MtgSuomi.fi
Kortit ja pakat => Yksittäiset kortit => Aiheen aloitti: papana - 12.02.07 - klo 18:16
-
Tässä ajattelin pistää vastakohtaista topiccia ''Surkeimmat kortit?''-topicille. Eli hakusessa ois nyt teiän mielestä paras/parhaat MtG-kortti/kortit. Kyllähän niitä mielipiteitä on monia ja on miltei mahdotonta, että kaikki nimeää saman kortin parhaaksi, mutta jos nyt kuitenkin yritettäisiin välttyä näiltä ''juupas'', ''eipäs'' tapauksilta niin menee hyvin. Eli topicciin voi pistää myös lempikorttinsa, vaikka se nyt ei olisikaan mikään kauhian hyvä... ;D Kertokaas mielipiteitänne...
P.S. Parhaat kortit on Platinum Angel ja Shadowmage Infiltrator! (vaikka onhan noita muitakin ;))
EDIT: Pistäkää mielellään linkit noihin kortteihin...
-
Varmaan Plains... Aika monelta pakalta(ni) menisi pohja ilman noita. Tosin myäs Island ja Swamp ovat aika suosittuja, ja ei kannata unohtaa Forestia ja Mountainiakaan.
Ps. Pääsinpäs pätemään O_o
-
Erittäin paha kysymys, mutta anssi tai lotus se kyllä on... en edes osaa itseasiassa päättä kumpi olisi mielestäni parempi yksinään, mutta nimetään nyt sitten se anssi sillä 3>1.
-
Oma suosikkini on Gaea's Cradle . Sehän antaa mukavasti manaa, eikä pilaa vastustajan peli-iloa. Hyvä hinta, hyvä efekti - hyvä kortti. 8)
-
Topicien laatu/määrä huimaa jo minua. Kohta tulee varmaan tulee topic "Minkä väriset sleevet sulla on??". Geez...
Paras kortti on tietenkin Black lotus ja niukasti kakkosena Tarpan. Valitettavasti The Cheese Stands Alone on ug, joten sitä ei voi pelata, muuten se olisi ehdoton ykkönen.
-
Mut huhun mukaan Future Sightissä olisi tulossa samankaltaisella alternate winconditionilla oleva kortti kuin juustolla!
-
ehkä tendrils of agony ja force of will.
-
Yawgmoth's Win, powerit, Mishra's Workshop ja Force of Will.
Editaatio: Necropotence, Y. Bargain ja muut kivat nostovehkeet.
-
Necropotence on obv rikkinäisin lappu ikinä. Pystyin tämän päättelemään Mike Floresin avulla, joka jokaikisessä artikkelissaan kertoo miten rikkinäinen Necropotence oli/on.
-
"Minkä väriset sleevet sulla on??
Punaiset. (Oli ihan pakko ;D)
Mutta tosiasiassa birds of paradise on paras kortti. Nostin nimittäin sellaisen pussista.( Olen hauska tänään :P) Ja onhan siinä kiva kuva.
-
Scrying Sheets, Char ja Call of the Herd varmaan parhaita, mutta hienoimman kortin tittelin vievät: Land Tax (japanilainen), Sylvan Library (japanilainen), Draco (japanilainen), Giant Solifuge (venäläinen) ja ehdottomana ykkösenä Putrefy (http://sales.starcitygames.com/cardscans/MAGPRM/putrefy.jpg) (tekstitön, näitä voin vaihtaa teiltä pois 3kpl jos löytyy, saatte tavallisen version + jotain plussaa päälle tai jotain tavaraa X, jos ette tavallista tarvitse).
-
Dark Confidant ja Necropotence ;D
edit. mikäs sen miehekkäämpää kuin tappaa itsensä dark confidanttiin ;D
(split) second edit. Sudden spoiling ei ehkä ole paras mutta se on kiva pelata
-
Mind's Desire. Sillä kilahtaa nätisti.
-
Black Lotus, Moxit (http://ww2.wizards.com/gatherer/index.aspx?term=mox&Field_Name=on&Field_Rules=on&Field_Type=on&setfilter=Limited%20Edition%20Alpha), Time Walk, Timetwister, Ancestral Recall, Sol Ring, Library of Alexandria, Dark Ritual, Necropotence, Force of Will, Mana Drain, GaeaŽs Cradle, Tolarian Academy, YawgmothŽs Will, MindŽs Desire...
Onhan näitä.
Kortinnostoa, mananhankintaa, countterointia, uutta vuoroa, hautausmaan kaivamista...
Vaikka tuossa olikin koko MtG-maailman parhaimmistoa, yksinään noista korteista koottu pakka ei pärjäisi kenellekkään. Aika jännää, että juuri nuo kaikkein parhaimmat kortit eivät yksinään saa mitään aikaan.
Masticore, Darksteel Colossus, Arcbound Ravager, Tendrils of Agony, Brain Freeze, Psycatog...
Siinä taasen on kortteja, joilla voitetaan pelejä. Nämä ovat toisaalta siltikin huonompia kuin ensinmainitut, vai ovatko...?
