselleni, jos hinta käy sopivasti pohjalla tässä talven aikana.
Myynnit MCM:ssä nickillä DefaultUser

--
Tomppa