Tekijänoikeudet: Karhumies
Kohdeyleisö:
FNM-pelaajat ja viikkoturnauksissa kävijät, jotka ovat hiljattain siirtyneet keittiönpöydän äärestä kokeilemaan turnauspelaamista matalan sisäänpääsymaksun Casual REL-turnauksissa.
Miksi kirjoitan:
Koska liian moni aloitteleva pelaaja ajattelee ainoastaan main deckin 60 kortin kasaamista mahdollisimman nopeasti (ja halvalla), ja sideä ajatellaan vasta sen jälkeen jos sittenkään.
Vaikka tosiasiassa minimissään 50% (50% - 66.7%) turnauksen peleistä pelataan sideboardin jälkeen. Joten kärjistetysti voidaan sanoa, että se mitä on sideboardilla, tai vielä tarkemmin,
mitä sieltä puuttuu vaikka pitäisi olla, on tärkeämpää turnausmenestyksen kannalta kuin se, mitä main deckistä löytyy. Sideboardin tärkeyden ymmärtäminen on ensiaskel kohti turnausmenestystä.
Miksi käytän esimerkkinä Modernia:
Koska Legacy ei ole tarpeeksi mainstream, highlandereissä ei harrasteta sideboardeja, ja Standard
on paska form... rotatoituu liian nopeasti, että esimerkit pysyisivät ajantasaisina ja ymmärrettävinä vielä pari vuotta tämän lyhyen artikkelin kirjoittamisen jälkeen. Olen viime aikoina pelannut Modernia Poromagian viikkoturnauksissa "ihan hyvällä menestyksellä", joten uskoisin osaavani siltä pohjalta sanoa muutaman sanasen näiden esimerkkipakkojen sideplääneistä.
Hyvin yksinkertainen tapa lähteä rakentamaan sideboard mihin tahansa pakkaan:
0. Tunne pakkasi
I. Aloita 5 spesifistä ongelmasta
II. Laajenna kapeista vastauksista leveään strategiaan
III. Mieti parempia vaihtoehtoja
0. Tunne pakkasi (paremmin kuin turnausvastustajasi tuntee sen)
1. Testaa omaa pakkaasi riittävästi ennen turnausta.
Tunnista oman pakkasi ensisijainen voittokeino sekä vaihtoehtoiset voittokeinot. Kun tiedät millä keinoilla pakkasi on tarkoitus voittaa, voit alkaa päättelemään tämän tiedon pohjalta, millä tavoin vastustajasi voi häiritä sinua voittamasta. Sideboardin rakentaminen lähtee aina siitä, että tiedät mitä oma pakkasi haluaa tehdä, miten vastustajasi voi häiritä sitä, ja kuinka sinun kannattaisi vastata vastustajasi häirintäyrityksiin siten että onnistut voittamaan pelin sideboardauksen jälkeenkin.
2. Mieti oman main deckisi heikkouksia.
Olettaen, että vastustajasi ei hyödynnä heikkouksia riittävästi omalla main deckillään, mieti mitä tämän sideboardilta saattaisi löytyä. Varaudu taistelemaan vastustajan sidekortteja vastaan.
3. Mieti, mitä vastustajat voivat tuoda sisään main deckiäsi vastaan.
Mieti kaikkia mieleen tulevia potentiaalisia vastauksia yleisimpiin sinua haittaaviin sidekortteihin. Tämän jälkeen valikoi niistä a) tehokkaimmat tiettyyn vastaukseen osuvat kortit sekä b) vähemmän tehokkaasti useampaan vastaukseen osuvat kortit. "Yleishyvä" ("all-around") sideboard sisältää hieman kortteja molemmista kategorioista. Yleisen kategorian vahvuutena on, että aina löytyy jotakin, mitä tuoda sisään. Spesifin kategorian etuna on, että yksi kortti voi parhaimmillaan tuhota koko vastustajan strategian (3 esimerkkiä: Blood Moon, Choke, Boil) ja voittaa koko pelin.
Esimerkki A: Robots aka AffinityHeikkoudet, eka peli:
- Interaktion puute. Käytännössä vastustaja saa rauhassa pelata pasianssia ilman että Affispelaaja lotkauttaa eväänsäkään. 3 esimerkkiä ikävistä korteista: Splinter Twin, Hive Mind, Phyrexian Unlife
- Avainkavujen poisto. 3 esimerkkiä: Path to Exile (vain 1 basic land pakassa, loput Pathit osuvat ilmaiseksi maaliin), Terminate, Murderous Cut.
Heikkoudet, toka ja kolmas peli:
- Artifaktien massapoisto. Tuhoaa koko pakan laakista. 3 esimerkkiä: Shatterstorm, Creeping Corrosion, Shattering Spree.