Noh, parhaat pakat tarvitsevat molempia. ;)
-
Black Lotus, Moxit (http://ww2.wizards.com/gatherer/index.aspx?term=mox&Field_Name=on&Field_Rules=on&Field_Type=on&setfilter=Limited%20Edition%20Alpha), Time Walk, Timetwister, Ancestral Recall, Sol Ring, Library of Alexandria, Dark Ritual, Necropotence, Force of Will, Mana Drain, GaeaŽs Cradle, Tolarian Academy, YawgmothŽs Will, MindŽs Desire...
Vähän off-topiccia, mutta en voinut olla huomaamatta ja mainitsematta miten ihanasti tuo Dark Ritual ja Necropotence ovat vieretysten, kuten kuuluukin olla ;)
-
Paras yksittäinen kortti? Joko Ancestral Recall tai Black Lotus, ja jos olette eri mieltä, joko olette väärässä tai käytätte eri kriteerejä.
Voimakkain efekti? Luultavasti Mind's Desire, Yawgmoth's Bargain tai Yawgmoth's Will. Erityismaininta Tendrils of Agonylle. Desiren ja Bargainin efektit ovat aivan typeriä, mutta Desire on pienemmissä formaateissa jokseenkin reilu koska se maksaa kuusi ja vaatii edes muutaman stormia alleen. Bonuksena sitä ei sitten voikaan kunnolla counteroida. Bargain taas on rikkipoikki hinnastaan huolimatta. Will on kolmikon mielenkiintoisin tapaus koska mennäkseen rikki se vaatii kaverikseen liudan muita rikkinäisiä kortteja, erityisesti fast manaa. Nykyisessä Standardissa se ei luultavasti olisi kovinkaan paha, mutta Vintagessa - jonka fast mana on ihan eri tasolla verrattuna mihin tahansa muuhun formaattiin - kortti on keskeinen osa useiden pakkojen strategiaa ja yksinkertaisesti voittaa pelin resolvatessaan pienehköllä valmistelulla. Stephen Menendian jopa aikoinaan ehdotti että Willistä tehtäisiin yksi ja ainoa liian hyvänä bannattu kortti, mikä kertonee jotain sen vahvuudesta. Ai niin, ja Tendrils - 2BB: voitat pelin jos storm counttisi on 9 tai enemmän. Toimii vain finisherinä mutta on paras sellainen ikinä.
-
Black Lotus on paras, koska "mikä tahansa" aloituskäsi muuttuu paremmaksi, jos siihen vaihdetaan Lotus. Aika mielenkiintoista sinänsä, että Kosti kelpuuttaa Tendrils of Agonyn samalle viivalle Willin, Desiren ja Bargainin kanssa. Minusta se on kumminkin ihan eri planeetalta reiluusluokassa kuin nuo muut; siis nimen omaan reilummalta planeetalta.
EDITAATIO: Meikän legendaarisin Black Lotus -aloitus on seuraava. Lotus, maa, Ancestral Recall, Force of Will vastustajan Forceen, kolme korttia, Lotus rikki, kolme Nimble Mongoosea. [Lisätty 12.2.07 klo 23.36.]
EDITAATIO: Tuossa em. aloituksessa syötin, ellen nyt ihan väärin muista, vieläpä Force of Willilleni Time Walkin. [Lisätty 13.2.07 klo 12.01.]
-
Njooh, Tendrilsin lisäsin tuohon jälkeenpäin tutkailtuani olisinko unohtanut jotain kriittistä. Erityismainintanahan sen siihen merkkasinkin. Eihän se noiden muiden tasolle pääse, mutta "Voitat pelin" vaatimuksena 2BB ja yhdeksän stormia on jotain mihin harva muu kortti pystyy. Olisi kai voinut erottaa selkeämmin noista täysin epäreiluista vehkeistä, mutta mielestäni Magicin paras voittokeino (olettaen että muu pakka on riittävän epäreilu) ansaitsee jonkinlaisen maininnan.
Edit (pari minuuttia perään): Okei, vielä hetken ajateltuani ei sitä samaan lauseeseen olisi pitänyt laittaa, eihän se nyt lähellekään yhtä paha ole. Toisaalta noin muuten allekirjoitan edelleen tämän viestin sisällön. Jollain tapaa tuo on verrattavissa Williin - kuten ylempänä kirjoitin, itsessään Will ei kauheasti tee (ilman fast manaa se on huono Regrowth), mutta moksit yms. suurinpiirtein halkaisevat sen kahtia. Vastaavasti Tendrils ei hitaammissa formaateissa tee paljoa, mutta voi vaikkapa Giftsissä voittaa lähes tyhjästä. Mox Mox Rebuild Mox Mox Mox Brainstorm Wish Tendrils sut pois. Storm on Magicin epäreiluin yksittäinen mekaniikka, ja Tendrils on parhaiten tappamiseen soveltuva stormilappu.
-
mielestäni Magicin paras voittokeino (olettaen että muu pakka on riittävän epäreilu) ansaitsee jonkinlaisen maininnan.
Vastaavaa voittokeinotitteliähän kärkkyy ihan hyvin perusteluin Tinker-Colossus. Se koostuu kahdesta kortista plus vielä kolmannesta, joka saa olla miltei mikä tahansa, mutta eipä Tendrilskään yksin peliä voita.
Jollain tapaa tuo on verrattavissa Williin - kuten ylempänä kirjoitin, itsessään Will ei kauheasti tee (ilman fast manaa se on huono Regrowth), mutta moksit yms. suurinpiirtein halkaisevat sen kahtia.
Yawgmoth's Will oli loistava lukumäärältään neljittäin pelattava kortti aikanaan sekä Standardissa että Extendedissä. En nyt väitä, etteikö rinnastuksesi olisi jossain määrin oikeutettu, mutta ihan samanlaisia nuo eivät "huonoudeltaan" ole.
Storm on Magicin epäreiluin yksittäinen mekaniikka, ja Tendrils on parhaiten tappamiseen soveltuva stormilappu.
Minusta affinity for artifacts vetää kyllä pidemmän korren, koska se on ollut paljon laajemmin ja paljon pidempään ongelmallinen. Myrskykorteista paras on tietysti Mind's Desire, kuten oma listasikin kertoo. Tappokeinot tulevat vasta kaukana kakkosena pyörimisen jälkeen *hymy*.
Huom. Tsekatkaa myös meikän ylempään viestiin lisätty Black Lotus -tarina.
-
Tinker-Colossus on vahva, mutta monella eri tapaa vastattavissa ja sillä tappaminen kestää kaksi vuoroa. Itse asiassa juuri tämänpäiväisessä SCG:n premium-artikkelissa Smmenen esitteli uusimman Meandeck Gifts -listansa josta Tinker ja Colossus on otettu pois ja tilalle on laitettu, rumpujen pärinää, stormilappu - Empty the Warrens.
Myönnän että Willivertaukseni oli kärjistetty ja voisipa joku sitä väittää kaukaa haetuksi, mutta havainnollistaa kuitenkin sen mitä ajoin takaa. Tiedän myös että Willejä pelattiin aikanaan neljää (näkyvimmin Napsterissa), mutta silloin se joko toimi Inspirationina tai uusiokäytti Dark Ritualeja, joka on jo itsessään typerän vahva kortti. Toki se oli hyvä (ja todennäköisesti parempi kuin edellisessä lauseessa annan sille arvoa), muttei lähellekään niin rikki kuin Vintagessa. Ei välttämättä edes epäreilu. Eihän Tendrils yhtä paljoa tee kuin Will, mutta molemmat ovat Vintagessa huomattavan paljon parempia kuin muissa formaateissa eikä niiden reiluus muualla välttämättä kerro koko totuutta.
Toki viuhuminen on tehokkaampaa kuin tappaminen - suoraviivainen tappo vaati setuppausta ja suojausta, kun taas tarpeeksi viuhuen voi tunnetusti tappaa vaikka Scryb Spritesillä. Silti pelkästään se että vastustajalla on pakassaan storm-pohjainen voittokeino muuttaa pelin sääntöjä. Vastustajan viuhumista on pakko häiritä aikaisessa vaiheessa, sillä heti neljän manan ja kymmenen stormin jälkeen Tendrils lopettaa pelin counterien läpi. Desire on aivan b1z0rken nimenomaan siksi että sen kanssa ei tarvitse mitään muita business-spellejä. Bargain ja kourallinen manaa kusahtaa yhteen counteriin, Desire vain tulee eikä sille voi mahtaa.
Väitän että Affinity ei ole lähellekään yhtä vahva ability kuin Storm, ja todistuskappaleena esitän että Affinity on aina ollut sitä vahvempi mitä kapeammasta formaatista on kyse ja Storm päinvastoin. Lähes kaikki kombopakat Vintagessa, Legacyssä ja Extendedissä tappavat stormilapuilla. Mennäkseen rikki storm vaatii ainoastaan spellien pelaamista, mitä epäreilut pakat harrastavat jo valmiiksi runsain määrin. Tietysti kyse voi olla myös näkemysero siinä mitä "paras" tai "vahvin" oikeastaan tarkoittaa - toki affinity on ollut esillä näkyvämmin ja useammissa formaateissa enkä siltä osin yritäkään väittää muuta, mutta jos katsotaan Magicin rikkinäisimpiä pakkoja ja formaatteja, siellä storm on esillä lähes joka paikassa eikä affinityä näy eikä kuulu. Vintagessa jopa kontrollipakkojen voittokeinoissa lukee Storm.
-
Meikä on tässä samaa mieltä Polarin kanssa. Stormin rinnalla affinity näyttää yhtä hyvältä kuin banding ja phasing. Ilman stormia vintagen combopakat paukuttelis yhä Illusions-Donatea tai modernisoituina Belskeriä. Belskerihän on hyvä laite, mutta stormi vain parempi. Itse rankkaisin Tendrilsin pitkästi Desiren edelle pelkästään siksi, ettei tarvi käyttää mitään Illusions-Donatea. Tendrilsin takia voittaminen on vain niin helppoa. Tendrils on helppo setupata ja vie dekistä vain yhden slotin. Desire on mauttoman rik ki, mutta combopakoissa on miljoona turahduskorttia sen lisäksi, joten se ei ole välttämätön.
Tinker-colossus aiheuttaa lähinnä "puuh, no haenpa tässä bouncen käteen" tai "no onneks on hitsaaja kourassa" -tilanteita. Itse kokeilin myös Intuitioniläjässä Tinker-colossusta, mutta kilisin aivan uskomattoman paljon. Olen kokeillut Goblineita ja ne toimii. Parhaina esimerkkeinä Ubastaksia vastaan pelatut pelit, joissa kaveri kilisee Goblineihin. Stäksit nauraa Colossuksille, mutta kasa Goblineita nauraa jarruille.