- Artifaktien massalamautus/massapomputus/massaverotus. Ei yhtä tehokasta kuin tuhoaminen mutta erittäin ikävää siitä huolimatta. 3 esimerkkiä: Hurkyl's Recall, Stony Silence, Kataki.
- Artifaktien kohdennettu poisto. 3 esimerkkiä: Ancient Grudge, Smash to Smithereens, Wear/Tear.
Heikkouksien yhteisiä tekijöitä:
Valtaosa heikkouksista on non-creature spellejä. Joten creaturepoisto ei ole se tapa, jolla useimpiin näistä (pl. Kataki) vastataan.
Valtaosa vihakorteista maksaa 2-4 manaa. Joten ekalla vuorolla ne ehtii ryöstää kädestä.
Pahin heikkous on artifaktien massapoisto/massapomputus. Tämän estämiseen kannattaa varata eniten SB slotteja.
Esimerkki B: Necrotic Ooze ComboHeikkoudet, eka peli:
- "Counter Target Spell" efektit. 3 esimerkkiä: Mana Leak, Remand ja Cryptic Command.
- Grave hate jota on randomilla main dekissä. Esimerkiksi Scavenging Ooze.
Heikkoudet, toka ja kolmas peli:
- Grave hate permanentit. Nämä voi tuhota pöydästä tai ryöstää kädestä. 3 esimerkkiä: Rest in Peace, Relic of Progenitus (yleisesti pelattu koska osuu Tarmogoyfiin joten jos vihu ei itse pelaa tarmoa sillä voi olla tämä), Tormod's Crypt.
- Grave hate spellit. Nämä pitää ryöstää kädestä. 3 esimerkkiä: Surgical Extraction (paha, yleisesti pelattu koska Phyrexian mana), Extirpate (pahin kaikista, onneksi ei kovinkaan pelattu), Faerie Macabre (ei juurikaan pelattu).
- "Name a card" kortit jotka estävät pakan pyörimisen. 3 esimerkkiä: Meddling Mage, Memoricide, Slaughter Pact.
- Kortit jotka estävät aktivoimasta Griselbrandin/Oozen. Osuvat n. 50%, joten pienempi uhka kuin Memoricide. 3 esimerkkiä: Pithing Needle, Phyrexian Revoker, Grafdigger's Cage (estää Goryo's Vengeancen Griselbrandiin, muttei oozea käyttämästä Griselbrandin kykyä gravelta).
- Leyline of Sanctity, estää targettaamasta vihua Borborygmoksella päähän. Dekki voidaan suunnitella voittamaan Leyline of Sanctitysta huolimatta ilman että sitä tarvitsee välttämättä tuhota.
Heikkouksien yhteisiä tekijöitä:
Grave hate sattuu tosi pahasti. Tämän estämiseen kannattaa varata eniten SB slotteja.
Grave Hate on useimmiten artefakti tai musta loitsu.
Varmuuden vuoksi, jos grave hatea ei saada estettyä mitenkään, voisi sidelle laittaa myös vaihtoehtoisen voittostrategian.
I. Aloita 5 spesifistä ongelmastaA. Robots/Affinity:1. Interaktiota (vastustajan vastaukset pois)
2. Avainkorttien suojelua (suoja vastustajan poistoilta)
3. Swarmistrategioihin varautumista (chump blockerit pois ja päähän)
4. Blokkeri nopeita aggrodekkejä vastaan stabiloimaan pöytä ja tuomaan valueta
5. Mirror match (artefaktipoistoa)
(6. jos löytyy extra slotteja, Twin match-up on paha, joten siihen vois laittaa pari lappua)
1. 3x Thoughtseize
2. 3x Spellskite
3. 3x Whipflare
4. 3x Etched Champion (olettaen että vain 1kpl mainissa sen takia että Master of Etherium tekee enemmän lämää nopeammin ekassa pelissä)
5. 3x Ancient Grudge
B. Necrotic Ooze Combo1. Anti grave hate (permanent tuho, vuoro 2+)
2. Anti grave hate (ryöstö kädestä, vuoro 1)
3. Varasuunnitelma "counter target spell" -dekkejä vastaan.
4. Swarmien tuhoaminen
5. Jotain millä voitetaan sekä grave haten että Leyline of Sanctityn läpi
(6. Extra targetit Goryo's Vengeancelle)
1. 3x Abrupt Decay
2. 3x Thoughtseize
3. 3x Pack Rat
4. 3x Pyroclasm
5. 3x Through the Breach (olettaen, että mainissa on max. 1x koska main deck on graveyard-keskeisempi)
6. Harkitaan seuraavia: Iona, Shield of Emeria, Jin-Gitaxias, Core Augur, sekä Elesh Norn, Grand Cenobite. Todetaan, että yhdenkään enters the battlefield-efekti ei tee tarpeeksi. Kaikkiin osuu instant-poisto (3 esimerkkiä: Path to Exile, Terminate, Murderous Cut) pahasti. Lisäksi Jin-Gitaxiaksen attack on ihan liian pieni näihin karkeloihin. Oikeasti haluttaisiin Woodfall Primus, Ashen Rider tai Inkwell Leviathan mutta ne eivät ole legendaarisia.