Paras kortti on tietysti Black Lotus. Puhkuin efekti on mun mielestä Bargainissa, sillä siinä vaan lukee "voitit nyt". Necrossa lukee "saatat voittaa ens kiekalla". Desirellä "saatat voittaa nyt tai myöhemmin". Willillä sama kuin Desirellä. "Myöhemmin" riippuu setuppauksesta ja pelitilanteesta (esim. Will tyhjään graveen ei voita heti). Comboa vastaan Bargain on se kortti, jota vähiten haluat nähdä pelissä.
-
Noista edellämainituista parhaista korteista en lähde kiistelemään eikä siinä olisi mitään ideaakaan kun olen suurimman osan kanssa samaa mieltä. Desireä en ole koskaan pelannut mutta kuusi manaa kortista joka ei ole bargain kuulostaa paljolta. Tuntuisi että stormipakassa se olisi vain win-more-lappu. Olen toki väärässä.
Itse olen havainnut hyvin käyttökelpoiseksi sellaisen kurjan lappusen kuin Future Sight. Eihän se toki ihan yhtä monissa pakoissa ole käyttökelpoinen kuin esim Will, mutta oikeassa pakassa tuon kortin voi lukea "UUU2: Draw as many cards as you want, also, you win!" Suoraan siis parempi kuin Bargain, vaikkakin manacost on kieltämättä paljon vaikeampi. Mutta onneksi on olemassa Tolarian Academy.
Noista alle 100 euron korteista sanoisin itsekin kyllä että Y.Win on paras koska se on hurjan tehokas käytännössä missä tahansa pakassa joka pelaa dark ritualeja ja/tai cabal ritualeja. Myös welderin tai tinkerin kanssa on mukavaa saada uhraillut moksit ja muut takaisin. Y.Will on käsittääkseni paras rekursiolappu ja paras draw-lappu. Jättäisin monista pakoista helposti ennemmin anssin pois kuin Willin. Jos willin tekstiä katsoo voi helposti luulla kyllä että kyse on keskinkertaisesta käyttiksestä. Sitä vaan pitää käyttää ja todeta kuinka rikki se on.
Tinker-Colossusta olen käyttänyt parissa pakassa mutta vintagesta löytyy siihen mielestäni liian hyviä vastauskortteja: Mana Drain, Force of Will, Chain of Vapor, Aether Spellbomb, Echoing Truth, Orim's Chant, ym. Ja sitäpaitsi jos se on ainoa tai käytännössä ainoa voittokeino, Swords to Plowsharesin sidettäminen tarkoittaa vastustajalle voittoa. Itse tinkeröin paljon paljon mieluummin Muistojen Kukkaruukun.
Demonic Tutor ja Vampiric Tutor ovat toki myös mainitsemisen arvoisia mielestäni kun ovat niin hyviä vaikka ovatkin oikeastaan itsestäänselvyyksiä.
-
Joskus ennen, kun maailma oli erilainen paikka kuin nykyään, kävi kova kiistely siitä, kumpi on Magicin paras kortti, Necropotence vai Ancestral Recall. Kiista ratkaistaan tietysti Jelly-argumentilla: Necro on parempi, koska ekan vuoron Necro on parempi kuin ekan vuoron Ancestral. Ancestralin jälkeen joutuu kumminkin vain diskaamaan kortteja vuoron lopuksi.
Huom. Lisäsin vielä toisen editaation tuohon ylempään Lotus-tarinaani. Tsekatkaapa myös se.
-
Kyllähän ne kolme selkeästi parasta korttia ovat Ancestral Recall, Black Lotus ja Yawgmoth's Will. Näitä kolmea ei voi paremmuusjärjestykseen laittaa, koska ne ovat tapauskohtaisia (Lotus on hyvä aloituskädessä, Y-Will taas loppupelissä).
Väreittäin parhaat kortit ovat mielestäni:
A - Black Lotus
W - Balance
U - Ancestral Recall
B - Yawgmoth's Will
R - Wheel of Fortune (en nyt parempaakaan keksinyt)
G - Regrowth (en nyt parempaakaan keksinyt)
L - Tolarian Academy
M - Psychatog
EDIT: Kas kun unohtui, tietysti paras kortti on Contract from Below. :)
-
W - Balance
Tässä (http://www.wizards.com/default.asp?x=mtgcom/feature/128) artikkeli valkoisen parhaista korteista, ei ehkä kovin uusi mutta mielestäni ihan pätevä. Ja siellähän se Balance komeilee ensimmäisenä. Itse kyllä tykkään Disenchantista O_o
-
Paras kortti on tietenkin Berserk Murlodont.
Perustelut. (http://www.themanadrain.com/index.php?topic=17771.msg297620#msg297620)
-
R - Wheel of Fortune (en nyt parempaakaan keksinyt)
G - Regrowth (en nyt parempaakaan keksinyt)
M - Psychatog
Goblin Welder, Goblin Lackey, Goblin Warchief, Goblin Piledriver, Goblin Ringleader. Birds of Paradise, Llanowar Elves, Wild Mongrel, Fastbond. Psychatogin osakkeetkin tuntuvat olevan vähän laskussa, esim. Pernicious Deed laittaa pirun kovasti kampoihin.