II. Laajenna kapeista vastauksista leveään strategiaanHarkitaan muuntoa 3-offit -> 2 + 1
A. Affinity/Robots1. 3x Thoughtseize -> 2x Thoughtseize + 1x Duress (Duressista ei aiheudu life lossia, 6 lifeä 3 seizestä on liikaa vs Burn ja useimmmat aggrot. Inquisition of Kozilek ei osu Shatterstorm eikä Creeping Corrosion.)
2. 3x Spellskite -> 2x Spellskite + 1x Chalice of the Void (3 skiteä on liikaa, chalice @ 2 suojaisi ainakin paperillla useimmilta faksivihoilta)
3. 3x Whipflare -> 2x Whipflare + 1x Illness in the Ranks
4. 3x Etched Champion -> 2x Etched Champion + 1x Relic of Progenitus (vs tarmogoyf, tuplaa grave hatena)
5. 3x Ancient Grudge -> 2x Ancient Grudge + 1x Wear // Tear
B. Necrotic Ooze Combo1. 3x Abrupt Decay. Ei muuteta, koska Decay osuu Leyline of the Voidia lukuunottamatta käytännössä kaikkiin grave hate permanentteihin.
2. 3x Thoughtseize -> 2x Thoughtseize + 1x Inquisition of Kozilek. 3 Seizeä on turhan paljon life lossia dekissä joka käyttää Griselbrandia runsaasti.
3. 3x Pack Rat -> 2x Pack Rat + 1x Defense Grid
4. 3x Pyroclasm. Ei muuteta, koska Pyroclasm on paras cmc2 massapoisto. Jos haluttaisiin ajaa 3 manan korttia, esim. Anger of the Gods ja Volcanic Fallout olisivat varteenotettavia vaihtoehtoja.
5. 3x Through the Breach. Harkitaan muutosta 2x Through the Breach + 1x Fury of the Horde, koska Fury menisi Leyline of Sanctityn läpi. Ei kuitenkaan muuteta, koska Through the Breach menee grave haten ja Leyline of Sanctityn läpi parhaiten. Fury of the Horde on vähän turhan "win more" sidekortti.
III. Mieti parempia vaihtoehtojaOlisiko parempia 1-offeja tarjolla?
A. Affinity/Robots1. 2x Thoughtseize + 1x Duress -> 2x Thoughtseize + 1x Spell Pierce. Spell Pierce osuu myös topdekattuun massatuhoon.
2. 2x Spellskite + 1x Chalice of the Void -> 2x Spellskite + 1x Torpor Orb. Chalice @ 2 on liian hidasta. Torpor Orb suojaa esim. Reclamation Sagelta, ja sideboardin alkumäärittelyissä haluttiin käyttää ekstra slotit vs Twin MU. Torpor Orb toimii.
B. Necrotic Ooze Combo3. Defense Gridin sijaan voidaan harkita Cavern of Soulsia (Ooze tai Rat). Mutta koska dekki ajaa mm. Grisly Salvagea ynnä muita värillismanaintensiivisiä kortteja, väritön mana ei välttämättä ole voitokkain lähestymistapa.
Valmiit sideboardit:A: Affinity / Robots:2x Thoughtseize
1x Spell Pierce
2x Spellskite
1x Torpor Orb
2x Whipflare
1x Illness in the Ranks
2x Etched Champion
1x Relic of Progenitus
2x Ancient Grudge
1x Wear // Tear
B: Necrotic Ooze Combo3x Abrupt Decay
2x Thoughtseize
1x Inquisition of Kozilek
2x Pack Rat
1x Defense Grid
3x Pyroclasm
3x Through the Breach
En väitä, että nämä olisivat välttämättä parhaat sideboardit kummallekin pakalle mihin hyvänsä FLGS. Mutta sen sijaan että olisin "nollat taulussa" 1:1 kopioinut nettidekin 15 kortin listan omalle sideboardilleni ymmärtämättä miksi mikäkin kortti on valittu, mietin mistä korteista olisi minulle hyötyä ja minkä takia. En myöskään todellakaan "heittänyt jotkut 15 korttia nopeesti sidelle", kuten moni aloitteleva pelaaja helposti tekee siirtyessään keittiönpöydän äärestä viikkoturnauksiin. Eli haluaisin, että soveltaisitte tätä ajatteluprosessia omiin pakkoihinne, sen sijaan että kopioitte tästä siden dekkiin A tai B sellaisenaan.
Toivottavasti tästä on apua jollekulle!

Kysymykset ja kommentit ovat tervetulleita.