-
Paras kortti 2+ väri pakkoja pelaavalla casual budjetti miehelle on setti City of Brasseja. Ne käy jokaiseen pakkaan minkä teet, etkä tarvitse ostaa 10x4 dual/pain ländi settiä. :)
-
Hieman vaikea nimetä parasta korttia, mutta tässä kuitenkin on omat suosikkini korteista, joita omistan.
Artifakti - Tormods Crypt
White - StoP
Blue - Remand
Black - Tendrils of Agony
Red - Chain Lightning
Green - Land Grant
Land - Bloodstained Mire
Multicolor - Cadaverous Bloom
-
Siis punaisen paras on Chain Lightning? Onhan Lightning Bolt toki suoraan parempi..
-
Vaikka suurin osa näyttääkin painottavan powereita ja turnauskortteja parhaimmiksi korteiksi, niin en usko ketään haittaavan myös casual-pelaajan mielipide parhaimmista korteista, jotka ovat Dark Ritual, Mikokoro, Center of the Sea, Plated Slagwurm, Primordial Sage ja Privileged Position. Siinä on parhaimmat tietämäni casual-kortit ja samalla eniten käyttämäni. (ylläri, ylläri)
-
Siis punaisen paras on Chain Lightning? Onhan Lightning Bolt toki suoraan parempi..
Hieman vaikea nimetä parasta korttia, mutta tässä kuitenkin on omat suosikkini korteista, joita omistan.
Silmät auki on helpompaa.
-
Ja äly auki on myös joskus toimivaa. En ole sokea, oletin vain että jos omistaa Chain Lightningin niin on hyvin todennäköistä että omistaa myös Lightning Boltin tai muutaman..
-
eiköhän chain lightningin omistaja tosiaan omaa setillisen pultteja ;]
Demonic Tutorii ei ole vissii mainittu? Ainakin casualissa se on mielestäni PARAS.
-
Itseäni viihdyttää ehkä eniten resolvannut Time Spiral.
-
Standardin parhaat kortit ovat mielestäni Birds of Paradise ja wog. Itse pidän myös Psionic Blastista. Ancestrall Recall ja Lotus ovat parhaita.
-
Joo Powerien listaus ei minua ainakaan kiihota.
Basking Rootwalla on kyllä jo legenda. Rehellisesti minusta yksi parhaista olennoista. Recoil on myös aivan loistava oikeassa dekissä ja Urza's Ragella tuli nuorempana omisteltua oikein urakalla. Mahtava tie-stopper.
Hymn to Tourach on lemppari B korttini ja on se vaan niin hyvä. Hajottaa vastustajan kuin vastustajan (ellei nyt satu Madnessia pelaamaan)
-
Urza's Ragella tuli nuorempana omisteltua oikein urakalla. Mahtava tie-stopper.
Aaaah, Urza's Rage. Muinainen suosikkikorttini. Vuoden 2001 viimeisessä (yli 150 pelaajan) SM-karsinnassa Jyri Kataja yritti loppupelissä tappaa minut Urza's Ragella, johon pelasin tietysti reilun Misdirectionin. Tähän lopuksi vielä vähän saksankieltä: Urzas Zorn mit Bonus! Zehn zu dem Kopf! Rrrrraaa!
Hymn to Tourach on lemppari B korttini ja on se vaan niin hyvä. Hajottaa vastustajan kuin vastustajan (ellei nyt satu Madnessia pelaamaan)
...Tai dredgeä, tai flashbackiä, tai hellbentiä, tai reanimatoria, tai... (Tai yksinkertaisesti jotain niin hyvää pakkaa, joka voittaa jostain poron perseestä vaikka parin kortin alivoima pelin alussa tulisikin.)
-
Niin sulla on pointti, mutta olen niin usein nähnyt Hymnin discaavan vaikkapa käden ainoat ländit, jonkun killerin tai muuten vain hajottavan koko vastustajan alun, että pitäydyn valinnassani. Dark Ritual on tietenkin Hymnin paras kaveri. (ja muutenkin casual pelien homoin lappu) :)
-
Kyllä se paras kortti on Stop selvästi ja savannah lions
-
Duress on Hymniä parempi tilanteissa, joissa vastustajalla on kädessään enemmän kuin kaksi korttia, sekä lukuisissa tilanteissa, joissa sillä ei ole väliä pelin lopputuloksen kannalta.
-
Aika mahdotonhan se on sanoa mikä on paras kortti, kun se kuitenkin riippuu niin pitkälti siitä minkä muiden korttien seurassa mikäkin kortti on missäkin pakassa ja mitä vastaan ja minkälaisen pelaajan kässissä.... vai?
-
Aika mahdotonhan se on sanoa mikä on paras kortti, kun se kuitenkin riippuu niin pitkälti siitä minkä muiden korttien seurassa mikäkin kortti on missäkin pakassa ja mitä vastaan ja minkälaisen pelaajan kässissä.... vai?
No ei se nyt mahdotonta voi olla, täälläkin on jo monta sivua ihmisten mielestä parhaita kortteja listattuna. Subjektiivisiahan nämä asiat ovat, se on päivänselvää. Jos liian pitkälle redusoi ongelmaa vain sen hetkiseen pelitilanteeseen niin lähes kaikki kortit on ihan paskoja koska ne voi aina counteroida. Ja tässähän ei ole järkeä. Tai sitten siinä on se järki että Counterspell on paras kortti koskaan.
-
Vai duress millä se napataan pois kädestä ennekuin sitä keretään käyttää? :P
Ja juu, en nyt ihan noin jyrkästi ainakaan tarkoittanut esittää asiaani :)
(ja jos nyt tuota ajatus ketjua jatketaan, niin päästään siihen että force of will on paras kortti, koska sillä voi countteroida tuon duressin vaikka olisi 0 ländiä tiskissä... eli vastaus ei muutu, countterit parhaita?! :o :D )
-
Koetapa lukea threadi alusta alkaen ja kerro sitten mikä lappu on mielestäsi parempi kuin Black Lotus tai Ancestral Recall.
-
No, vitsi/sarkasmia tuo force juttu nyt yritti olla........ :)
-
No, vitsi/sarkasmia tuo force juttu nyt yritti olla........ :)
Ihan miten vaan. Vastaukseni koski kyllä enemmänkin edellistä viestiäsi -
Aika mahdotonhan se on sanoa mikä on paras kortti, kun se kuitenkin riippuu niin pitkälti siitä minkä muiden korttien seurassa mikäkin kortti on missäkin pakassa ja mitä vastaan ja minkälaisen pelaajan kässissä.... vai?
- enkä tuosta jälkimmäisestäkään löytänyt mitään mistä olisin voinut päätellä sinun muuttaneen kantaasi.
-
Jaaha.... No.... tuo edellinen viesti nyt taas vain kuvasti yleistä tapaani ajatella asioita tästä maailmasta.
Koittaa keskittyä enemmän kysymyksiin kuin vastauksiin.
Ja tottahan se on, että kyllä se riippuu aika paljon pelaajasta, onko se black lotus paras kortti vai ei. Jos pelaa on aloittelia tai täysin käsi, saattaa hän käyttää nuo manat jonnekkin ihan minne sattuu...
Tai ajatellaan että hän on vaikka perinyt serkkunsa kortit, jotka koostuvat 3ed-5ed ja fallen empires, homelands, ice age tms bulkista, koska serkku on myynyt kaikki hyvät korttinsa kauan sitten pois, mutta jostain käsittämättömästä syystä, tuonne kasaan on jäänyt tuo yksi black lotus. Sitten tämä perijä/tär kasaa näistä korteista pakan, missä kaikki muu on jotain random bulkkia, paitsi tuo 1 lotus... niin tuossa seurassa ei tuo lotus ole juuri kurjuutta kummempi, jos ensimmäinen vuoro on tyyliin forest, lotus, bear, bear. Tai se että pääsee vetämään 3 korttia tuommoisesta dekistä, ei myöskään välttämättä nyt mikään maailmoita järisyttävä kokemus ole. Tietenkin tämäkin riippuu ihan siitä, millaista dekkiä vastaan perijä/tär pelaa. Jos siellä on vain bulkkia vastassa, kyllähän nuo kortit tekevät hänelle ihmeitä. Mutta jos siellä vaikka FNM tasoinen T2 pakka, empä usko että noita kahta korttia tarvitsee pelätä.
Kuten oma kokemukseni, vaikka vastustajalla on "optimi" dragonstorm dekki alla, jos hän silti hakee dragoninsa yhtä rundia liian aikaisin ja silloinkin jakaa lämät ihan päin mäntyjä, ei häntä hyödyttänyt mitenkään se, että hänellä oli typeä hallitsevat kortit, vaan hän otti ja hävisi. Jos hän olisi osannut pelata korteilla oikein, olisivat ne nousseet niille kuuluvaan arvoon, ja minulla olisi pyyhitty pöytää kuin märällä rätillä. Nytpä vaan nousin voittoon jollain minun tyyliselläni agrocontrollilla. :P
Ihan tätä vain tarkoitin.
Mutta jos nyt tahdotaan vain yhden rivin vastaus niin minun mielestä pelin paras kortti on Black Lotus.
-
Paras kortti on tietenkin Dryad Arbor koska mikään muu kortti(tietääkseni) ei voi voittaa aivan yksin. Ja mitäpä magic olisi ilman basic landejä.
-
Paras kortti on tietenkin Dryad Arbor koska mikään muu kortti(tietääkseni) ei voi voittaa aivan yksin.
Muitakin löytyy (http://www.wizards.com/default.asp?x=mtgcom/daily/mr93), ja tuon kirjoittamisen jälkeen on tullut aika monta.
-
Mutta onko Dryad Arbor.dec ainoa yhden kortin dekki joka pystyy voittamaan pelin, olettaen ettei dekkaus ole voittokeino?
-
Mutta onko Dryad Arbor.dec ainoa yhden kortin dekki joka pystyy voittamaan pelin, olettaen ettei dekkaus ole voittokeino?
Vaikuttaisi vähän siltä. Ei tule mieleen muita ilmaisia äijiä, joiden power > 0. Samaan toki pystyy esim. Basking Rootwalla, mutta reunaehtona on että jossain vaiheessa se pitää päästä discardaamaan. Ja tällöin tarvitset 7 muuta korttia käteen.
-
Molemmat Spirit Guidet toimivat yksinään "toimivan" dekin rakennuspalikoina.. Jos dekissä saa olla vain tasan yksi kortti ja dekkaukseen ei häviä niin sitten taitaa tuo Dryad Arbor olla ainoa siihen kelpaava.
-
Molemmat Spirit Guidet toimivat yksinään "toimivan" dekin rakennuspalikoina..
Ei tuossa mielessä mitä tarkoitin; pakassa siis saisi olla vain se yksi kortti yhtenä kappaleena.
-
Molemmat Spirit Guidet toimivat yksinään "toimivan" dekin rakennuspalikoina..
Mutta yksin niilläkään ei peliä voita. Neljä vaaditaan että saisi yhden pöytään. Arbor ns. voittaa pelejä yksinään.
-
No nyt lipsutaan jo niin heikoilla jäillä että huhhuh. Jos Arbor ns. voittaa pelejä yksinään on pelissä pahasti vikaa... vrt YawgmothŽs Bargain voittaa yksinään pelejä. Ja tosiaan Baskin Rootwalla on Arboria parempi mtg:n sääntöjen puitteissa.
-
No nyt lipsutaan jo niin heikoilla jäillä että huhhuh. Jos Arbor ns. voittaa pelejä yksinään on pelissä pahasti vikaa... vrt YawgmothŽs Bargain voittaa yksinään pelejä.
Semanttisella tasollahan tässä liikutaan, mutta ideana on se että bargain ei voita pelejä yksinään; sitä ei saa edes peliin ilman muita kortteja (manat.) Arbor on ilmainen mies joka lyö. Se siis parhaan nykytietoni valossa on yksinään paras kortti. Muut ilmaiset spellit ovat joko nollapowerin miehiä tai muuta skeidaa millä ei pelejä voiteta, ainakaan omaksi eduksi. Ei ole mielekästä tarkastella manaa maksavia spellejä, ne kun tarvitsevat jo oletusarvoisesti muita kortteja tuekseen, oli ne sitten plainseja tai lotuksia.
-
No Rootwalla on edelleen arboria parempi. Senkin saa ilmaiseksi peliin ja se osaa tarvittaessa olla 3/3 jos muita lappuja saa käyttää.
-
No Rootwalla on edelleen arboria parempi. Senkin saa ilmaiseksi peliin ja se osaa tarvittaessa olla 3/3 jos muita lappuja saa käyttää.
Mutta kun koko jutun pointti oli että jos saat ottaa vain yhden kortin, ainoa jolla pelin voi voittaa on Dryad Arbor. Silloin muita lappuja ei todellakaan saa käyttää, eikä kukaan ole missään vaiheessa väittänytkään etteikö Rootwalla olisi yleensä parempi kortti noin muuten. Ja huom. tässäkin "yleensä", voiko Rootwallan dredgata gravelle, nostaa Loamilla, pelata ilmaiseksi ilman muiden korttien apua, ja uhrata myös dredgatulle Dread Returnille?
-
No Rootwalla on edelleen arboria parempi.
Rootwalla on arboria huonompi mikäli muita lappuja ei saa käyttää, sillä Rootwallaa ei saa lyömään vuorolla 2 jos aloitat.
-
Rootwalla on arboria huonompi mikäli muita lappuja ei saa käyttää, sillä Rootwallaa ei saa lyömään vuorolla 2 jos aloitat.
Kuten tässä on jo moneen kertaan todettu, formaatissa saa olla vain yksi kortti, joten Rootwallaa ei saa lyömään koskaan, kun sitä ei voi mitenkään diskardata.
-
Thaurzie antaa hyvää esimerkkejä noboille ;) Mitäs yleensä tehdään clean-upissa kun on >7 korttia kädessä?
EDIT: Oltrakilta tuli aiemmin tällainen http://www.wizards.com/default.asp?x=mtgcom/daily/mr93 (http://www.wizards.com/default.asp?x=mtgcom/daily/mr93)
-
Thaurzie antaa hyvää esimerkkejä noboille ;) Mitäs yleensä tehdään clean-upissa kun on >7 korttia kädessä?
Mites herra aatteli saada 7 korttia käteen, jos kyseessä olevassa formaatissa on vain 1 kortti koko dekissä, eikä dekkaukseen kuole. Tuolloin Arbor on paras, koska se on magicin ainoa 0 maksava creature, jonka power on 0<
-
Tuossa Maron jutussa pakka koostuu ainakin 60 samasta kortista, mutta jos pakka on siis vain yksi kortti niin ok.
-
mutta maze of ith tasuroi arborin kanssa...
-
mutta maze of ith tasuroi arborin kanssa...
Maze ei voi voittaa ja miksi ihmeessä kukaan pelaisi pakkaa, joka ei voi mitenkään voittaa?
Aivan samaan tapaanhan Ornithopter blokkaa arborin, mutta ei yksi lintukopteri ketään voita.
-
mutta maze of ith tasuroi arborin kanssa...
Maze ei voi voittaa ja miksi ihmeessä kukaan pelaisi pakkaa, joka ei voi mitenkään voittaa?
Aivan samaan tapaanhan Ornithopter blokkaa arborin, mutta ei yksi lintukopteri ketään voita.
Toinen pakka voittaa viimeistään siinä vaiheessa, kun toinen deckkaa itsensä (olettaen, että tämä on mahdollista tässä tapauksessa mistä puhuitte) joten Thopter tai Maze ovat juuri hyviä vaihtoehtoja.
-
Toinen pakka voittaa viimeistään siinä vaiheessa, kun toinen deckkaa itsensä (olettaen, että tämä on mahdollista tässä tapauksessa mistä puhuitte) joten Thopter tai Maze ovat juuri hyviä vaihtoehtoja.
Millaushan evättiin voittokeinona jo heti alkuunsa. Yhden kortin dekissä ei muuten järkeä ole, sillä 20 dmg yhdellä kortilla ilman manaa ei käsittääkseni ole mahdollista edes magicissa.
Dryad Arbor on ilmeisimmin edelleen ainoa ilmainen kortti joka pystyy tekemään damagea ja näin ollen voittamaan yksinään. Jos jollain on salaista tietoa päinvastaisesta, niin tänne vaan.
-
Siis jos pakassa pitää olla 60 samaa korttia, niin eikös Zoetic Cavern ole ainakin arboria parempi.
Sillä saa kolmannesta vuorosta eteenpäin joka vuoro 2/2 creaturen.
-
Siis jos pakassa pitää olla 60 samaa korttia, niin eikös Zoetic Cavern ole ainakin arboria parempi.
Sillä saa kolmannesta vuorosta eteenpäin joka vuoro 2/2 creaturen.
Ei se toimi, koska se ei oo basic land, eli niitä saa olla vain 4 pakassa.
-
Siis jos pakassa pitää olla 60 samaa korttia, niin eikös Zoetic Cavern ole ainakin arboria parempi.
Sillä saa kolmannesta vuorosta eteenpäin joka vuoro 2/2 creaturen.
Pakassa saa olla vain 1 kortti.
-
Siis jos pakassa pitää olla 60 samaa korttia, niin eikös Zoetic Cavern ole ainakin arboria parempi.
Sillä saa kolmannesta vuorosta eteenpäin joka vuoro 2/2 creaturen.
Ei se toimi, koska se ei oo basic land, eli niitä saa olla vain 4 pakassa.
En usko että neljän kortin sääntö pätee, jos pakassa on oltava 60 samaa korttia.
-
Pakassa saa olla vain 1 kortti.
Tuo sääntö pätee edelleen.
-
Rautalangasta: Kolmetuhatta viestiä sitten joku totesi että jos pakan on koostuttava ainoastaan yhdestä kortista, Dryad Arbor on ainoa jolla pelin voi voittaa. Kukaan ei ole vielä onnistunut kiistämään. Tämän jälkeen kuusikymmentä turttia luki viestin ymmärtämättä sitä ja kertoi miten kortti X on paljon parempi tilanteessa Y, ja jokaisen näiden jälkeen siitä väännettiin edestakaisin viidenkymmenen viestin ajan. Tästä syystä koko threadista ei ole enää vähään aikaan saanut mitään selvää eikä siinä ainakaan ole puhuttu oikeasti Magicin parhaista korteista.
-
Omasta mielestäni parhaat kortit on:
Creature: Field Marshal (oman pakan avainkortti)
Enchanment: Teferi's Moat
Artifact: Black Lotus
Land: Adarkar Wastes
-
Necromancy.
-
Necromancy on parhaimmillaan kun pelattaessa lukee vain titlen ja huomaa ettei kyseessä ollut edes creature.
-
Enchanment: Teferi's Moat
Land: Adarkar Wastes
Nämä eivät ole omia suosikkejani, mutta eikös nämä ole hiukka paremmin näin:
Teferi's Moat -> Moat
Adarkar Wastes -> Tundra
-
Enchanment: Teferi's Moat
Land: Adarkar Wastes
Nämä eivät ole omia suosikkejani, mutta eikös nämä ole hiukka paremmin näin:
Teferi's Moat -> Moat
Adarkar Wastes -> Tundra
Kyllähän se varmaan noin olisi, mutta esimerkiksi T2 turnauksessa Teferin Moatti ja Adarkar Wastes ovat paljon herkumpia kuin tundra tai moat. ;)
-
Kyllähän se varmaan noin olisi, mutta esimerkiksi T2 turnauksessa Teferin Moatti ja Adarkar Wastes ovat paljon herkumpia kuin tundra tai moat. ;)
Totta, mutta ottakaamme huomioon, että kyseinen käyttäjä on listannut myös Mustan Lootuksen, joka ei kuulu noiden T2 korttien sekaan.
-
Paha sanoa parasta mutta jos 2 kpl lempikortteja pitäisi mainita niin:
1. Cursed Scroll
2. Tangle Wire
-
Land: Rishadan port
Artifact: Cursed scroll
Enchantment: Attunement
Creature: Hypnotic specter
Instant: Tampestin dark ritual
Sorcery: Cabal therapy
Makuasioista ei voi kiistellä, mutta huonosta mausta voi moittia..
-
Noh, ainakin omiin suosikkeihini kuuluu:
Stuffy Doll
Underworld dreams
Kaervek the Merciless
Visara the Dreadful
(Siis, niin kauan noi on kivoja, kun ne on mun kontrollissa ;) )
-
FOILI Burning-tree shaman ;D
-
Pyromancer's Swath taikka Empty the Warrens.
Nämä siis tällä hetkellä. Eivätkä nuo oikeasti parhaita ole.
-
Kyllä se on Burning Wish.